Dobro

naše první fórum... :-)

Dobro

Příspěvekod honzam » sob 11. zář 2021 19:48:03

Nejzchytralejší ze vší polní zvěře, kterou Hospodin Bůh učinil, byl had. Řekl ženě: „Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?“
Žena hadovi odvětila: „Plody ze stromů v zahradě jíst smíme.
Jen o plodech ze stromu, který je uprostřed zahrady, Bůh řekl: ‚Nejezte z něho, ani se ho nedotkněte, abyste nezemřeli.‘“
Had ženu ujišťoval: „Nikoli, nepropadnete smrti.
Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé.“

- Genesis 3:1-5

I řekl Hospodin Bůh: „Teď je člověk jako jeden z nás, zná dobré i zlé. Nepřipustím, aby vztáhl ruku po stromu života, jedl a byl živ navěky.“
Proto jej Hospodin Bůh vyhnal ze zahrady v Edenu, aby obdělával zemi, z níž byl vzat.
Tak člověka zapudil. Východně od zahrady v Edenu usadil cheruby s míhajícím se plamenným mečem, aby střežili cestu ke stromu života.

- Genesis 3:22-24


--------------------------

Lidé se od svého zapuzení přou o to, co je vlastně dobré a zda existuje nějaké univerzální dobro, na kterém by se všichni shodli. Zde je další prostor k diskuzi ...

Nejlepší ze všeho existujícího dobra je Pravda žijící ve všech živých bytostech jako samotná pravdivost. Každá živá bytost tak v sobě nosí potenciál rozpoznat od sebe dobro a zlo. Zlým opakem Pravdy ničícím život je lež. Správná dobrá cesta tak spočívá v dobrých myšlenkách, slovech a skutcích vycházejících z pravdivosti. Dobré je žít Pravdu jako pravdivost k sobě samému a k druhým, protože to podporuje život všech.

zoroastrismus.jpeg

Ashem Vohu

https://en.wikipedia.org/wiki/Ashem_Vohu
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 937
Registrován: stř 28. říj 2020 18:38:22

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » sob 11. zář 2021 21:19:21

Ach jo, už zas to pitomý křestanství,

to bez toho nemůžete bejt, prostě bejt sami za sebe bez cizích pitomostí ???


Bible je naprosto pitomá kniha, dělá totiž tu samou chybu jako ty,

hned na začátku řekne že člověk byl vyhnán z ráje za poznání dobrého a zlého a pak na dalších tisíci stránkách nedělá nic jiného než mele o dobru a o zlu,

což je fakt na palici !!!




Takže,

rozum nám říká co je co,

a pocity určují hodnou toho či onoho,

takže poznání dobrého a zlého je pocitové hodnocení,

a právě za todle ztotožnování s pocity byli vykopnuti z ráje...


Mně jsou tato pocitářská hodnocení prostě u prdele,

to jsou něčí preference a něčí vidění světa,

a jestliže takto vidí svět třeba sedm miliard lidí tak je mně to u prdele, páč to vše jsou jen POCITY



A dál se s tím fakt nemíním srát, tady je k vysvětlení Karl Renz, já stejně nevím víc než co ví on takže to jednoduše překopíru a je horovo :


Karl Renz: Není východiska
Nový příspěvekod Petra » ned 01. čer 2014 8:36:02

Podle překladu části rozhovoru v Bombeji 5. ledna 2014

Karl Renz: Není východiska (Bombay-Talk 05.01.2014)


Tazatelka: Co je dnes jiného...Cítím to tak, že chci tady být. Jinak tady bylo vždy mnoho odporu. Tak to bylo pro mne mnoho let.

Karl: Pro mě také...

(Smích)


Karl: Co tady k čertu dělám? Mluvím zde, ale nikdo mne nepotřebuje skutečně. Já vás nepotřebuju, vy mne nepotřebujete.


Tazatelka: Ale nyní je to jiné...Všechna ta leta předtím byl odpor k tomu tady sedět. Co tady dělám? Teď je to jiné.

Karl: To se u mne také pořád mění.

(Smích)

Karl: Ano, je to mnohem jednodušší, když se tomu nebráníš. Vždyť tady stejně musíš sedět. Jestli se ti to líbí nebo ne, není vůbec otázkou. Děje se to tak jako tak. Odpor nic nepřinese. Jsi na chvilku šťastná, že pominul odpor. Ale on pomine, když pomine a ne protože chceš, aby pominul.

Tazatel: A když odpor pomine?

Karl: Tak pomine. A potom přijde možná znova. To, co může pominout, také znovu přijde. To je jisté. Teď může tedy čekat, až znovu přijde. Možná zítra, možná za 10 minut. To nikdy nevíš. Je to vždy překvapení. Ale nikdo to nepotřebuje, aby pominul. To je to podstatné. Pomine a přijde znovu. Co tedy dělat?

Není to pro ni žádná výhoda, jestli to tady je nebo není. S odporem to nebyla žádná nevýhoda a není to žádná výhoda, když pomine. To je všechno. Nedělá to méně nebo více z toho, co ona je. To ještě nikdy neudělalo. Film jde prostě dál, s jinou scenerií, jinými pocity, jinými vjemy. Změna za změnou za změnou. Ale to všechno nemění nic na tom, co jsi. Nemá to žádné důsledky. To ještě nikdy nemělo. Prostě přijde to následující. Jako další lok vody nebo limonády nebo čehokoliv.

Tazatelka: To se ti tak jednoduše říká, ale tady je ta bolest.

Karl: Ta tady bude vždy.

Tazatelka: Ne, někdy je ta bolest pryč.

Karl: Ano, ale potom přijde znova. Občas přejdeš v pozorovatele a potom se tě to nemůže dotknout nebo to nemůžeš cítit, protože to pozoruješ. Ale potom jsi zase náhle v tom. A pak to jde zase zpátky k soužení. Někdy se prostě díváš jen na televizi. Nejsi involvovaná. Ale někdy jsi zase plně vevnitř programu. Ven z programu, dovnitř do programu. Ale tvoje existence nebyla nikdy jiná. Jako pozorovatel nejsi odlišná od toho, co pozoruješ. Jednou jsi jako pozorovatel venku a potom jsi zase v tom vevnitř.

Tazatelka: Není v tom tedy žádný rozdíl?

Karl: To je na tom to krásné. Jak často jsem vám to již řekl? Není žádná výhoda být tam a není žádná nevýhoda být tady. Nikdo tady není, kdo by mohl mít nějakou výhodu na žádném z těchto dvou míst. Jsou zde prostě jen ruzné zkušenosti a pocitování.

Tazatelka: Znamená to, že není možné najít žádné uspokojení?

Karl: Znamená to, že nemůžeš najít žádnou výhodu. A v tom nenaleznutí nějaké výhody nebo nějakého lepšího místa nebo čeho, pomine třeba ta představa nějaké výhody - když prostě jsi to, co jsi. Protože to, co jsi, nepotřebuje žádnou výhodu nebo nevýhodu, aby mohlo být tím, čím je. Není zde žádný vlastník čehokoliv. Žádné relativní vlastnictví. Ty jsi to. Ale to není něco, co můžeš dostat nebo dosáhnout. V tom, že jsi, co jsi, nemůžeš nic získat a nic ztratit. Nemůžeš dostat více nebo méně než to, co je. Co se tedy dá dělat? Protože to jsi, musíš dělat další zkušenost tvého Sebe. Nemůžeš přestat realizovat sám sebe. Je to nekonečný příběh.
Nisargadatta to nazval "oceánem utrpení". To bývá obvykle přehlédnuto. Oceán relativních zkušeností, který bude vždy plný utrpení. Strastiplné zkušenosti oddělenosti. Ty to nemůžeš zastavit. Neexistuje žádná jiná možnost zažít sám sebe. Bude to vždy zkušenost duality. To Jedno musí samo sebe zažít jako dvojnost. Z toho neexistuje žádná cesta ven. Někdy tady je sjednocení/jednota a někdy oddělenost. Jednotě se dává přednost a tomu druhému se chce vyhnout. Být jedno s milovanou jednotou a potom být zase oddělen.


Tazatel: A být před tím vším?

Karl: Být předtím je další pokus, jak tomu uniknout. Je to další pokus o únik. "Před tím se mě nic nemůže dotknout." "Když budu před vším, co se děje, tak jsem venku. Potom jsem nalezl místo, kde jsem osvobozen od utrpení." Ale KDO to potřebuje? Já já já ..a zase já. Je to krásné, ale Bohu dík není nic dost krásné. Když nemůžeš za všech okolností být tím, čím jsi, co to má potom za cenu to být. Být závislý na tom, abys byl před tím a netrpěl. Buď prostě ta lenost, kterou jsi. Buď prostě líný. Ale všichni ti řekli, že lenost je něco špatného a já ti říkám, že je to to nejlepší, co můžeš být.

Tvoje přirozenost/podstata je líný bastard, to víš. Kdybys mohl, zůstal bys nejradši v posteli a nikdy se neprobral z hlubokého spánku. Kdybys mohl...ale ted? Ale ted jsi vzhůru, teď už je pozdě. Teď se dějí všechny věci, než zase zmizí. A potom se dějí zase. Je to namáhavé, ale co se dá dělat?

Ale tvoje podstata nemůže být nikdy vyčerpaná, to je ten problém. Absolutní problém, že tvoje podstata je nevyčerpatelná. Snážíš se vyčerpat, jak se dá, ale nefunguje to. Stále znovu čerstvé, jako to bylo před tím. Nikdy se to neunaví, ničím. Neexistuje tedy žádná možnost se před tím stáhnout. Mohl by ses stáhnout od představy, že se můžeš stáhnout. To je ten poukaz: Není východiska.
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod armin » ned 12. zář 2021 7:59:54

vostalpetr píše: tady je k vysvětlení Karl Renz, já stejně nevím víc než co ví on takže to jednoduše překopíru a je horovo :



Koukám, že ten Renz taky neumí počítat do tří. Proto pro něj není východiska.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 8:32:13

Ale umí,

jednou jsi v tom chycen (zlo)

podruhé jsi jen pozorovatel (dobro)

a zatřetí obojí je stejné, není v tom rozdíl, není východisko

Všechno je to rovnocenné protože pozorovatel, pozorování a pozorované jsou jedním...



Nebo jinak,

vysvětluje tu třetí Šankarovu paradoxní větu : Samsára je nirvána,

to většinou lidé nechápou páč jsou schopni chápat jen pojmy dobro a zlo,

a tak rozumí prvním dvěma větám (samsára je zlo, nirvána je dobro)

a pak z toho blbnou

a myslej si že existuje nějakej únik do nějakýho božího království nebo nirvány,

páč většina guruů jsou nablblí a vytvářejí nějaký cíle...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 8:37:28

Oblíbený duchovní cíl : budeme jako bůh nebo rovnou budeme bohem...

Stará dobrá biblická fraška...


Můj názor je ostatně zcela obrácený než je ten názor "duchovní"

osvícení není třeba nějako dosahovat (ne že by to nešlo)

protože osvícení je přímo zabudováno v tom lidském životě,

jediné co je třeba je následovat svou individuální karmu (do které je ovšem třeba zhrnout ty zvířecí pudy) a vyhnout se kolektivní karmě,

tedy nenechat se jí strhnout do hloupostí a naopak nikterak proti ní nebojovat,

ale musíš hlavně vědět co to je, a ne naopak se tím nechávat strhnout protože většina lidí v tom jede...


Jak říkala moje máma : Kdyby všichni skákali z vokna tak ty budeš taky ?
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod Trini » ned 12. zář 2021 9:05:38

Představa, že není východiska, nahání mnohým strach. Hlavně těm, co chtějí mít všechno pod kontrolou.

Poznání, že není východiska, naopak uvolnuje. O nic nejde. Proto se K. Renz tak často směje.

:-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Dobro

Příspěvekod salmo1cz » ned 12. zář 2021 9:09:52

Hmm tak jo.
A Bůh chodil po zahradě a hledal Adama...volal kde jsi...

Tak to mám raději tuhle pohádku.
Děti moudrých draků.
https://adoc.pub/download/ivo-wiesner-d ... -drak.html
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 9:11:24

Ostatně,

ten haněnej individualismus říká víceméně to samé co to vyzdvihovaný duchovno,

bud sám sebou a bud sám se sebou

to je víceméně to samé :


http://www.artbohemia.cz/275892/jan-wer ... nou-je.jpg
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 9:16:24

Hmm tak jo.
A Bůh chodil po zahradě a hledal Adama...volal kde jsi...


To by šlo vysvětlit tak, že ztratili vzájemné spojení,

Adam se totiž stal tělem a viděl že je nahatý což je špatné...

To by ale spíše platilo ze strany Adama, ale i tak by to asi šlo vysvětlit....


Obdobně se vyptával Kaina na Abela...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 9:30:26

Tak to mám raději tuhle pohádku.
Děti moudrých draků.
https://adoc.pub/download/ivo-wiesner-d ... -drak.html


To je na mě moc složitý,

příliš mnoho faktů a příliš mnoho spekulací,

to by mně praskla hlava,

bibli jsem četl kdysi za mlada takže to ted číst nemusím a hlava mě u toho nemusí praskat,

dneska bych to už asi taky nemohl číst, je to moc dlouhý a moc praštěný...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod honzam » ned 12. zář 2021 12:28:53

V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš.

- Genesis 3:19



Nikoli, jsme živá Pravda, ze které jsme se zrodili.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 937
Registrován: stř 28. říj 2020 18:38:22

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 12:36:04

No pokud se ta tvoje živá pravda ztotožní s tělem, tak pak o ní platí to řečené...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod honzam » ned 12. zář 2021 12:40:31

vostalpetr píše:No pokud se ta tvoje živá pravda ztotožní s tělem, tak pak o ní platí to řečené...

Pravda je nezávislá na mně, ztotožnění a tělu stejně jako je promítačka nezávislá na divácích jejich pocitech z filmu a plátnu.
E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 937
Registrován: stř 28. říj 2020 18:38:22

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » ned 12. zář 2021 17:16:28

To že je nezávislá neznamená že se nemůže ztotožnovat,

prostě se zcela jednoduše ztotožní a chová se pak závisle i když je nezávislá...

Jednoduše dojde k posunu sebeuvědomění z promítačky do promítaného filmu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod salmo1cz » ned 12. zář 2021 22:38:28

vostalpetr píše:
Hmm tak jo.
A Bůh chodil po zahradě a hledal Adama...volal kde jsi...


To by šlo vysvětlit tak, že ztratili vzájemné spojení,

Adam se totiž stal tělem a viděl že je nahatý což je špatné...

To by ale spíše platilo ze strany Adama, ale i tak by to asi šlo vysvětlit....


Obdobně se vyptával Kaina na Abela...

I prd spojení.
Nejchytřejší zvěří je had Hmm.Hadem je myšlena Kundalini šakti, hadí síla nástroj ďábla.Jedná se o přímí útok na Védy.Jabloň nebyla jabloň, ale byl to fíkovník strom smilstva pod kterým meditoval Buddha.
Zbyl jenom hloupý bůh courajicí se po zahradě nevěda ničeho.
Ten příběh je ze starého Sumeru.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » pon 13. zář 2021 7:40:25

No ale ta kundalini je spojení, tedy lépe řečeno je to vnitřní aparát umožnující spojení,

proto také po "hříchu" byl had odsouzen plazit se v prachu,

zajímavý je, že Adama nakonec k tomu hříchu ukecala žena a ne had,

což bych asi řekl či vysvětlil tak, že že dostali schválení od Šakti,

a ono to tak vlastně je do dnešních dnů :

Prvotní ztotožnění tedy ztotožnění s tělem nevytváří ego, ale děje se zcela spontánně a spontánně dochází k sebeuvědomění v těle,


proto lze říci, že to není ego, kdo vytváří připoutanosti, ale je to Šakti, tedy v podstatě UV,

proto také ego nemůže rozpouštět připoutanosti, to může dělat jen ten, kdo to vytvořil...


Ale to jsou jen spekulace nad mýty ze Sumeru,

to přenechám Honzamovi ten ted studuje tudlenctu pravdu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod vostalpetr » pon 13. zář 2021 9:01:15

Tak kurwa Honzame,

jak je to s tou tvojí nezobsažnou pravdou co je bez ega a vyjadřuje ty kosmické duchovní principy,

u našich dvou srdcařů to již vím, ale z tebe asi nic nevymáčknu,

Miroslav má Soucit (tady bych použil Voltairův názor, že "Kdyby oslové měli boha, bude mít ten jejich bůh oslí uši")

a Jana jak jinak má tu svoji neodmíněnou Lásku (ve jménu tý boží lásky se ovšem vždy konají největší egosvinstva, nebot před láskou by si měl nejspíše každej sednout na prdel)


Tak ty dáblíku bez ega, co z tebe vymáčknu či případně vykopu aspon poněkud obsažného o té bezobsažné pravdě, když už tedy má bejt nějakým tím řádem nebo bůhvíčím ???


????????????????????????????????????????????????????

:pes:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4860
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Dobro

Příspěvekod honzam » pon 13. zář 2021 13:34:30

E PLURIBUS UNUM
Uživatelský avatar
honzam
 
Příspěvky: 937
Registrován: stř 28. říj 2020 18:38:22

Re: Dobro

Příspěvekod armin » úte 14. zář 2021 12:51:29

vostalpetr píše:Ale umí,

jednou jsi v tom chycen (zlo)

podruhé jsi jen pozorovatel (dobro)

a zatřetí obojí je stejné, není v tom rozdíl, není východisko

Všechno je to rovnocenné protože pozorovatel, pozorování a pozorované jsou jedním...



Nebo jinak,

vysvětluje tu třetí Šankarovu paradoxní větu : Samsára je nirvána,

to většinou lidé nechápou páč jsou schopni chápat jen pojmy dobro a zlo,

a tak rozumí prvním dvěma větám (samsára je zlo, nirvána je dobro)



Ten Renz, potažmo ty jste příkladem slepé "duchovní" cesty sebestřednoti - ega, která dál nevede a vůbec ne k Poznání, k Pravdě.
Pro ego opravdu není východisko.

"jednou jsi v tom chycen (zlo)

podruhé jsi jen pozorovatel (dobro)

a zatřetí obojí je stejné, není v tom rozdíl, není východisko"

Pořád je tam to ego "já jsem chycen, já jsem pozorovatel"

Východiskem může být jen konec ega, smrt ega, "mystická smrt". Pak dojde ke zrození z ducha o kterém ego nemůže mít žádnou pravdivou představu. Je to mimo jeho možnosti, omezení.


A ještě k tomu
"Pozorované, pozorovatel a pozorování jsou jedno".
Je dobré uvést tohle moudro do každodenní praxe.

To totiž vyjadřuje, že všichni ti idioti, hovna které "vidíš" atd. jsou ty.
Něco jako tvůj živý sen.

Co jsi ty, co je tvůj svět?
To, co vidíš, myslíš, vzpomínáš, to co odsuzuješ, cítíš, chválíš, co je ti u prdele.
Vše co pozoruješ, pozorování - uvědomování a to co pozoruješ je jeden celek tvojí mysli, včetně obrazu minulosti - katolíci, kapitalisti atd.
To jsi ty.
Proto seš i Jana. Ne fyzická Jana ale obraz "Jana", který sis vytvořil a máš ho ve své mysli. Stejně tak seš všemi těmi idioty atd.
A buď si v tom - v tom svém světě, světě tvé mysli a nebo jsi jen pozorovatel - pozornost bez uvědomování.
Není jiná možnost.
Není úniku.

Teprve definitivní smrt ega otevírá mysl Skutečnosti, Pravdě, Poznání.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3162
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Dobro

Příspěvekod Alaja » úte 14. zář 2021 16:53:22

armin píše:Co jsi ty, co je tvůj svět?
To, co vidíš, myslíš, vzpomínáš, to co odsuzuješ, cítíš, chválíš, co je ti u prdele.
Vše co pozoruješ, pozorování - uvědomování a to co pozoruješ je jeden celek tvojí mysli, včetně obrazu minulosti - katolíci, kapitalisti atd.
To jsi ty.
Proto seš i Jana. Ne fyzická Jana ale obraz "Jana", který sis vytvořil a máš ho ve své mysli. Stejně tak seš všemi těmi idioty atd.
A buď si v tom - v tom svém světě, světě tvé mysli a nebo jsi jen pozorovatel - pozornost bez uvědomování.
Není jiná možnost.
Není úniku.

Teprve definitivní smrt ega otevírá mysl Skutečnosti, Pravdě, Poznání.


No, vytvořil jsi si jakýsi obraz o Petrovi a který máš nyní ve své mysli.

Mám to brát tak, že jsi dosud své ego neumlátil k smrti a že si tvé ego s tebou dosud dělá to, co ho ty tvé nezkrocené emoce donutí dělat? Že jsi dosud tu smrt ega neuskutečnil, ale ostatní vybízíš, aby tak udělali??????


:medith:
Uživatelský avatar
Alaja
 
Příspěvky: 3668
Registrován: stř 28. říj 2020 17:23:17

Další

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 114 návštevníků