Duchovní vlákno od Trini

naše první fórum... :-)

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » pon 26. zář 2022 19:24:50

J. Vacek: Odvracení se od světa v míře, která je možná a únosná vzhledem k našemu zařazení v rodině a společnosti, je proto podstatné. Je to jen jiné vysvětlení a potvrzení Ježíšova poučení: "Nelze sloužit dvěma pánům."

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » pon 26. zář 2022 19:48:07

J. Vacek:
ROZPOUŠTĚNÍ NEŽÁDOUCÍCH VZRUCHŮ TĚLESNÝCH I DUŠEVNÍCH

Nežádoucí tělesná a duševní hnutí, vasány a sklony můžeme rozpouštět dvojím způsobem.

Prvý spočívá v zaujetí postoje pozorovatele, který je oddělen od pozorovaných projevů a nezúčastněně je pozoruje, aniž by je přijímal či zapuzoval nebo se pro ně trápil či dokonce odsuzoval. Díváme se na ně zcela neutrálně jako na dům, židli či stůl. Pokud neslevíme ze své nezaujatosti, pozorované vasány a touhy počnou v našem vědomí ztrácet na intenzitě, rozpouštět se ve vědomí, až zmizí úplně. Tím získáváme zpět i sílu, kterou jsme je vytvořili a a kterou jsme do nich vložili. Ta je také příčinou, proč jim, pokud důsledně nerozlišujeme a nebdíme nad nimi v pozorovateli, tolik podléháme. Vládnou nám doslova našim vědomím a naší silou, kterou do nich vkládáme.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod armin » pon 26. zář 2022 20:17:31

Koukám, že jsi se dala na studium Vacka. Toho všichni známe, ale co o tom říkají Toltékové?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3156
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » pon 26. zář 2022 20:49:12

armin píše:Koukám, že jsi se dala na studium Vacka. Toho všichni známe,


Nejde o to, to znát - znám to už nejméně 25 let - ale jde o to to praktikovat.


armin píše:
ale co o tom říkají Toltékové?


Toltékové to vidí obdobně. Jde především o energii. A tu už nebudu ztrácet politikou. To přenechám Bohu. Ten se stará o svět, a já nepotřebuji ztrácet energii touhami, aby někdo vyhrál. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » pon 26. zář 2022 21:29:00

Trini píše:J. Vacek:
ROZPOUŠTĚNÍ NEŽÁDOUCÍCH VZRUCHŮ TĚLESNÝCH I DUŠEVNÍCH

Nežádoucí tělesná a duševní hnutí, vasány a sklony můžeme rozpouštět dvojím způsobem.

Prvý spočívá v zaujetí postoje pozorovatele, který je oddělen od pozorovaných projevů a nezúčastněně je pozoruje, aniž by je přijímal či zapuzoval nebo se pro ně trápil či dokonce odsuzoval. Díváme se na ně zcela neutrálně jako na dům, židli či stůl. Pokud neslevíme ze své nezaujatosti, pozorované vasány a touhy počnou v našem vědomí ztrácet na intenzitě, rozpouštět se ve vědomí, až zmizí úplně. Tím získáváme zpět i sílu, kterou jsme je vytvořili a a kterou jsme do nich vložili. Ta je také příčinou, proč jim, pokud důsledně nerozlišujeme a nebdíme nad nimi v pozorovateli, tolik podléháme. Vládnou nám doslova našim vědomím a naší silou, kterou do nich vkládáme.

:-)


Druhý způsob rozpuštění spočívá v použití vnitřní pranajámy a zvláště se hodí pro přeměnu sexuelních impulsů, ale i pro pocity strachu a podobně. V místě, kde je pocitujeme, je doslova nadechneme a vedeme páteří vzhůru do mozku a nad hlavu. Nadechujeme tak dlouho, dokud je třeba a dokud nezmizí. I při tomto postupu je důležité udržet si od rozpuštěných impulsů odstup, nepřijmout je za své, ale zacházet s nimi uvedeným způsobem zcela neosobně.
Transformací těchto impulsů do vyšší úrovně opět získáváme jejich energii. Při jejich vedení vzhůru se osvědčuje zůstávat vědomím v čakře nad hlavou.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Pedrito » úte 27. zář 2022 1:38:10

Něco se rozhodně změnilo, k lepšímu.

Energie vyčerpat nelze, lze jen vyčerpat sebe.

Vacek je pro určitý okruh, co rozumí jeho stylu a slohu, určitě lepší než pseudo mistři.

Minařík totéž...

Mě je z těch "našich" nejblíže Drtikol, on v podstatě učil Kundalini jógu.
Nebyl omezen, páč viděl "dřeň"... kdo by viděl společný bod křesťanství, buddhismu a jógy, taa.. atd?
Každý zastánce jediného směru se bude s ostatními přít.. a není to ani směr, je to myšlenka a ta se hádá s ostatními směry - myšlenkami.
Každý v upřímnosti směr prokoukne do všech ostatních.

A proto např. Drtikol mluvil o buddhistické Kundalini józe.
A Vacek zas o tom mluvil po svém.
A Tomáš byl blízek Drtikolovi, páč to byl jeho žák.
Vacek a Minařík nevím, koho měli za Mistry, Vacek možná Maharišiho
A Minařík šel na to asi inspirativně dle starých textů, sám.
Drtikol šel na to bych řek taky sám, a jasně že jinak, inspirujíce se.
Prostě to na ně přišlo.
Uživatelský avatar
Pedrito
 
Příspěvky: 731
Registrován: stř 06. led 2021 6:56:50

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 1:44:57

J. Vacek:
LÉČENÍ ŽIVOTNÍ SILOU

Životní síla má příznivé až léčivé účinky na naše tělo. Její nedostatek, at již v celém těle nebo v jeho některých částech, má za následek slabost, nedostatečnou funkci a na konci nemoc. Její dostatek naopak udržuje tělo i jeho orgány ve zdraví. Působí preventivně i léčivě. Žákovi, který cvičí vnitřní pranajámu se tak otevírá možnost, aby se pránou v případě nemoci či poranění léčil nebo může dokonce léčit i druhé. Není však cílem jogy stát se léčitelem a léčit každého bez uvážení důsledků pro léčitele i léčeného.

Jak bylo řečeno, i když tělesné zdraví není cílem jogy, není důvodu, proč bychom se nemohli pomocí prány léčit, zejména v případech, kdy nám nemoc brání v duchovní praxi. Neznamená to však, že bychom odmítali zásadnš pomoc oficielní mediciny; je naopak moudré využít všech skutečně účinných prostředků.

Léčivé působení prány není zázračné ani okamžité. Vyžaduje čas i příslušnou intenzitu, která je úměrná vážnosti nemoci. Smrtelné choroby vyžadují nepochybně celodenní léčení. Každá nemoc má svou příčinu; není-li odstraněna, ani intenzivní léčení příliš nepomůže. Je proto vždy nutné nejen se léčit, ale i vypátrat příčinu nemoci a odstranit ji. Ta může být i karmická nebo naopak nějaký zlozvyk: kouření, přejídání, nedostatek pohybu, negativní myšlenky a hlavně city a podobně.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 1:52:16

Pedrito píše:
Vacek je pro určitý okruh, co rozumí jeho stylu a slohu, určitě lepší než pseudo mistři.



Vacek dává zcela konkrétní, praktické rady. Zřejmě to právě ted potřebuji, jinak bych si na jeho Stezku síly - šakti joga nevzpomněla. Před 25 lety mně taky v mnoha směrech poradila. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Pedrito » úte 27. zář 2022 1:54:48

Trini píše:J. Vacek:
LÉČENÍ ŽIVOTNÍ SILOU

Životní síla má příznivé až léčivé účinky na naše tělo. Její nedostatek, at již v celém těle nebo v jeho některých částech, má za následek slabost, nedostatečnou funkci a na konci nemoc. Její dostatek naopak udržuje tělo i jeho orgány ve zdraví. Působí preventivně i léčivě. Žákovi, který cvičí vnitřní pranajámu se tak otevírá možnost, aby se pránou v případě nemoci či poranění léčil nebo může dokonce léčit i druhé. Není však cílem jogy stát se léčitelem a léčit každého bez uvážení důsledků pro léčitele i léčeného.

Jak bylo řečeno, i když tělesné zdraví není cílem jogy, není důvodu, proč bychom se nemohli pomocí prány léčit, zejména v případech, kdy nám nemoc brání v duchovní praxi. Neznamená to však, že bychom odmítali zásadnš pomoc oficielní mediciny; je naopak moudré využít všech skutečně účinných prostředků.

Léčivé působení prány není zázračné ani okamžité. Vyžaduje čas i příslušnou intenzitu, která je úměrná vážnosti nemoci. Smrtelné choroby vyžadují nepochybně celodenní léčení. Každá nemoc má svou příčinu; není-li odstraněna, ani intenzivní léčení příliš nepomůže. Je proto vždy nutné nejen se léčit, ale i vypátrat příčinu nemoci a odstranit ji. Ta může být i karmická nebo naopak nějaký zlozvyk: kouření, přejídání, nedostatek pohybu, negativní myšlenky a hlavně city a podobně.

:-)


:sun:
Uživatelský avatar
Pedrito
 
Příspěvky: 731
Registrován: stř 06. led 2021 6:56:50

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Pedrito » úte 27. zář 2022 2:00:58

Trini píše:
Pedrito píše:
Vacek je pro určitý okruh, co rozumí jeho stylu a slohu, určitě lepší než pseudo mistři.



Vacek dává zcela konkrétní, praktické rady. Zřejmě to právě ted potřebuji, jinak bych si na jeho Stezku síly - šakti joga nevzpomněla. Před 25 lety mně taky v mnoha směrech poradila. :-)

Jj. I já šel šakti jógou. Dávno let. A i když jsem možná měl i myšlenky, to vše zapomenout.. už to nikdy nepůjde.
Uživatelský avatar
Pedrito
 
Příspěvky: 731
Registrován: stř 06. led 2021 6:56:50

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 2:05:32

Trini píše:J. Vacek:
LÉČENÍ ŽIVOTNÍ SILOU



Vlastní léčení spočívá v prodýchávání nemocné části těla obdobně jako v uvedených cvičeních. Jeho působení zesilujeme přiložením rukou na nemocné místo pokud možno tak, aby se nacházelo mezi našemi dlaněmi. Spolu s pránou nemocnou část těla sytíme myšlenkou a představou zdraví, například tak, že slovo "zdraví" v nemocné části těla vyslovujeme v rytmu dechu jako mantram. Nesmíme tak ovšem činit mechanicky, ale s veškerou silou a představovat si, jak se uzdravuje. Vůle po uzdravení a zdraví, víra v ně a představa uzdravování a zdraví jsou podstatné. Chceme-li docílit významných účinků, pak zejména ve vážnějších případech je nutné se léčení plně věnovat nejméně 3x denně alespon 20 minut; raději však více.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 2:20:37

J. Vacek:

TAJEMSTVÍ SVĚTLA

....
Kdo má nebo je vnitřně ztotožněn s duchovním Světlem, svítí jím i druhým na duchovní cestu, tak jako ten, kdo má světlo zevní, může jím sobě i druhým svítit na pozemskou cestu.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 2:32:09

J. Vacek:

Cenu Světla a zejména vytvoření duchovního světelného těla poznáme a plně využijeme až po odložení těla hmotného: zabezpečuje nám život v úrovni božského Světla.

.....
To bude asi moje hlavní téma. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod armin » úte 27. zář 2022 17:17:48

Tak mne napadá, jestli ten tvůj náhlý obrat od politických keců k duchovnosti, k té opravdové duchovnosti nesouvisí s Alájinou smrtí. Stává sem že smrt duchovního či jinak dobrého člověka se kterým byl člověk za života ve styku - třeba přes dopisování mnohé duchovně pozitivně ovlivní - například smrt Ježíše probudila do té doby trochu natvrdlé apoštoly.
Já jsem její posmrtné působení cítil a ještě cítím.
Jaksi se to od toho advaitového blbnutí a předvádění se posunulo u některých - těch vnímavějších - zpět k duchovní cestě.
:poklona:
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3156
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 18:14:21

armin píše:Tak mne napadá, jestli ten tvůj náhlý obrat od politických keců k duchovnosti, k té opravdové duchovnosti nesouvisí s Alájinou smrtí.


Nevěděla jsem, že Alaja zemřela. Nečtu ve foru. Odvrat od čtení zpráv a tvojich politických keců nastal ve čtvrtek 22. září.
Ale proč mne v neděli napadl ten Vacek, tak to opravdu nevím. Alaja ho, pokud vím, ráda neměla. Ale jak jsem v neděli četla u něho o Světle, tak jsem myslela na Alaju. Měla Světlo tolik ráda. A jistě pořád má. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Arat » úte 27. zář 2022 18:20:45

Armine, tak šup šup, já až po tobě :poklona: :nuda:
Uživatelský avatar
Arat
 
Příspěvky: 454
Registrován: sob 18. zář 2021 22:47:29

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod armin » úte 27. zář 2022 18:24:33

Trini píše:
armin píše:Tak mne napadá, jestli ten tvůj náhlý obrat od politických keců k duchovnosti, k té opravdové duchovnosti nesouvisí s Alájinou smrtí.


Nevěděla jsem, že Alaja zemřela. Nečtu ve foru. Odvrat od čtení zpráv a tvojich politických keců nastal ve čtvrtek 22. září.
Ale proč mne v neděli napadl ten Vacek, tak to opravdu nevím. Alaja ho, pokud vím, ráda neměla. Ale jak jsem v neděli četla u něho o Světle, tak jsem myslela na Alaju. Měla Světlo tolik ráda. A jistě pořád má. :-)


No vidíš v neděli. To ani nemusíš vědět. Naopak to můžeš vycítit, že se to stalo.
Zřejmě ten její duchovní základ byl velmi dobrý i když to tak navenek nevypadalo.
Mně tenhle Vacek hodně připomíná ducha starých dobrých duchovních dob, kdy se o duchovnost zajímali hlavně duchovně opravdoví lidé.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3156
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Arat » úte 27. zář 2022 18:26:29

V neděli se Ája přišla rozloučit, v noci, alespoň se mnou..., zemřela v sobotu 24.9.... :srdce:
Uživatelský avatar
Arat
 
Příspěvky: 454
Registrován: sob 18. zář 2021 22:47:29

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 19:16:55

armin píše:Zřejmě ten její duchovní základ byl velmi dobrý i když to tak navenek nevypadalo.


Pro tebe to tak nevypadalo, ale mně to bylo jasné. Alaja nebyla typický duchovnák, protože to neměla s Bohem - ale to je mně blízké. Měla to se Světlem.


armin píše:Mně tenhle Vacek hodně připomíná ducha starých dobrých duchovních dob, kdy se o duchovnost zajímali hlavně duchovně opravdoví lidé.


Co jsem viděla, jak se J. Vacek projevoval - tak to mi nebylo sympatické.
Ale tahle kniha - Stezka síly - šakti joga (1993) - je dobrá. Nic jiného jsem od něho nečetla. Byla mi darována. Mám tam z devadesátých let podškrtáno spousty věcí. Já si v duchovních knihách barevně podškrtávám. :-) Ta kniha pro mne byla velmi dobrou praktickou pomůckou. A ted se k tomu vracím.
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Duchovní vlákno od Trini

Příspěvekod Trini » úte 27. zář 2022 19:18:32

Arat píše:V neděli se Ája přišla rozloučit, v noci, alespoň se mnou..., zemřela v sobotu 24.9.... :srdce:


Doufám, že si pro ni přišla ta skupina, o které vyprávěla, - aby ji rychle bez zabloudění přivedli domů. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

PředchozíDalší

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron