Šloma (čili Šalamoun)

naše první fórum... :-)

Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod vostalpetr » úte 24. lis 2020 7:17:10

Necháme-li ego samo sobě, tak jeho přirozeností je se udržovat, zvětšovat se, hromadit, něčím být, sebepotvrzovat se atd.
Vostál třeba napsal "já jsem ego - je na tom něco špatně?"
Špatně na tom nic není, ale není to pravda i když o tom člověk - bytost může být přesvědčená, nevědomky to bere jako nepochybné, ani ji nenapadne, že by to tak snad nebylo.
Poznání spočívá mimo jiné v tom, že poznáme, že ego nejsme. Podobně jako nejsme třeba autem ve kterém jedeme ani domem ve kterém bydlíme.
Naše jednání neřídí jenom ego. čím je ego menší, tím více se uplatňuje to, co egem není.

Ušlechtilé ego může dojít k tomu, že jeho snaha se rozšiřovat, zdokonalovat, je marnost nad marnost a rozhodne se, odhodlá se k tomu, že spáchá sebevraždu, podobně jako třeba samuraj. Vypustí si rybník. A není to zdaleka snadné, ego se rádo různých "duchovních" prostředků a místo k zániku začne směřovat do nebeské říše - transformuje se v duchovní ego.

Naše individualita, naše já/Já není egem.
"Neušlechtilé" ego, které nezná neosobní soucit, tohle nedokáže pochopit.



Kniha Kazatel je moje nejoblíbenější kniha,

vypadá sice hodně pesimisticky při popisování života,

ale rozhodně netvrdí, že si máš kvůli tomu že je vše honička za větrem a marnost nad marnost vypustit rybník,

pokud se nemýlím, tak na konci je řečen pravý opak, že si máš užívat života nikoliv vypouštět rybník,

a že nemáš zapomenout na boha...

A starý člověk kterým už Šalamoun asi byl když to psal, nenahlíží ani smrt jako nepřítele, jen prostě říká že i smrt je krásná a že je dokonce lepší než život, než den zrození...

A o životě pak říká, že všeliká věc má také všeliký čas, někdy tak a někdy naopak a ještě jinak (to je to že zde je po celý čas ten bůh)



Takže Šalamoun není pesimista zklamaný životem, stejně jako Shopenhauer není pesimistický filozof,

podle mne ani jeden z nich neříká že život je na hovno, ale říkaj že život je krásný proto, protože je na hovno,

jako v tý písničce když zpívá že když mu bylo dvacet let, tak se s ním krásně točil svět,

a když říká že už se nechce vrátit zpět, není to proto že by to bylo nahovno,

ale protože si to užil, vodžil a prožil a šel vo kus dále...


Takže jde jen o to, jestli člověk sám sebe nahlédne jako něco pozitivního protože to je omezené,

nebo naopak jako něco negativního protože je to je omezené...

V obou případech říkáš ovšem to samé, že je to marnost nad marnost,

jednou je to ovšem pozitivní výrok a podruhé naopak negativní výroka...

Když dva říkají to samé, není to vždycinky to samé,

jeden chce rybník vypustit páč jej zklamal a druhej si chce rybníka užít páč jej nikdy nezklame, protože je na hovno a to je na něm to krásné...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod vostalpetr » úte 24. lis 2020 7:24:54

Naše individualita, naše já/Já není egem.


A čím to tedy asi je, když ne egem ???

Zřejmě si to ego přestavuješ jako Jana, když někdo trpí tak je to ego a když je někdo štastný tak je to osvícení...

Myslíš si, že když řekneš individualita, že to není ego ?

To co děláš je pouze to, že popisuješ různé stavy uvědomění ega a některá uvědomění ega považuješ za něco co nepatří k egu,

přitom pouze ego může mít uvědomění...


K popisu ega postačí tři stavy mysli tamas, radžas, satva

to že to jsou diametrálně rozdílný stavy neznamená, že to nejsou popisy ega a jeho sebeuvědomění a prožívání...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod vostalpetr » úte 24. lis 2020 7:52:15

Poznání spočívá mimo jiné v tom, že poznáme, že ego nejsme. Podobně jako nejsme třeba autem ve kterém jedeme ani domem ve kterém bydlíme.



No a stejně tak uvědomění a vědomí jsou dvě rozdílné věci,

to

že je něco u domu,

neznamená že je to dům,

je to něco co je sice blízko domu ale dům to není....
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod armin » úte 24. lis 2020 16:04:52

vostalpetr píše:
Poznání spočívá mimo jiné v tom, že poznáme, že ego nejsme. Podobně jako nejsme třeba autem ve kterém jedeme ani domem ve kterém bydlíme.



No a stejně tak uvědomění a vědomí jsou dvě rozdílné věci,

to

že je něco u domu,

neznamená že je to dům,

je to něco co je sice blízko domu ale dům to není....


To je ta čeština To máš z toho, že je ti všechno u prd.. :lol:

Co třeba upevnění, uhádnutí, ukotvení. usednutí atd.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3161
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod vostalpetr » úte 24. lis 2020 17:55:06

No a ještě ukulele...


Chceš si probírat etymologii ?

Takco třeba úklid, to je asi klid...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Šloma (čili Šalamoun)

Příspěvekod Alaja » čtv 03. pro 2020 17:03:45

Šloma (čili Šalamoun)


Díky. S tím jménem Šloma jsem se setkala v seriálu Chůva k pohledání, a bylo mi to divné. Konečně už vím, že babča tím myslela jméno šalamoun. :D ;)
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17


Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků