pro miroslava

naše první fórum... :-)

Re: pro miroslava

Příspěvekod Alaja » čtv 19. lis 2020 15:43:28

:D

Ono záleží asi holt na dispozicích jedince, co zkoumá to "duchovno"....na tom, jak moc může ovládat ty čudlíky (zapínání a vypínání ) na ovládacím pultu své mysli. Je to podobné, jako třeba s nadáním....malování, zpívání, hudba, tanec, řemeslo atd.

Můžeš dát začátečníkovi jednoduchý návod, jak se dostat k základnímu samadhi, k savikalpě. Ale jestli se k té savikalpě opravdu dostane, to asi holt záleží na tom jeho "talentu", na tom, jak to má vnitřně nastavené. A na tom, zda se mu otevře to třetí oko.....a vnitřní vidění.....
Kdysi dávno, v počátcích své duchovní praxe, se mne kamarádka ptala, jak jsem se k tomu "světlu" dostala. Tak jsem ji (a i ostatním dalším 4 lidem) popsala velice jednoduchou metodu, kterou jsem kdysi použila. Když to shrnu, tak jedna kamarádka to světlo podle té metody našla do 14 dnů. Ostatní, i když to prý zkoušeli, tak měli smůlu. I když - u jedné se po mnoha letech občas otevřel sklon k tomu vnitřnímu vidění...ale ještě ne k vidění onoho světla.....

:D
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 17:10:24

Asi jo, každej je nějak nastavenej,

mně jen přijde ta meditace na světlo jako něco, co každej zná,

jen nikdy ho prostě nenapadlo se tomu otevřít a nechat se tím prostoupit,

stejný je to s relaxací, každej nějakým způsobem relaxuje a umí odpočívat v klidu,

ale prostě jen nejde do hloubky....


Lidé jsou mnohem spíše nastavení na koncentraci, páč se to naučili a celej život to používaj,

ale i tady jsou hrozně jednoduchý koncentrace, třeba zaměření pozornosti na bytí (Maharadž), naslouchání, budhistická meditace v chůzi,

to jsou naprosto jednoduchý koncentrace...


Nemohu posoudit co jsi doporučila známým, ale jasně ne všechno u všech funguje,

proto mně přijde OK Oshova Oranžová kniha kde je velký výběr včetně doporučení, že když to člověk přestane bavit, tak at zkusí něco jinýho...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 17:15:35

No ale faktem je,

že zblbnout se dá na všem, pokud si člověk vytvoří představu ráje do kterého ho to duchovno jej má dostat...

Lidi, kteří maj problémy s životem a se světem si ty problémy přenášej i do duchovna,

akoráte že předtím blbli z toho vnějšího a ted zase blbnou z toho vnitřního,

jeden šíleně miluje prachy a druhej zase šíleně miluje Boha...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » čtv 19. lis 2020 19:36:51

vostalpetr píše:Ne, ne,

savikalpa je samadhi s egem.

vnitřní nirvikalpa sam. je řekněme při úplné strnulosti těla (je jedno zda jsou oči zavřené, stejně nic nevidíš) ((ATMAN)



Ramana tak popsal svůj stav. On takhle dokázal měnit nirvikalpu a savikalpu. Vím, že je to možné.
Samozřejmě, že když se vnímá svět, tak je tady malé já. To je vždy spojené s tělem. To je ta savikalpa. Pak se zavřou oči a přejde se do nirvikalpy, už se nevnímá svět.

Ale to je ok, když to považuješ za nesmysl. :D Ale já věřím Ramanovi, že to tak měl.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 19:59:09

Já proti tomu nic nemám,

mně to přijde logický,

ale furt tomu říkaj sahadža nirvikalpa,

a ne sahadže savikalpa,

mně by dávalo logiku ta savikalpa..
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 20:20:52

Jo tak jsem si to našel ve Vackovi,

Ramana to popisuje jako uvědomění čisté mysli, tedy savikalpu...

Já ovšem tvrdím,

že i při fungování ve světě lze fungovat bez uvědomování a že takto funguje wu wei...

Ramana ovšem tvrdí, že si uvědomuje že je pohybován vyšší silou, já tvrdím, že je zbytečné si to uvědomovat

a že uvědomění potřebuji pouze ve vyjímečných případech, jako třeba při komunikaci mezi lidmi kdy prostě používám mysl...



Tak asi tak...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 20:43:53

PS.

Pro mě ovšem ten Ramanův výrok o tom, že si neustále uvědomuje, že je pohybován nejvyšší silou,

zní naprosto nelogicky,

nebot pokud si to uvědomuje, tak je mu to uvědomění naprosto k ničemu,

protože bude pohybován nejvyšší silou stejně tak at už si to uvědomuje nebo neuvědomuje,

tedy at už to ví, neví, nebo spočívá v nevědomém egu...


