pro miroslava

naše první fórum... :-)

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » stř 18. lis 2020 7:32:32

Sám řekl, že chodil k Tomášovým jen občas. Podle toho to taky vypadá. Tomášovi mu slouží jen jako zástěrka (za kterou se schovává). Kdyby měli mít Tomášovi opravdu takového žáka - tak no nazdar.


Tak vo tomášových již víme ledacos,

že měli zahrádku kde se jejich žáci poštuchovali a že pí. Tomášová byla jasnozřivá,

ale to nejdůležitější co dělá mistra mistrem jsme se dosud nedozvěděli,

totiž jestli měli nějaké DUCHOVNÍ VYZAŘOVÁNÍ,

to že někdo plácá náký duchovní názory ještě zdaleka nevypovídá nic o jeho mistrovství....



Tedy je zvláštní že o tak podstatné věci (obzvláště na cestě džnány) se jejich žáci o tomto vůbec nezminují,
přičemž právě toto je největší a nejduchovnější pomoc mistra...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod armin » stř 18. lis 2020 9:46:19

vostalpetr píše:totiž jestli měli nějaké DUCHOVNÍ VYZAŘOVÁNÍ,


To mněli. Ale jen málo kdo ho byl schopen vnímat. Většina návštěvníků i žáků surfovala na svých představách o Mistrovi a s tím spojených pocitech. Jen málo kdo byl schopen zachytit tu hlubokou tichou "prázdnou" jejich vnitřního mlčení. To musel být také prázdný, upozaděný, nechtějící si něco odnést, zažít, dosáhnout atd. A v tom vnitřním tichu teprve mohlo dojít k setkání "ochutnání".
Jaksi by se to dalo nazvat "duchovní atmosféra"

Někteří mistři a charismatické osoby mají silné přemáhající vyzařování. Třeba Hitler. To je ale o něčem úplně jiném než o DUCHOVNÍM VYZAŘOVÁNÍ.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » stř 18. lis 2020 10:21:42

Tak díky,

já tedy zrovna na "tichou prázdnotu" moc nastavenej nejsem, možná moje chyba,

spíše to ale považuji za "placebo efekt" který si žák sám vytvoří,

mně třeba moc nevyhovovalo Vacko vyzařování (příliš tvrdé a agresivní) stejně tak ani u Sai Báby (příliš měkké a blažené)

já jsem nastavenej na šakti a světlo....


Takže nejsem schopen posoudit jestli je to vyzařování nebo jen placebo efekt,

mě nikdy nikterak nezaujala prázdnota a tichost...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » stř 18. lis 2020 12:55:58

Podle mého názoru,

se KLID A TICHO(džnána) a PRÁZDNOTA (BUDHISMUS) ZBYTEČNĚ PŘECENUJE,

ne v tom smyslu, že by to nebyly důležité stavy, ale v tom že se to nahlíží již jako bůh či boží působení...


Tak např. Brahmam (Maharišiho žák) říká, že "Klid je síla Já"

podle mne to je ale tak,

že tyto stavy jsou stavy kdy je ego nečinné, nejsou v něm žádné touhy, tedy chtění a nechtění,

a takto jsou vytvořeny karmické podmínky otevřenosti vůči působení božské síly - šakti,

která pak může působit v rozpouštění karmy....


Tak asi tak, proto spíše tu prázdnotu a ticho považuji za placebo efekt vytvořený žákem samým,

nežli jako působení ducha samého...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » stř 18. lis 2020 15:42:38

vostalpetr píše:Podle mého názoru,

se KLID A TICHO(džnána) a PRÁZDNOTA (BUDHISMUS) ZBYTEČNĚ PŘECENUJE,



Podle Ramany dokáže dobrý "mistr, učitel" zklidnit mysl hledajících svou přitomností - vyzařuje klid. Brunton tak popisoval své první setkání s Ramanou: Měl tolik otázek a všechny se v Ramanově přitomnosti rozplynuly, staly se zbytečné - dostal se aspon na chvíli do klidu bez tužeb.
Moje dřívější známá tvrdila, že lidé navštěvují Tomášovi, aby si cucli toho jejich vyzařování. Zřejmě je to na nějaký čas zklidnilo, cítíli se lépe.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » stř 18. lis 2020 18:46:15

Todle je všeobecně známá věc nejen vod Ramany, vo tom se píše v nějakých hinduistických nebo přímo advaitových textech,

tak právě proto že je to lidmi vočekáváno, a tak se jim to děje, páč zaměří pozornost na klid,

takže já osobně jsem k tomu poněkud skeptickej,

navíc, klid mysli je v podstatě jen výchozí bod meditace, ne že by to bylo jednoduché dosáhnout úplného hlubokého klidu,

ale stále to patří k egu,

spíše bych čekal že by mistr měl svým vyzařováním dovést k záblesku Já,

což prý Ramana občas uměl...



Ale fakt to nemohu s určitostí tvrdit, je to jen můj názor....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » stř 18. lis 2020 23:32:18

vostalpetr píše:Todle je všeobecně známá věc nejen vod Ramany, vo tom se píše v nějakých hinduistických nebo přímo advaitových textech,

tak právě proto že je to lidmi vočekáváno, a tak se jim to děje, páč zaměří pozornost na klid,

takže já osobně jsem k tomu poněkud skeptickej,

navíc, klid mysli je v podstatě jen výchozí bod meditace, ne že by to bylo jednoduché dosáhnout úplného hlubokého klidu,

ale stále to patří k egu,

spíše bych čekal že by mistr měl svým vyzařováním dovést k záblesku Já,

což prý Ramana občas uměl...



Ale fakt to nemohu s určitostí tvrdit, je to jen můj názor....


Šri Juktešvar dokázal "předat" Joganandovi osvícení (podle mne první stupen). Praktikoval to obdobně jako "můj milovaný učitel" - bouchnutím do zad = Pocit vyraženého dechu s následnou změnou vnímání reality.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 5:45:03

No jo,
takovéto "šokové" metody lze úspěšně používat v indii,

ale ne v evropě, tady někoho nakopneš a von z toho začne trpět jak Ježíš na kříži což v něm pak vyvolá blažené pocity na kterých začne serfovat,

tady je zapotřebí pořádného šoku jako je třeba autohavárie, nebo pád květináče z třetího patra přímo na hlavu apd.
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 6:56:28

Já jsem celkem rád jezdil do Indie,

takový útěk před vezdejší zimou spojený se zájmem vo to duchovno,

takže jsem toho prolezl celkem dost ne jako nějaký žák, ale spíše jen jako pozorovatel duchovního dění,

a taknějak postupně jsem došel k názoru,

že žádný guru, žádnej satsang, žádný zasvěcení, žádná cílená meditace, žádná zkratka a žádné úsilí


je prostě to nejlepší protože to je nejpřirozenější,

je to sice pomalejší ale když dojde k spadnutí mysli a jejímu uvolnění, člověk z toho nezlbne,

jen je dobré prostě vědět co se děje aby to člověka nevylekalo...


Sice občas použiju i různé techniky, ale většinou jen proto, abych si srovnal energie a uvonil tělo a napětí v těle,
to je asi tak všechno co jsem ochoten cíleně a záměrně dělat...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 8:40:07

Vlastně,

jednu zkratku bych asi doporučil,

a to pro její jednoduchost a pak proto,

že mysl se zcela spontánně zastaví a dochází nikoliv ke stavu prázdné mysli, nýbrž ke stavu který je podobný se zážitkem Já a současně poskutuje i určitou představu o ponoření se do Já,

totiž soustředění se na světlo, at už na slunce či umělý zdroj světla,

a to se zavřenýma očima...

V podstatě to není ani žádná technika, není zde zapotřebí nějakého úsilí a snahy, vše proběhne spontánně i bez nějakého záměru a snahy...


PS.
A HLAVNĚ PŘECHOD Z KONCENTRACE DO MEDITACE JE POMĚRNĚ RYCHLÝ A BEZUSILOVNÝ, COŽ U JINÝCH METOD AŽ TAK NEPLATÍ !!!
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » čtv 19. lis 2020 9:55:54

vostalpetr píše:Vlastně,

jednu zkratku bych asi doporučil,

a to pro její jednoduchost a pak proto,

že mysl se zcela spontánně zastaví a dochází nikoliv ke stavu prázdné mysli, nýbrž ke stavu který je podobný se zážitkem Já a současně poskutuje i určitou představu o ponoření se do Já,

totiž soustředění se na světlo, at už na slunce či umělý zdroj světla,

a to se zavřenýma očima...

V podstatě to není ani žádná technika, není zde zapotřebí nějakého úsilí a snahy, vše proběhne spontánně i bez nějakého záměru a snahy...


PS.
A HLAVNĚ PŘECHOD Z KONCENTRACE DO MEDITACE JE POMĚRNĚ RYCHLÝ A BEZUSILOVNÝ, COŽ U JINÝCH METOD AŽ TAK NEPLATÍ !!!


Podle mne tohle začátečníkovi nebude fungovat.

Co myslíš tím, že se mysl zastaví? Že přestane produkovat myšlenky?

"Prázdná mysl" je dost nanicovatej koncept. Podle mne nikdo nedokáže definovat, co mysl vlastně je, ale že je prázdná to ví bezpečně. :lol:
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 11:45:20

"Prázdná mysl" je dost nanicovatej koncept. Podle mne nikdo nedokáže definovat, co mysl vlastně je, ale že je prázdná to ví bezpečně.


To určitě,

protože mysl jako celek není jen ta špička ledovce, kterou si právě uvědomujeme,

i když je ta část uvědomované mysli prázdná vod pocitů, emocí či myšlenek jak to popisuje dzogčhen,

tak zcela určitě není prázdná od nevědomých myšlenek a hlavně od ztotožnění která v té mysli jsou, a která zabranují uvědomění Já


Proto to taky v dzogčhenu pokračuje dále a dále se ta mysl zpráznuje, tedy uvolnuje se (rozšiřuje se) a prosvětluje se,

což je teprve znamením, že se mysl stává postupně prázdnější a dochází ke spojení s Já,

kdyby byla mysl takto jednoduše prázdná, tak by došlo k okamžitému samadhi a realizaci Já


To se děje pouze pomatené Janě, která zaměnuje své pocity štěstí za Blaženost, své bytí za Bytí a své uvědomění za Vědomí,

to se s největší pravděpodobností nestalo ani Ramanovi, kterej ještě dalších pár let po svém prvním zážitku dále zůstával v samadhi,

jak je všobecně známo...


Podle mne tohle začátečníkovi nebude fungovat.

Co myslíš tím, že se mysl zastaví? Že přestane produkovat myšlenky?



To záleží na schopnosti jedince se oteřít světlu a nechat se jím prostoupit,

řekl bych, že nejprve mysl přestane produkovat myšlenky, dalším krokem je, že se uvolní od touhy po něčem jiném,

tedy přejde ze stavu koncenrace na světlo do stavu meditace kdy mysl spočine sama v sobě,

v podstatě zde již není zaměření na světlo, protože člověk je tím světlem prostoupen,

a pak dojde k uvolnování se od pocitů že to je příjemný stav, i toto zmizí ten příjemný pocit


No a další už pak je v režii karmy, jsou vytvořené karmické podmínky proto, aby duchovní světlo (nikoliv již jen světlo slunce) rozpouštělo připoutanosti




Jestli to je pro všechny tak to nevím, pro někoho mohou být díky individuálnímu nastavení vhodnější jiné způsoby,

je jich celá řada,

ale tohle je ten nejjednodušší způsob, řekl bych že je to mnohem jednodušší než co doporučuje třeba Maharadž s tím svým bytím,

nebo Ramana s tím srdce, sebedotazováním nebo odevzdáním, tam se v podstatě furt musí vytvářet a následovat nějaký záměr,

zatímco tady se prostě stačí jen uvolnit a nechat se prostoupit tím světlem...

Takže celé je to jen otázka naší přirozené schopnosti se tím nechat prostoupit, pro někoho bude asi jednodušší ta koncentrace páč se neumí otevřít...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » čtv 19. lis 2020 13:18:56

vostalpetr píše:
"Prázdná mysl" je dost nanicovatej koncept. Podle mne nikdo nedokáže definovat, co mysl vlastně je, ale že je prázdná to ví bezpečně.


To určitě,

protože mysl jako celek není jen ta špička ledovce, kterou si právě uvědomujeme,

i když je ta část uvědomované mysli prázdná vod pocitů, emocí či myšlenek jak to popisuje dzogčhen,

tak zcela určitě není prázdná od nevědomých myšlenek a hlavně od ztotožnění která v té mysli jsou, a která zabranují uvědomění Já


Ted jsi taky u uvědomění. :lol: Já bych to nazvala, že dojde k odkrytí Zdroje. "Mraky" se rozplynou a je už jen Zdroj.
Sakra, jsem fakt ráda, že jsem všechny tyhle pojmy a návody neznala. :roll: :lol:


vostalpetr píše:
kdyby byla mysl takto jednoduše prázdná, tak by došlo k okamžitému samadhi a realizaci Já


Realizací myslíš to uvědomění ?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » čtv 19. lis 2020 13:34:23

vostalpetr píše:kdyby byla mysl takto jednoduše prázdná, tak by došlo k okamžitému samadhi a realizaci Já


Jaké samadhi? Nirvikalpa?
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 13:35:57

Ted jsi taky u uvědomění.


Proto taky říkám, že uvědomění je vždy nedostatečná věc, protože neobsáhne to nevědomé....


Realizací myslíš to uvědomění ?


Tím myslím samotnou realizaci,

uvědomění realizace je stejně až vždy zpětně, nirvikalpa samadhi je bez uvědomění,

proto se Ramana v nirvikalpa samadhi ani nehnul a byl jak socha, páč se jedná o plné ponoření,

sahadža nirvikalpa samadhi nevím jak moc popsat, podle mne chceš-li odpovídat na otázky, musíš trošku poodstoupit od plného ponoření do zdroje a použít to uvědomění, ale už se s tím neztotožnuješ, použiješ to jako pouhý nástroj Vědomí ke komunikaci...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 13:37:08

Nirvikalpa?


Jo to jsem měl na mysli...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 13:42:49

"Mraky" se rozplynou a je už jen Zdroj.



Při záblesku (nirvikalpa) ano, ale opět se zatáhne,

v podstatě je mnohem důležitější to rozpuštění vasán,

jenže to není věc uvědomění ega, to musí udělat Já


Proto nirvikalpa není až tak podstatná,

jako spíše to savikalpové napojení na Zdroj (Já) jak to popisuje dzogčhen

což je ta prostorovost mysli, světlo a blaženost co to pak rozpouší

tedy ta všeprostupující

V dzogčhenu je základem všech jevů künži, která odpovídá ze sebe samé povstávající moudrosti a principu osvobození. V Žangžung ňängjü je všudypřítomnost künži symbolizována neohraničeným prostorem. Prostor je nekonečným základem veškeré existence... Podle bönu není tento prostor omezen pouze na vnější prostor či na vnitřní prostor mysli. V künži neexistuje rozlišování na vnější a vnitřní... Künži prostupuje naprosto stejnoměrně sansáru i nirvánu a není rozdělena na vnitřní a vnější. Běžná dualistická mysl však rozlišuje mezi vnitřní künži, neexistencí já v člověku, a vnější künži, která je absolutní skutečností veškeré existence. Takové hranice ale künži nemá. Sama ze sebe povstávající moudrost künži prostupuje jak myslí cítících bytostí, tak i všemi jevy a celým vesmírem...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 13:53:22

Ramana také hovoří o prostoru,

to musíš použít když z poznání Atmanu chceš mít Brahman,

když z nirvikalpy chceš mít sahadža nirvikalpu...


Ramana to pouze komplikuje tím poznáním Atmanu,

von prostě nejprve realizoval Atman a pak Brahman

takže to má takto,

dzogčehen to má (nepřesně řečeno) naopak
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » čtv 19. lis 2020 14:13:17

vostalpetr píše:Proto nirvikalpa není až tak podstatná,

jako spíše to savikalpové napojení na Zdroj (Já) jak to popisuje dzogčhen



Ty ses tomu vždycky smál, ale podle Ramany je sahadža = nirvikalpa při zavřených očí + savikalpa při otevřených. Podle mne je tedy nirvikalpa důležitá. Zavřel oči a byl jen Zdroj (nirvikalpa), otevřel oči - zůstalo napojení na Zdroj při vnímáni světa. To je podle mne úplná realizace.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 14:38:04

Ne, ne,

savikalpa je samadhi s egem.

vnitřní nirvikalpa sam. je řekněme při úplné strnulosti těla (je jedno zda jsou oči zavřené, stejně nic nevidíš) ((ATMAN)

vnější nirvikalpa je při fungování ve světě...((ATMAN))

A pak je ještě sahadža nirvikalpa (no je to matoucí, je tam toho více)((BRAHMAN))



Já se tomu nesměju, já jen kritzuji to, že Ramana nejprve učí Atman a pak Brahman (nejprve vnitřní a pak vnější)

což je problematický,

zatímco dzogčhen na urovni savikalpa sam. tedy s egem !!! docela jednoduše učí jak vniřní tak vnější "nirvikalpu" tedy přímo jde k sahadža nirvikalpa samadhi



Ramana když jde od vnitřního k vněšímu (od Atmanu k Brahmanu) vlastně učí to samý, co dzogčhen !

Jestli chceš, tak ti to najdu kde o tom mluví, tedy kde tu technologii popisuje...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

PředchozíDalší

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 96 návštevníků