Duchovní srdce

naše první fórum... :-)

Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 11:24:27

Zaujalo mne, že tzv. "duchovní srdce" bývá umístěno u hledajících různě....
Takže jsem se rozhodla prozkoumat intenet. :mrgreen:


Ve Zlaté květině je duchovní srdce umístěno v hlavě.... Tajemství zlaté květiny – překlad Františka Drtikola .... http://arahat.unas.cz/cs/texts/tajemstv ... iny_fd.pdf

E.Tomáš a spol. ho umísťují do hrudi....(35cm dolů z hlavy)

Další:
https://cz.srichinmoy.org/duchovnost/ko ... ovni_srdce

SRI CHINMOY

Otázky & Odpovědi: Duchovní srdce

OTÁZKA: Chtěla bych vědět, jak lze dosáhnout duchovního srdce při meditaci.

ODPOVĚĎ: Duchovní srdce je umístěno přímo uprostřed hrudi. Duchovní srdce můžete cítit, když intenzivně a silně aspirujete, a také je můžete spatřit třetím okem. Pokud shledáváte těžkým meditovat na duchovní srdce, můžete se soustředit na fyzické srdce v hrudi. Ale poté, co zde budete meditovat několik měsíců nebo rok, ucítíte, že uvnitř obyčejného lidského srdce je božské srdce a uvnitř božského srdce je duše. Pocítíte-li toto, začnete meditovat na duchovní srdce.

....

Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 11:33:10


https://www.aktivni-zivot.online/tcm-v- ... h-srdce-2/

Tradiční čínská medicína:
....
Srdce bývá nazýváno vládcem všech orgánů. Mimo toho, že srdce je z masa a krve, rozeznáváme ještě druhou polohu a ta je duchovní. Fyzické srdce se nachází pod plícemi a nad játry. Duchovní poloha srdce je dána přeměnou energie a krve jako základu života.

Srdce se považuje za sídlo psychiky, vědomí. Naše vědomí, či duch se projevuje ve dvou kvalitativně odlišných rovinách. Ta vyšší úroveň představuje všudypřítomná kosmická síla, přesněji čistý kosmický jang, který je součástí kosmické energie, jež existuje od počátku vesmíru. Duch vědomí představuje tu nižší úroveň, která také pochází z kosmického ducha a je vlastní člověku. To je naše běžné vědomí, psychika. Člověk má v sobě obě kvality vědomí, ale v běžném stavu není schopen vyšší kosmickou úroveň vnímat. Ta sídlí v hlavě, kde je utajena a neprojeví se po celý život, pokud není určitými praktikami oživena. Nižší poznávající duch sídlí v srdci a odtud vládne ostatním orgánům a celému tělu. Tento duch je součástí energie a je podřízen přírodním zákonům. Aby mohl existovat, potřebuje být ustavičně doplňován energií a krví, kterými je živen a z nichž se obnovuje. Srdce přináleží k prvku oheň a k jeho soustavě v rámci organizmu mu patří, tenké střevo, cévy, tvář a jazyk.
....
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 11:41:47



http://www.novoucestou.cz/2010/02/03/ko ... vni-srdce/

Koncentrace na duchovní srdce

...
I když je poslední Skutečnost všudepřítomná, z hlediska omezeného jedince je jejím sídlem duchovní centrum, které se nalézá na pravé straně hrudi uvnitř našeho těla ve vzdálenosti šířek dvou palců od středu hrudi, t.j. asi 4 cm vpravo ve výši prsních bradavek, t.j. na opačné straně než srdce fyzické.
...

...
to je ukázka z knihy duchovního mistra pana Jiřího Vacka Učebnice atmávičáry neboli zkoumání sama sebe.

Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 15:54:19

Alaja píše:


http://www.novoucestou.cz/2010/02/03/ko ... vni-srdce/

Koncentrace na duchovní srdce

...
I když je poslední Skutečnost všudepřítomná, z hlediska omezeného jedince je jejím sídlem duchovní centrum, které se nalézá na pravé straně hrudi uvnitř našeho těla ve vzdálenosti šířek dvou palců od středu hrudi, t.j. asi 4 cm vpravo ve výši prsních bradavek, t.j. na opačné straně než srdce fyzické.
...

...
to je ukázka z knihy duchovního mistra pana Jiřího Vacka Učebnice atmávičáry neboli zkoumání sama sebe.


Dobrá práce :-)
U mě to šlo až tak daleko, že jsem při návštěvě praktické lékařky (které si mimořádně vážím)nechal vytáhnout rentgen ze štítu, zda mám srdce normálně vlevo jako většina lidí a tedy vpravo vnímám něco jiného...bez dalšího vysvětlování.
Chinmoye jsem četl, ale to se neshodovalo, jako sorry ale uprostřed hrudi necítím nic.
Na druhou stranu mi bylo jasný, že infarkt se nesnaží spolknout dobrem, alespoň o tom nic nevím.
Ono to není jenom pocit nebo nějaké zdání či sugesce, ale alespoň v mém případě ta manifestace je i fyzicky dost výrazná, nepřehlédnutelná.
To duchovní srdce vás normálně spolkne.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 17:26:55

Zaujalo mne to proto, že v jiném vlákně, v citaci něčeho od E.Tomáše, je zmíněna ta Zlatá květina. V pojednání o Zlaté květině (překlad Drtikol), jsem našla umístění duchovního srdce v hlavě. Tak si říkám, když už E.T. zmiňoval tu Zlatou květinu, proč nepřevzal i to umístění duchovního srdce do hlavy, a nadále ho umisťoval do hrudi. Divné... :nevim:


Je možné, že tu umisťování duchovního srdce do hrudi je vlastně jen pomocná meditační technika pro ty, kterým se to v hlavě nedaří.
A potřebují umístit centrum svého vnímání o kus vedle, než ho právě mají, často do té hrudi.
Kam, to je vlastně jedno, prostě někam o kousek dál, třeba do palce u nohy....
To aby došlo k násilnému přeskoku, přervání dosavadního způsobu vnímání, a došlo konečně ke vnímání oněch duchovních oblastí....


:nevim:

Něco na způsob zvyklostí polohy těla při meditaci, že jo...
Někomu to jde samo od sebe, bez ohledu na to, v jaké poloze těla právě je.
A jiný bez lotosového sedu se do meditace zaboha nedostane...
:mrgreen:
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 18:09:41

Pomocná technika to netuším já u toho žádnou techniku nemám.Manifestuje se to většinou v klidu, ale ani to není podminka, jinak se to manifestuje kdykoliv a kdekoliv.
Já jsem za to vděčný že jsi tu stať našla, protože to co jsem četl nekorespondovalo.
Srdce normální lidské to není, pak ještě je amrita nebo amrta nadi, ale to má být pod srdcem.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 18:35:14

Já jsem se snažil to nějak identifikovat...pro případ, že se mi na to doktorka zeptá.Mám k ní důvěru, známe se osobně léta letoucí a ona ví že nejsem blázen, spíš naopak.
Je to ze tří složek ze kterých je ta manifestace.Ta první složka 80% je dobro, proto vždy říkám že To je dobro.Ta druhá složka 10% je moc, ale není zlá je absolutní.Když poslouchám Harameina dokážu si představit, že je to to jeho vakuum, ale žádný chaos, ale přesný řád.Tu třetí složku 10% neznám, nemám pro ní žádný název ať jsem se snažil sebevíc.Snad opravdu nepochází s tohoto světa.Ta složka tam ale je.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 19:32:54

Dobrá... :nevim:
Já to mám jako ten číňan....a ještě předtím, než jsem o tom duchovnu něco četla.....to duchovní centrum mám v hlavě a vidím to To....očima..

A čím pozoruješ ty tu...Zlatou květinu?
?
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 20:34:26

TO vnímám všemi smysly s vše se koncentruje v intuici.Intuice koresponduje s tím duchovním srdcem, pokud to je duchovní srdce.Co je hlavní nebo vedlejší tak to já neřeším.Jak to je tak to je, já jsem to nevymyslel tak to ani neřeším.
Řeším to až v momentu, kdy to začíná zasahovat do podvědomí, do já nebo fyzicky do těla.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 21:10:20

Koukám, že Číňan má duchovní srdce v srdci lidském.No proč ne, já ho tam nemám a Vacek asi také ne.Kde měl duchovní srdce Maharshi netuším.
Máme také jedno žebro navíc a nedá se nás klonovat.Proč? Netuším.Jak to je tak to je.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 21:47:47

salmo1cz píše:Koukám, že Číňan má duchovní srdce v srdci lidském.No proč ne, já ho tam nemám a Vacek asi také ne.Kde měl duchovní srdce Maharshi netuším.
Máme také jedno žebro navíc a nedá se nás klonovat.Proč? Netuším.Jak to je tak to je.


?

Nejméně 2 x se tam píše, že duchovní srdce je v hlavě....mezi očima...
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 21:49:14

Práce kroužení, oběhu světla spočívá zcela na zpětněběžném pohybu, že soustřeďujeme myšlenky /místo nebeského vědomí, nebeské srdce/. Nebeské srdce se nalézá mezi sluncem a měsícem, tj. mezi oběma očima. Kniha o Žlutém zámku praví: V místě ve velikosti palce ve stopu velikém domě můžeme uspořádati život. Dům velikosti stopy je obličej. V obličeji je místo velikosti palce. Co by to mohlo býti jiného než nebeské srdce? Uprostřed čtvernatého palce bydlí nádhera. V purpurovém sále nefritového města sídlí Bůh nejkrajnější prázdnoty a životnosti. Konfuciáni to nazývají: Střed prázdna. Buddhisté: Terasa životnosti, života. Taoisté: Země předků nebo Žlutý zámek nebo Tmavý průsmyk nebo Prostor dřívějšího nebe. Nebeské srdce se rovná obydlí, domácí pán je světlo. Proto, jako světlo se pohybuje kruhovitě, tak síly celého těla se zastavují před jeho trůnem, jako když svatý král založil hlavní město a vytvořil základní pořádek a všechny státy se blíží s dary, nebo jako když pán je klidný a jasný, sluhové a služky samy od sebe poslouchají jeho rozkazů a každý dělá svoji práci.

....
...

Když se lidé odpoutávají od mateřského těla, tu sídlí praduch ve čtverhranném místě velikosti palce /mezi očima/, vědomý duch však sídlí dole v srdci. Toto nižší srdce z masa má tvar velké broskve, je pokryto plícemi, podporováno játry a obsluhováno vnitřnostmi. Toto srdce je závislé na vnějším světě. Jestliže nejíme jen jediný den, cítí se krajně nepříjemně. Slyší-li něco děsivého, buší, slyší-li něco hněvivého, zastavuje se, když je blízko smrti, je smutné, vidí-li něco krásného jest okouzleno. Ale nebeské srdce v hlavě, kdy to by se mělo třeba jen v nejmenším pohnouti? Ptáš se, zda se nebeské srdce nemůže pohybovati? Tu odpovídám: Jak by se mohla pravá myšlenka pohybovati ve čtverhranném coulu! Pohybuje-li se opravdu, pak to není dobré. Neboť když obyčejní lidé umírají, pohybuje se, ale to není dobré. Nejlepší je ovšem, když se světlo upevnilo již v duchovním těle a když jeho životní síla ponenáhlu proniká pudy a pohyby. Ale to jest tajemství, které od tisíciletí nebylo zvěstováno.
....

http://arahat.unas.cz/cs/texts/tajemstv ... iny_fd.pdf



Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » sob 07. srp 2021 21:58:51

"...Vědomý duch však sídlí dole v srdci..."......jedná se o animu....vnímám to jako ... živočišné pudy..... :nevim:
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 22:34:45

Dělí se v Anima/Animus je stejné podstaty v neprojeveném i projeveném, jako jin a jang.
Já neřeším jak jemu říkají a dělí, to je pro znázornění, podstata obou je stejná.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 22:49:07

Gnóze to má jinak.Nemá dvoj, ale trojí podstatu.Duch, duše((spojení ducha a jemnohmotného těla)reinkarnace) a tělo(hrubohmotné).
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » sob 07. srp 2021 22:58:02

Živočišné půdy jsou podvědomí se sídlem v solár plexus.
Já si to rád přečtu, ale co kraj to mrav, co mistr to koncept.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod Alaja » ned 08. srp 2021 0:17:43

:mrgreen:
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » ned 08. srp 2021 0:41:15

Je to dobře napsané, má to víc vrstev a chvilku trvá než si to sedne.Je tam kroužení světla Šiva a Šakti v podstatě kundalini jóga, nemůže nic stoupat pokud světlo neprosvetluje, neklesá.Je tam Tantra pravé ruky a Lingam.Zahlédl jsem i samadhi a smysl meditace.
Je tam nutnost každé slovo vážit.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod armin » ned 08. srp 2021 11:41:48

K zamyšlení:

"Sušumna nadi je tapomarga [způsob pokání] a amrita nadi je moksha marga [způsob osvobození].

Sušumná nadi je kanál, který vede z múladháračakry do sahasráry , Jogíni tvrdí, že když se kundalini stoupá přes Sušumnu kanál do sahasráry , nirvikalpa samádhi je výsledkem. Bhagavan Sri Ramana to nezpochybnil, ale řekl, že existuje další kanál, který jde od sahasráry do centra srdce. Citoval texty a nazýval tento kanál amrita nadi nebo paranadi . Bhagaván uvádí, že kundaliní musí jít ze sahasráry přes amrita nadi do centra srdce, aby došlo k seberealizaci."

Srdcem se nemyslí anahata.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Duchovní srdce

Příspěvekod salmo1cz » ned 08. srp 2021 12:32:41

To co tvrdí Bhagavan musím potvrdit.To co přijde ze Sahasrary není jen myšlenka nebo intuice, ale je to jako blesk, resp.nejaký druh energie, náboj.Je to vnímáno zase i fyzicky.Poté celá Anahata čakra rezonuje.
Proto tvrdím, že je to celé spojené.
Já to měl tak, že skrze vysoký kopec prošlo zlaté světlo a vten moment ta energie prošla z hlavy do srdce.A kolem srdce to začalo fyzicky rezonovat.Nedá se to přehlédnout, není to bolest je to prostě nějaká energie.
V ten moment si říkám pro Krista Pána co se zase děje tvl.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Další

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 142 návštevníků