Podle mne tento problém vzniká díky uvnitřnování a realizaci Atmanu,

proto taky Budha mluvil o neexistenci Atmanu o an-atmanu...

Já s tím souhlasit nemusím, já nejsem žák Ramany Maharišiho...


PS.

Tydle spory mezi budhismem a advaitou nemá moc smysl řešit, řešil to už Šankara,

jak moc to vyřešil to nevím,

prostě asi hodně záleží na technologii čili na postupu na duchovní cestě...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod armin » čtv 19. lis 2020 22:50:41

No a co ty Petře?
Co z toho, co popisuješ, je tvoje zkušenost a co pro tebe zatím jen teorie?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 0:10:31

Ty jsi na těch zkušenostech dost závislej, stejně jako Intago,

takže to jsou všechno jen teorie...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Alaja » pát 20. lis 2020 0:32:14

:D
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 8:12:52

Ale abys něřekl,

tak několik teoretických připomínek k praxi Maharišiho :

A)) Je známo že dost často spontánně přebýval ve stavu mezi spánkem a bděním,
ale méně už je známo, že tento stav je v podstatě duchovní praxe "odevzdání" která pak spontánně vede k různých duchovním zkušenostem,
Ramana vo tom v podstatě vůbec nemluví

B)) Je známo, že Ramana byl silně nábožensky založenej, přiznává že chodil do chrámu kde byli sošky tamilských světců kde pocitoval hluboké pocitové rozpoložení,
asi tak nějak podobně jako když katolík se pocitově voblbuje ukřižovaným Ježíšem či soškou panenky Marie,
vodsud nejspíš pochází ta jeho praxe "srdce"

C)) Je známo, že když Ramana pocítil že umírá, lehl si jako mrtvola a položil si otázku, že tělo sice umírá ale co je on sám, což potom on později učil jako sebedotazování, málokdo si ovšem uvědomí, že takováto otázka je či vzniká jako působení kamy, kterou je pak duchovní zkušenost přesměrována k určité cíli, záměru a zisku, je to tedy spíše vasána, než cokoliv duchovního


D)) Je známa Ramanova silná připoutanost k Arunačále, jediný text který on sám napsal byly oslavné básně vo tom, že Arunačála je Já (Šiva)
což je samozřejmě dost velká duchovní pitomost

E)) Je známa Ramanova silná připoutanost k matce, takže když matka zemřela a byla pohřbena, Ramana se již nevrátil zpět do vystavěného ašrámu na Arunačále, ale zůstal tam, kde bylo tělo jeho matky, zřejmě tedy svou matku považoval za tělo

D)) Je jistě pěkné že Ramana zahodil při odchodu na Arunačálu brahmánskou šnůrku a peníze,
což nebyl ani tak akt jeho uvědomění, nýbrž něco co sádhuové prostě dělají, nejsou voblblí penězmi a zcela ignorují nějaké kasty

E))Kdyby Ramanu neproslavil Brunton svou knihou, byl nejspíš jen takovým lokálním tamilským světcem s pár stovkama svých uctívatelů,
a my bychom vo něm nic nevěděli a neblbli bychom podle jeho učení...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » pát 20. lis 2020 11:11:45

Ramana byl perfektní, zcela výjimečný. Jeho úroven velmi dlouho nikdo dosáhne.

Ale podle těch Vackových textů bych ho nikdy takto neviděla. Nepovažuji Ramanu za učitele. Jestli něco Ramana je, tak fenomen.

Mnoho lidí je přesvědčeno, že byl Ramana k matce hnusnej. Ty to, Petře, vidíš naopak. Podle mne měl k matce správný vztah - v projevu odpovídající vždy dané situaci.

O Ramanovi jsem se dověděla z knihy od P. Bruntona. Je v ní hodně fotek, ale mne zaujala jen fotka Ramany. Později jsem si koupila Rozhovory s Ramanou (z roku 1955, 552 stran ) a celý obraz Ramany jako člověka se mi ucelil, když jsem si přečetla biografii jeho žáka Annamalaje Svamiho, který strávil hodně let v těsné blízkosti Ramany.

Podle přiloženého obrázku z této biografie je vidět, že Ramanův příbytek byl ve středu nového ašrámu v blízkosti svatyně jeho matky. V té knize je mnoho fotek, ale jen na jedné se Ramana směje - vedle jeho oblíbené krávy Lakšmi. :D
Přílohy
IMG_20201120_104225 (1).jpg
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 12:17:27

Von ašrám není velkej,

ted je hned vedle samadhi matky (který je fakt docela honosný) samadhi Maharišiho, což je spíše velká meditační hala s jeho hrobem,

a hned vedle je stará meditační hala, která je pomerně malá, takovej větší pokoj kde je pohovka na který Ramana obvykle sedával,

dneska je na pohovce fotografie, jak Ramana sedí na tý pohovce,

vo kousek dál je pak velká budova kuchyně a Ramana sám myslím bydle hnedka poblíž velké haly v malém domku (tím si nejsem jistej)
Pak tam jsou nějaká ta samadhi krávy, havrana a snad žáků,

proběhneš kousek za ašram a je zde ašram Anamalai swamiho s jeho hrobem, možná vo tom většina návštěvníků ani neví, jak je to zastrčený,
obvykle je tam klid a na nikoho nenarazíš...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod armin » pát 20. lis 2020 14:33:37

vostalpetr píše:Ty jsi na těch zkušenostech dost závislej, stejně jako Intago,

takže to jsou všechno jen teorie...


Tak mi to také připadá. Hodně "neomezené" teorie a hodně omezená praxe jen na několik technik.

Na zkušenostech závislej nejsem.

Připadá mi, když tě čtu, že některé věci či návody popisuješ podle své zkušenosti - třeba tu koncentraci na světlo, relaxaci, pozornost. Možná i některá cvičení duševní cvičení s tělem - čakramy ("když si potřebuješ srovnat energie") případně savikalpa samadhi.
Jinak mi to, co píšeš, připadá spíš jako kompilace a spekulace nad texty některých Mistrů, které se snažíš navázat na svoji omezenou zkušenost. Jsou to hlavně tvoje názory bez zkušenosti, která by tě přiblížila od představ a teorií k realitě.

Úplný blábol takto vzniklý je například toto:

vostalpetr píše:Základní informací kvantové filozofie (neplést s fyzikou ) a kvantového bytí je : "Běžte s tím do prdele"

To je přímý princip existence v celé jeho jednoduchosti a kráse, jak se udržet ve stavu superpozice.... :D

Jsem zvědavej kdy : ""si řekneme: jak jsme jen mohli být po celou dobu tak hloupí, že jsme to neviděli?""
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 15:40:21

Tak to je fajn že jsi tady,

protože jinak by nám tady někdo chyběl s neomezenou zkušeností !

Jenže nějaký uvědomění či zkušenost, to je prostě furt ego,

proto s tím běž do prdele...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 15:47:41

kompilace a spekulace nad texty některých Mistrů,


To že máš jít do prdele je poněkud myšlenka s jiným významem, než že jim máš lézt do prdele...


Když miliarda lidí řekne, že Ježíš je boží syn a já jedinej řeknu že je to bouží trouba,

tak obojí je kompilace a spekulace a ne že jedno je realita a druhé spekulace....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod Trini » pát 20. lis 2020 15:59:34

vostalpetr píše:Tak to je fajn že jsi tady,



Fajn to není, ale nemůže bez nás být, hlavně bez tebe ne. Nemohl by prudit. Jana musí misionařit (i když momentálně se uklidnila), armin musí prudit - v tom jsou jak dvojčata.

Ale jinak je mi líto, že má maminka Jany covid.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 16:25:39

(i když momentálně se uklidnila)


To je pouze dočasný stav, zřejmě si nemá s kým povídat a nikdo ji ty její uvědomění nerozporuje...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 16:32:39

Nemohl by prudit.


Co by nemohl, vždyt je ženatej, případně může jít do metra a štouchat opakovaně do druhých,

proč by měl štouchat zrovna do mě když já jsem nejkrásnější, nejmoudřejší, nejduchovnější a nejpokornější na světě ???

Jestli po mě chce abych byl soucitnej, tak to teda nebudu,

já se kolektivismama nevoblbuji....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: pro miroslava

Příspěvekod armin » pát 20. lis 2020 17:33:53

vostalpetr píše:Tak to je fajn že jsi tady,

protože jinak by nám tady někdo chyběl s neomezenou zkušeností !

Jenže nějaký uvědomění či zkušenost, to je prostě furt ego,

proto s tím běž do prdele...


No, myslel jsem to relativně s tou omezeností zkušenosti - ve srovnání s probuzenými a dokonce i ve srovnání se mnou.
Když těch zkušeností máš vícero, dojdeš k tomu, že vlastně nevíš a pustíš se všech svých názorů a otevřeš se. ˇA tím se to bezprostřední hledání zintenzivní a objevují se další zkušenosti, které staví na hlavu všechny teorie a vysvětlování, které je vlastně pro ta hledající, snažící se ega.
Mně se v současné době "valí" nová zkušenosti a poznatky samy jako voda do otevřené vpusti.
A já nejsem ego.

A to, že si myslíš nebo se identifikuješ s tím, co je označované jako ego, samo o sobě svědčí, o nedostatku hlubší zkušenosti. Jinak bys sis sebe takto (já jsem ego) nedefinoval.
Jsou pojmy jako individualita, lidská duše a to je to živé, ego je spíš něco jako nemoc duše či individuality, zúžení a deformace vnímání, sebestřednost atd.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

PředchozíDalší

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 113 návštevníků