Maharišiho "dzogčhen"

naše první fórum... :-)

Maharišiho "dzogčhen"

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 17:31:06

Pro Petru :

Takto popisuje Mahariši praxi po uvědomění Atmanu (vnitřní Já) k uvědomění Brahmanu (vnější Já) ((Atman je Brahman))

Nekonečný prostor je skutečností (realitou) známou jako nejvyšší duch či Jáství,

které září bez egoismu jako vědomí uvnitř já, jako jediný ve všech bytostech.

To, co je za čtvrtým stavem vědomí je pouze TOTO.

Meditujte na TO jako na prostor absolutního vědomí, které září a proniká vše uvnitř i vně,

osvícení čtvrtého stavu, podobnu prostoru, který současně proniká nejvnitřnější modrou část zářícího plamene (světlo Atmanu) i nekonečný prostor kolem něho.

Pravý stav je ten, který září všude, stejně jako prostor proniká a přesahuje plamen.

Není třeba věnovat pozornost světlu.

Postačí vědět, že skutečnost je stav bez ega.
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Maharišiho "dzogčhen"

Příspěvekod vostalpetr » čtv 19. lis 2020 17:33:37

V dzogčhenu je základem všech jevů künži, která odpovídá ze sebe samé povstávající moudrosti a principu osvobození.

V Žangžung ňängjü je všudypřítomnost künži symbolizována neohraničeným prostorem.

Prostor je nekonečným základem veškeré existence...

Podle bönu není tento prostor omezen pouze na vnější prostor či na vnitřní prostor mysli. V künži neexistuje rozlišování na vnější a vnitřní... Künži prostupuje naprosto stejnoměrně sansáru i nirvánu a není rozdělena na vnitřní a vnější.

Běžná dualistická mysl však rozlišuje mezi vnitřní künži, neexistencí já v člověku, a vnější künži, která je absolutní skutečností veškeré existence. Takové hranice ale künži nemá.

Sama ze sebe povstávající moudrost künži prostupuje jak myslí cítících bytostí, tak i všemi jevy a celým vesmírem...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Maharišiho "dzogčhen"

Příspěvekod Trini » pát 20. lis 2020 11:41:47

vostalpetr píše:Pro Petru :

Takto popisuje Mahariši praxi po uvědomění Atmanu (vnitřní Já) k uvědomění Brahmanu (vnější Já) ((Atman je Brahman))

Nekonečný prostor je skutečností (realitou) známou jako nejvyšší duch či Jáství,

které září bez egoismu jako vědomí uvnitř já, jako jediný ve všech bytostech.

To, co je za čtvrtým stavem vědomí je pouze TOTO.

Meditujte na TO jako na prostor absolutního vědomí, které září a proniká vše uvnitř i vně,

osvícení čtvrtého stavu, podobnu prostoru, který současně proniká nejvnitřnější modrou část zářícího plamene (světlo Atmanu) i nekonečný prostor kolem něho.

Pravý stav je ten, který září všude, stejně jako prostor proniká a přesahuje plamen.

Není třeba věnovat pozornost světlu.

Postačí vědět, že skutečnost je stav bez ega.



Díky. Nevíš, kdy a komu tohle Ramana řekl? V těch knihách o Ramanovi, které mám, nepoužívá Ramana slovo "ego" a o vnějším a vnitřním Já, taky - pokud vím - nic neříkal. Co stále říkal, bylo, že vše je Self (Nadjá?, Absolutno?). Dále řekl, že i džnanin má pocit "já-tělo", i když velmi oslabený.
Podle mne myslel Skutečností/Self stav nirvikalpy, který je bez malého já, tedy bez pocitu "já-tělo" a bez vnímání světa. V tomoto stavu strávil mnoho let, proto mne neudivuje, že později, když zavřel oči, byl okamžitě v nirvikalpě.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Maharišiho "dzogčhen"

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 12:09:21

To nevím,

mám to z Vackovy knihy kde popisuje ten duchovní vývoj k Atmanu a pak Brahmanu ((Atmavičára))

občas tam použuje nějakej citát Maharišiho
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Maharišiho "dzogčhen"

Příspěvekod vostalpetr » pát 20. lis 2020 12:48:27

Teorii o informaci jako základu bytí detailně rozpracoval už americký fyzik John Archibald Wheeler (1911 – 2008), který se za druhé světové války podílel na vývoji jaderných reaktorů a později zavedl do fyziky pojem "černá díra". O reinkarnaci jako takové nikdy přímo nehovořil, nehmotnou informaci však považoval za výchozí bod, jemuž dodá hmotnou podobu až vnější pozorovatel. Velmi zjednodušeně řečeno, J.A. Wheeler nevěřil, že je svět utvářen čistě materiální hmotou. Na sklonku života prohlásil: "Jsem si jistý, že jednoho dne uvidíme princip existence v celé jeho jednoduchosti a kráse, až si řekneme: jak jsme jen mohli být po celou dobu tak hloupí, že jsme to neviděli?"


Základní informací kvantové filozofie (neplést s fyzikou ) a kvantového bytí je : "Běžte s tím do prdele"

To je přímý princip existence v celé jeho jednoduchosti a kráse, jak se udržet ve stavu superpozice.... :D

Jsem zvědavej kdy : ""si řekneme: jak jsme jen mohli být po celou dobu tak hloupí, že jsme to neviděli?""
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45


Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků