Názory

naše první fórum... :-)

Názory

Příspěvekod armin » úte 23. srp 2022 17:14:50

Rusové nezískali nic, ztratili prakticky všechno, řekl Zeman k invazi na Ukrajinu

Rusko invazí na Ukrajinu ztratilo prakticky všechno a nezískalo nic. Při setkání s českými velvyslanci to v úterý řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj došlo ruské vedení k názoru, že když země NATO ustoupily v Afghánistánu, ustoupí i v případě Ukrajiny. Nyní je podle něj třeba počítat s dlouhou opotřebovací válkou.

„Uděláme-li si analýzu, zjistíme, že napadení Ukrajiny pro Rusko znamenalo nezískat nic a ztratit prakticky všechno,“ řekl velvyslancům prezident. Přišlo podle něj o reputační, lidské i materiální ztráty.

Zeman dále uvedl, že je nyní potřeba se ptát, proč k tomu došlo. „Ruské vedení zřejmě dospělo k názoru, že když Severoatlantická aliance (NATO) ustoupila v Afghánistánu, ustoupí i v případě útoku na Ukrajinu,“ uvedl s tím, že takový názor má i jeho izraelský protějšek.

„Uděláme-li si analýzu, zjistíme, že napadení Ukrajiny pro Rusko znamenalo nezískat nic a ztratit prakticky všechno,“ řekl velvyslancům prezident. Přišlo podle něj o reputační, lidské i materiální ztráty.

Při setkání s velvyslanci dále prohlásil, že plně podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Ocenil také přijetí ukrajinských uprchlíků v ČR a uvedl, že věří, že Česko se zapojí do rekonstrukce napadené země.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vy ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » čtv 06. říj 2022 9:35:23

Obrázek
Kasparov: Válka skončí na jaře a Rusko prohraje

Ruský šachový velmistr Garri Kasparov v rozhovoru pro německý deník Spiegel znovu kritizoval Putinovu invazi na Ukrajinu. Všichni, kdo nyní žijí v Rusku, se podílejí na válečné mašinérii Putinova fašistického režimu, řekl Kasparov, žijící střídavě v USA a Chorvatsku. Válka podle něj skončí na jaře vyčerpáním vojenských kapacit Ruska.
Kasparov je dlouhodobou kritikou vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi známý, ze zahraničí proti němu vede opoziční platformu Spojená občanská fronta.

„Bojuji proti Putinovi dvacet let a vždy jsem říkal, že se jeho režim nutně stane fašistickou hrozbou – nejen pro Rusko či jeho sousedy, ale pro celý svět,“ řekl Kasparov v rozhovoru pro Spiegel.
Šachový velmistr požaduje, aby se ti, kdo chtějí historicky stát na správné straně, sbalili a Rusko okamžitě opustili.
„Je válka, jste buď na jedné, nebo na druhé straně fronty. Každý ruský občan včetně mě nese kolektivní, ne-li osobní odpovědnost za tuto válku. Rusko je dnes fašistickou diktaturou, páchá zločiny proti lidskosti. A každý, kdo nyní žije v Rusku, je součástí této válečné mašinérie, ať už chce, nebo ne,“ prohlásil Kasparov.

Šachista dlouhodobě žije se svou rodinou střídavě v New Yorku a ve Splitu, za což jej také někteří Rusové kritizují. Ze zahraničí je podle nich jednoduché režim kritizovat a svalovat na ostatní kolektivní vinu, když některé sousední země Ruska zakazují Rusům vydávat víza. To má ale podle Kasparova také řešení.
„Proto jsem navrhl přijímat (v zemích sousedících s Ruskem) pouze ty Rusy, kteří podepíší deklaraci se třemi zásadami: válka je zločinná, Putinův režim je nelegitimní a Ukrajina se nesmí dělit,“ vyjmenoval Kasparov.

Na jaře se Rusko vyčerpá a prohraje
Několikanásobný mistr světa v šachu také v rozhovoru předpověděl, že válka na Ukrajině skončí příští rok na jaře. „Putinovy vojenské a ekonomické kapacity se na jaře vyčerpají. Nejpozději do dubna mu dojde munice a ekonomika už nebude moct pokrýt ani základní potřeby Rusů,“ predikoval Kasparov s tím, že Putin už nyní hledá dobrou výchozí pozici pro vyjednávání s Ukrajinci.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » úte 01. lis 2022 17:21:45

Obrázek

Rusko míří do 19. století, Putin z něj chce mít velmoc, říká historik Zubov

Ruský historik, religionista a politik Andrej Zubov v rozhovoru pro Právo uvedl, že ruský národ trpí imperiální nostalgií. A podobně jako Putin si i většina lidí v Rusku myslí, že je rozpad SSSR tragédií.

Rusko čelí vážným demografickým problémům, chybí mu obyvatelstvo v produktivním věku a situaci ještě zhoršila pandemie covidu-19. Proč v takové situaci Kreml dál pokračuje v dlouhé a zničující válce s desítkami tisíc obětí a zraněných a proč ji vůbec zahájil?

To je otázka, která míří hodně daleko, a odpověď na ni ukazuje, jaká je současná kremelská moc. (Prezident Vladimir) Putin a jeho okolí se nejméně ze všeho starají o blaho Ruska, o jeho ekonomický rozvoj, demografickou situaci, o obyvatelstvo či prestiž země ve světě – to je vůbec nezajímá.
Jde o naprostý politický egoismus, ruský národ je pro tyto lidi pouze prostředkem, jak dosáhnout jejich vlastních cílů. Aby to takto mohlo být, je potřeba, aby v zemi nebyla demokracie. V demokratických podmínkách takový vládce nemá šanci na zvolení, nebo by byl velmi rychle zbaven mandátu.
Proto Putin s demokracií skoncoval, žádná teď není, žádné prvky vlády lidu v Rusku nenajdete. To, co zůstalo, je dekorace, jako tomu bylo za sovětských dob. I tenkrát byly volby, ale ty vůbec nic neznamenaly.

Jaké „vlastní cíle“, o nichž mluvíte, Putin sleduje?
Podle mě si zvolil naprosto mytický cíl, ale sleduje jej až s určitou chorobnou zaujatostí. Jako každý tyran chce obnovit impé­rium: Sovětský svaz, nebo Ruskou říši (carské Rusko, pozn. red.). Podle mne se ještě sám nerozhodl, co se mu líbí víc. Díky tomu se chce stát váženým po celém světě. Ne proto, že vládne rozumně a dobře, ale proto, že se ho všichni budou bát.

Tato snaha vzbuzovat ve všech strach a díky tomu si získávat respekt, stvořit impérium – takové jsou jeho hlavní cíle. Jsou nelogické, iracionální, ale měli bychom si je jasně uvědomovat.

Má tolik peněz, že ať dělá cokoliv, tak je nedokáže utratit – ani on, ani jeho veřejnosti neznámé děti. Už také uvažuje o tom, jak se zapíše do dějin, to je jeho hlavní cíl. Jako historik mohu říct, že se tak stane, ale bude tam mít místo jen jako krvavý tyran a jako člověk, který uvrhl Rusko do velmi těžkého období.

Jednou jste řekl, že za větu „Krym byl vždy ruský“ byste studentům rozdával dvojky (odpovídá v praxi českým pětkám – pozn. red.), kvůli kritice ruské anexe Krymu v roce 2014 jste musel opustit své místo pedagoga na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Zeptám se vás tedy: čí byl a je Krym?
Řeknu to naprosto otevřeně. Z hlediska historického je to velmi složitý problém, který je ale politicky velmi snadno řešitelný. Bezpochyby Krym patří Ukrajině, protože se nachází v jejích mezinárodně uznávaných hranicích. Hranice Ukrajiny uznává celý svět a jsou stvrzeny řadou smluv, počínaje těmi z konce jedenadevadesátého roku a konče posledními prohlášeními, úmluvami a deklaracemi OSN jak z roku 2014, tak z počátku března 2022.

Krym je jednou z oblastí Ukrajiny, o tom není pochyb. A posuzovat to z historického hlediska je hloupé, protože jakákoliv země, jakékoliv území či jen jeho kus během svého dějinného vývoje patřily většímu množství států a národů.

Pokud si vezmeme třeba Česko, tak bylo součástí jak Svaté říše římské národa německého, tak rakouského císařství, bylo nezávislé jako Československo a nyní jako Česká republika. Proto je toto čistě historická otázka a s politikou nemá nic společného. Politicky je Krym ukrajinský, to je naprosto zřejmé.

Nakolik je pravdivé tvrzení, že současná válka na Ukrajině je Putinovou válkou? Nebo kdo ještě reálně ovlivňuje situaci?

Co se týče řízení, tak je to válka Putina. Dokonce ani jeho nejbližší okolí nesnilo o připojení Krymu či o dobytí Ukrajiny. Takoví lidé byli, ale ti většinou nepatří k těm nejbližším, například (Igor) Strelkov nebo možná (Vladislav) Surkov. Ale takových lidí mnoho není. Většinou Putina obklopují lidé, kteří prostě chtějí žít v pohodlí a bohatství, přičemž i na Západě. Mít tam kapitál, nemovitosti, posílat na studia své děti. Ovšem Putin má utkvělou představu, že musí připojit Ukrajinu a pokud možno celý bývalý Sovětský svaz. V tomto smyslu je to skutečně válka Putina.

Ale Putin by se nikdy k této válce neodhodlal, kdyby si lid myslel, že je to čiré bláznovství. Bohužel ruský národ do značné míry trpí imperiální nostalgií. Je to taková fantomová bolest (fantomová bolest se objevuje u lidí po amputaci, mají pocit, že je bolí ta končetina, o kterou přišli – pozn. red.). Svého času postihla mnoho zemí, například Francii, Británii, zasáhla a postihuje také (bývalé) Rakousko-Uhersko a v tomto smyslu Putin nachází odezvu u celé řady lidí, opravdu hodně lidí.
Sovětský svaz se rozpadl nedávno a fantomová bolest je o to silnější. Většina lidí v Rusku si stejně jako Putin myslí, že rozpad SSSR je tragédie. Proto je pro něj snadnější nacházet oporu ani ne tak ve svém okolí – které si chce až cynicky dobře žít a na nějaká impéria kašle –, ale opírá se o lid, který chce mít impérium.

Jaký dopad mělo na ruské veřejné mínění vyhlášení mobilizace?

Když Putin začal tuhle válku v roce 2014, naprostá většina obyvatel Ruska, přes osmdesát procent lidí, jej podpořila. A když zahájil letos 24. února přímou agresi proti Ukrajině, také měl podporu většiny ruského obyvatelstva. Až poté, co se ukázalo, že za tuto agresi je třeba platit vlastními životy nebo životy svých blízkých, manželů, snoubenců a synů, teprve tehdy se od něj ruská společnost poodvrátila. Teď, po 21. září, kdy byla vyhlášena mobilizace, má mnohem nižší podporu veřejnosti.

Myslíte si, že jsou ruské mocenské struktury schopné donutit ruské oligarchy, z nichž mnozí figurují na západních sankčních seznamech, aby v budoucnu financovali válku na Ukrajině?

Ano. Ti oligarchové jsou plně závislí na Putinovi. Je dobré si uvědomit, že na Západě jsou vnímáni jako velkopodnikatelé, miliardáři, byznysmeni, ale pro Putina to jsou jeho úředníci. Plní jeho vůli. Třeba i (Roman) Abramovič, jeden z nejbohatších lidí v Rusku, řekl, že stačí jediné Putinovo slovo a předá mu veškerá svá aktiva.

Ti všichni získali bohatství nikoliv díky těžké práci nebo že by ho zdědili, ale jen v důsledku přerozdělování vlastnictví, které umožnila státní moc. Proto všichni tito lidé, a to chci zdůraznit, všichni tito lidé se nejenže cítí být Putinovi zavázáni, ale oni jsou držiteli jeho majetku. To jen pro Západ jsou nezávislí podnikatelé. Budou Putina podporovat, dokud bude silný. Jen co zeslábne, odejdou od něj jako první.

Jste historik, odborník na ruské dějiny 20. století. Řekněte, kam Rusko směřuje v tom jedenadvacátém?

Rusko (směje se) nyní míří do století devatenáctého, do období velmocí, kdy tyto bojovaly o svůj životní prostor a své kolonie, o vliv v Evropě. V 19. století tak žili všichni, takto se vyvíjelo německé císařství, předtím napoleonská Francie, habsburská říše; Británie budovala své zámořské kolonie a tak dále. Putin by si přál, aby Rusko bylo jednou z takových velmocí, možná tou největší. Úkolem nás, ruské inteligence, ruských protiputinovských politiků, je přesměrovat Rusko zpět do 21. století. Na cestu, kterou se ubírá Evropská unie a všechny civilizované státy světa. Toto je hlavní politický cíl – učinit ze země, která couvá jako rak pozpátku, stát, jenž směřuje vpřed.

Sám jste řekl, že Rusové Putina opakovaně podpořili. Možná jsou běžní ruští občané – na rozdíl od inteligence – s vedením země spokojeni?

Rusové byli spokojeni, protože jsou zvyklí vyžít s málem. Za Putina měli poměrně mnoho práv, mimo jiné právo jezdit do zahraničí, odpočívat v Turecku či v Egyptě, to si mnozí opravdu považovali. Měli možnost nakládat se svými penězi v zahraničí, a přitom se mohli cítit jako členové velkého národa, což jim Putin a jeho propagandisté stále vštěpovali. Že Rusko je velký národ s velkým osudem, že zvítězíme nad celým světem, budeme v čele lidstva. To se z gauče poslouchalo velmi dobře. Uvědomovat si to v Turecku, v Egyptě nebo v Thajsku za poslechu ruské televize bylo fajn.

Ale začala válka. A ta se brzy vyvinula tak, že za právo být impériem musejí Rusové sami bojovat a umírat. A toto se jim už dost nelíbí. Protože žádné velké poslání v boji za ruské impérium nebo Sovětský svaz nespatřují. Mají jen prosté přání cítit se občany významné země, ale nic za to neplatit.

Když za to museli začít platit životem, zmrzačením a také reálným snížením životní úrovně a ztrátou zaměstnání, což se teď v Rusku děje, tehdy Rusové začali svůj život přehodnocovat. Konečné přehodnocení ale stejně jako v nacistickém Německu nastane až po úplné porážce, až si zažijeme náš pětačtyřicátý rok a Rusové pochopí, že všechny tyto velmocenské myšlenky způsobily katastrofu. A tehdy bude důležité lidi učit, že východiskem není revanš, jak to bylo v Německu po první světové válce, ale že musejí změnit vlastní vnímání situace. To je asi to nejdůležitější.

Jak je to se sankcemi? Dopadají na Rusko, nebo ne? Moskva tvrdí, že nikoliv, Západ je přesvědčen, že ano.

Podle mého sankce samozřejmě fungují. Náš bankovní systém je odříznutý od toho světového, pociťuji to jako každý ruský občan. Naše účty v Evropě nejsou dostupné, to je hrozně nepohodlné. (V Rusku) se zavřela řada západních fabrik a podniků, takže lidé přišli o práci a také o zboží. Teď si nemohou koupit volks­wagen ani volvo, to prostě není možné. Mohou jen přeplácet a dovážet je přes Emiráty, ale to je velmi zdlouhavé a není to výhodné. Válka má vliv na nezaměstnanost.

Co se týče vojenské sféry, je velmi důležité, že se neprodávají všechny ty západní mikročipy a vyspělé technologie, které ruský obranný průmysl potřebuje. Rusko tudíž není schopné vyrábět sofistikovanou techniku, zatímco Ukrajina bojuje za pomoci západních zbraní. Rusko tak bude nevyhnutelně pozadu. Samozřejmě že něco nakupuje od Íránu, něco z Číny, ale to není Silicon Valley. A to je hmatatelné.

Jsou i jiné důležité momenty. Teď se postupně zavádí embargo na vývoz ropy, plynu a uhlí, což znamená, že Rusko přijde o hlavní zdroj valut. A to pochopitelně také velmi bolestně zasáhne (tamní) ekonomiku.

Podporujete odvetná opatření, která Západ zavedl proti Rusům v důsledku invaze na Ukrajině? Mám na mysli také omezení vstupu do řady zemí EU.

Moje postavení je dvousečné (směje se). Já sám jsem přicestoval a nacházím se v Česku. V tomto případě říkat, že je to špatné, nemohu.
Rusko ale neválčí s Ukrajinou, nýbrž s Evropskou unií, NATO a s celým civilizovaným světem. I dálnovýchodní demokracie – Japonsko, Jižní Korea, Singapur, Tchaj-wan – jsou součástí ramsteinské koalice (odvozeno od Ramsteinu, názvu americké letecké základny v Německu, kde se konala mezinárodní konference o válce na Ukrajině, pozn. red.). Fakticky jde o válku Ruska s Ramsteinem.

Za této situace je svobodný pohyb ruských turistů v zemích, které vedou válku s Ruskem, nepřirozený.

Myslím, že ti, kteří nepodporují Putinův režim a chtějí ze země odjet, by správně měli takovou možnost mít. Ale ti lidé, již si jen chtějí užívat v Evropě a pak se vracet do Ruska a poslouchat Putinův režim jako předtím, takovou vymoženost mít nemají. Mělo by se vše důkladně posuzovat případ od případu, taková by měla být správná odpověď na ruskou agresi proti Ukrajině.

Putinovu moc kritizujete dlouhé roky, ale dosud jste zůstával v Rusku a neodjel jste ani po začátku války. Co bylo tedy tím impulzem?

Chápejte, já jsem politik, vědec a pedagog. Mým úkolem je předně učit Rusy, ruský lid nebo ty, kteří rozumějí ruštině. Proto jsem musel zůstat v Rusku. Mým druhým úkolem jakožto politika bylo fungovat uvnitř ruské společnosti, ne zvenčí, snažit se konsolidovat protiputinovské síly. Dokud to bylo alespoň trochu možné, tak jsem v tom pokračoval.

Když se mi podařilo v červenci s potížemi vyjet do Evropy – byl jsem tehdy také v Česku –, tak jsem se pak ještě vrátil do Ruska a doufal, že budu moci ve své činnosti pokračovat.

Ovšem vyhlášení mobilizace a mocenská psychóza, která zachvátila Rusko po porážce ruských vojsk v Charkovské oblasti (na severovýchodě Ukrajiny, pozn. red.), kdy se začaly uplatňovat další a další zákazy a moje kamarády, například Leonida Gozmana, zatkli jen proto, že přirovnal nacistické Německo k Sovětskému svazu – což já dělám pořád –, tak v této situaci jsem pochopil, že má politická i pedagogická aktivita budou brzy v Rusku zakázány.
Že nebudu moci přednášet ani soukromě a pravděpodobně mě jako Vladimira Kara Murzu, Alexeje Navalného, Leonida Gozmana a mnoho dalších mých kolegů zatknou. V lepším případě mne čekalo domácí vězení bez možnosti být na internetu.

Proto jsem po vyhlášení mobilizace považoval za svou povinnost z Ruska vycestovat, abych mohl v politické a pedagogické činnosti pokračovat. Zatím v Česku, dokud se situace v Rusku nezlepší.

Jste členem ruské strany Parnas, která se hlásí k antiputinismu a proevropskému směřování. Jaké procento obyvatel Ruska dle vašeho názoru, nebo dle sociologických průzkumů, zastupujete?

V tuto chvíli se to nedá říct ze dvou důvodů. Na jednu stranu nemáme volby ani důvěryhodné sociologické průzkumy. Na druhou nám zcela zacpali ústa a nemůžeme oslovovat občany z televizní obrazovky ani prostřednictvím novin, dokonce ani naše brožury teď nelze v Rusku tisknout a šířit, protože by je okamžitě označili za extremistické.

Mezi námi (opozicí) a ruskou společností byla spuštěna železná opona. Fungujeme už pouze na internetu. Část naší federální politické rady je v současné době vězněna.

Dříve, dokud ještě alespoň trochu fungovali nezávislí sociologové a měli jsme přístup do televize alespoň v čase voleb – hovořím tedy o parlamentních volbách v roce 2016, už po anexi Krymu –, jsme dle průzkumů Levada-centra měli podporu asi 8,5 procenta voličů. Takže bychom bývali mohli vytvořit v parlamentu menší frakci a já bych byl zvolen, protože jsem tehdy kandidoval za Parnas v centrálním okruhu v Moskvě.
Ale volby byly zfalšované a nám připsali ne 8 procent, ale 0,8 procenta. Tehdy jsme pochopili, že hrát si s Putinem na demokracii je nesmysl.

Začal jste přednášet na Masarykově univerzitě v Brně. Máte v Česku ještě nějaké další plány?

Stýkám se s novináři, snažím se vykonávat svou politickou činnost, mám přátelské vztahy s politiky v Česku a v Evropě, kromě toho mám cyklus přednášek Příčiny ruské katastrofy ve 20. století a možnosti, jak je překonat.

Pak také uvidím, co se bude dít v Rusku, ve světě. Když se nebudu moci vrátit, tak asi budu pokračovat v přednáškách zde, na MUNI.

Ale chci vás ujistit, že velmi toužím vrátit se do Ruska, nechystám se emigrovat, miluji svou zemi i svůj život tam, svou knihovnu, chci tam pracovat, je to pro mne mnohem snazší než z pronajatého bytu v Evropě. Učiním tak, jen co to bude aspoň trochu možné.

Jak by mělo vypadat ideál­ní Rusko podle vašich představ?

Zkráceně řečeno, Rusko by mělo být federativní demokratickou zemí se širokou sítí místních samospráv a daňový výnos by měl zůstávat v regionech. Mělo by být částí evropského světa, v blízkých vztazích s Evropskou unií, dle možností by se mělo stát součástí severoatlantického obranného svazku.
Rusko musí provést systémovou dekomunizaci, jak tomu bylo ve své době v Česku a v dalších zemích postkomunistické Evropy, zahájit restituci majetku zabaveného bolševiky, lustrace – jak starou bolševickou, tak novou putinovskou.

Mělo by dojít ke změně kulturně-historických principů, lidé jako Lenin, Stalin, Dzeržinskij by neměli figurovat ve veřejném prostoru. Neměly by být po nich pojmenovány ulice, města, neměly by stát jejich sochy.

Naopak lidé, kteří bojovali za Rusko, zasloužili se o ruskou kulturu nebo umírali za Rusko na bojišti proti bolševikům, by se měli dočkat poct. Ruské emigraci by mělo být umožněno se plně účastnit ruského života, přičemž ne nutně pod podmínkou návratu. Tito lidé by měli mít možnost dvojího občanství, právo účastnit se voleb.

Rusko by se mělo starat o své pomníky a historické hřbitovy v zahraničí včetně toho pražského, to je naše povinnost. Prosazovat rovnoprávnost, přátelské vztahy mimo jiné s Ukrajinou, obnovit její územní celistvost, vyplatit kompenzace za všechnu tu destrukci, které se Rusko dopustilo. Všechno to jsou naše úkoly.

Myslíte si, že to, co jste teď vyjmenoval, je reálné?
Víte, kdyby v sedmdesátém, dvaasedmdesátém roce českému politikovi, který vycestoval po pražském jaru do Evropy, někdo položil otázku, zda je reálné, že se Česko stane součástí evropského společenství, jednotného evropského trhu, na jeho území nebudou sovětská vojska, ale že se stane součástí NATO, kdyby na toto všechno český politik odpověděl, že to je reálné, tak by nebyl nic jiného než fantasta.

A přesto se to všechno stalo. Přesně tak se to všechno stane ohledně Ruska a doufám, že v nepříliš vzdálené budoucnosti.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » čtv 08. pro 2022 20:20:02

Chtěli fašismus, tak ho mají. Vítězné fašistické Rusko by bylo hrozbou pro celou Evropu

Krvavá válka, kterou Putinův režim rozpoutal na Ukrajině, není jen masovým vražděním lidí a ničením infrastruktury, ekonomiky a kulturních statků této pozoruhodné země. Není jen rozvratem samotných základů mezinárodního práva. Je to také tvrdá rána pro budoucnost Ruska. Nejtemnější síly v mé zemi, ti, kdo snili o dokonalé pomstě za rozpad sovětského impéria, kdo si zemi postupně podmaňovali, jimž nestačilo důsledně zardousit svobodu slova, potlačit občanskou společnost a fakticky zlikvidovat nezávislý soudní systém, ti všichni slaví v posledních měsících vítězství.

Možná se zeptáte: Copak se dá vůbec hovořit o vítězství? Vždyť na frontách Ukrajiny si ruská vojska nijak zářně nevedla. Je to tak, oni však přesto v Rusku slaví svoje konečné vítězství. Tato válka jim dala zemi zcela do rukou. Již dávno se chtěli vymanit ze všech pout, která je svazovala. Nechtěli návrat komunistického systému (byť jsou mezi nimi i tací, kteří se sami za komunisty označují). Líbí se jim onen chimérický systém, který se v Rusku etabloval v průběhu posledních dvou desetiletí – napůl feudalismus, napůl státní kapitalismus, skrz naskrz prolezlý korupcí. Ale i tak jim pořád něco chybělo…
Chyběl jim pocit úplnosti onoho systému. Nyní tedy úplný je. Nyní mohou otevřeně beze studu hlásat heslo „Jeden národ, jedna říše, jeden vůdce!“ Veškerý ostych zcela zmizel. Chtěli fašismus. Tak ho mají. Země, která před třiceti lety opustila komunistickou totalitu, spadla do totality nazpět – tentokrát ovšem do totality fašistické.

Mnozí se budou se mnou přít: O jakém fašismu to mluvíš? Kde je systémotvorná masová strana, která stojí výše než stát? Copak se Jednotné Rusko, ten houf úředníků, takové straně aspoň podobá? A kde jsou masové mládežnické organizace, kterými musí projít všichni mladí lidé? Tak zaprvé, právě na tom, aby se z mládeže stali zombie, se v Rusku pracuje na plné obrátky zakládáním příslušných organizací. A potom, fašismus není jen Mussoliniho Itálie nebo nacistické Německo (v Rusku je nyní zvykem dávat do protikladu správný fašismus a špatný nacismus), ale i Rakousko před anšlusem, frankistické Španělsko či salazarovské Portugalsko. A všude měly fašistické režimy svoje odlišnosti a svá specifika. Nyní se tedy v tomto výčtu bude uvádět i Rusko v pozdně putinovském období.

Existuje mnoho různých definic tohoto jevu. V roce 1995 Ruská akademie věd na základě zadání ruského prezidenta Borise Jelcina vypracovala a předložila následující definici fašismu: „Fašismus je ideologie a praxe, která schvaluje nadřazenost a výjimečnost určitého národa nebo rasy, směřující k rozdmychávání národnostní nenávisti, zdůvodňování diskriminace zástupců ostatních národů, odmítání demokracie, zakládání kultu vůdce, použití násilí a teroru k potlačení politických odpůrců a jakýchkoli forem nesouhlasu a ospravedlňování války jakožto prostředku řešení problémů mezi státy.“

https://www.forum24.cz/chteli-fasismus- ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » čtv 05. led 2023 23:51:51

Chceme-li být v bezpečí, nesmíme polevit v podpoře Ukrajiny. Přijmout ji do NATO i EU

Co bude dál s Ukrajinou a Ruskem? Skončí válka, nebo se potáhne až do roku 2024? Prohraje Kreml, nebo se mu podaří sousední zemi udolat, vygumovat z mapy, jak si předsevzal? Vydrží Západ podporovat Kyjev, nezačne v tom ochabovat?

https://nazory.aktualne.cz/komentare/ne ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod vostalpetr » pát 06. led 2023 0:06:36

: „Fašismus je ideologie a praxe, která schvaluje nadřazenost a výjimečnost určitého národa nebo rasy, směřující k rozdmychávání národnostní nenávisti, zdůvodňování diskriminace zástupců ostatních národů, odmítání demokracie, zakládání kultu vůdce, použití násilí a teroru k potlačení politických odpůrců a jakýchkoli forem nesouhlasu a ospravedlňování války jakožto prostředku řešení problémů mezi státy.“


To je hezká definice,

ale řekl bych, že sedne i na Ukrajinu...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4829
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Názory

Příspěvekod armin » sob 07. led 2023 11:14:52

Medveděvovi a nejen jemu strašně vadí, že civilizovaný svět nechce nechat Ukrajinu napospas Putinovi a jeho bandě nacionalistů.

Tato válka vás není hodna, vzkázali ve videu Američané Rusům. Medvěděv zuří

Necelou minutu trvající videozáznam se obrací na Rusy s protiválečným apelem.

„Naše země soutěžily a spolupracovaly, překonaly velké výzvy, se kterými se potýkal celý svět. Vaše literatura se vyučuje na našich školách, vaše díla se hrají v našich nejprestižnějších kulturních institucích. V průběhu historie měly naše země společnou řeč v kultuře a pokroku. Věříme, že to, co se děje, vás není hodno. Jsme solidární s každým z vás, kdo touží po mírovější budoucnosti,“ obrací se na ruské občany klip americké ambasády.
Text doprovázejí záběry na sovětské kosmonauty ve vesmíru, záběry z 2. světové války, velké osobnosti kultury, jako například spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského, baletu a koncertní mistry. To vše doplňují záběry politiků, jako byl Leonid Brežněv, Michail Gorbačov s Ronaldem Reaganem či Boris Jelcin s Billem Clintonem.

Závěr videozáznamu paří záběrům z války na Ukrajině, kterou Rusko nazývá zvláštní vojenskou operací.

Video Medvěděva vytočilo natolik, že po jeho zhlédnutí ztratil nervy a nevybíravými slovy pozurážel celou americkou vládu.

„Spojené státy za válku na Ukrajině utrácejí desítky miliard, dodávají zbraně v gigantickém měřítku a cizíma rukama likvidují tisíce lidí. To je nehorázný cynismus v nejlepších tradicích nacistů. Ano, ve skutečnosti jsou tihle zk…syni pravými dědici říšského ministra propagandy Josefa Goebbelse. Jenže tento mrtvě narozený nesmysl nemá na nikoho žádný vliv,“ napsal na Telegramu.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod vostalpetr » ned 08. led 2023 10:00:40

Přijde mně,

že všichni politici jsou poměrně nepoučitelní,

a nevšimli si, že doba se změnila...

Už za první sv. války si nevšimli, jak se zvýšila účinnost palebných zbraní a hnali lidi na jatka proti kulometům

A všechny války dvacátého století skončily vždy tak, že agresor byl poražen,

at už tím agresorem byli němci, američané či rusové...


Doba se prostě změnila a jediné co se asi prozatím nezměnilo je to, že válka je dobrej kšeft,

ale možná že i toto se časem změní...


Bůh ví...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4829
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Názory

Příspěvekod armin » ned 08. led 2023 13:29:10

vostalpetr píše:
A všechny války dvacátého století skončily vždy tak, že agresor byl poražen,

at už tím agresorem byli němci, američané či rusové...



Tak doufejme, že to tak bude fungovat i v tom jednadvacátém století.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod vostalpetr » ned 08. led 2023 16:52:54

Ale bude, jen to vždy trvá déle,

i američanům trvalo dvacet let než vodtáhli z Afganistánu,

je to prostě dobrej kšeft...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4829
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Názory

Příspěvekod armin » sob 14. led 2023 21:41:08

„Za mír a odzbrojení.“ Míroví štváči vyrazili znovu do akce

...A chápu a jsem rád, že žiju ve svobodné zemi, která umožňuje svobodný projev i pacifistickým exhibicionistům, kteří si myslí, že zločinem proti míru je i pouhá obrana proti agresi. Protože správná oběť se přece smíří s realitou, zahodí zbraně, vytáhne bílé prapory a poslušně předá útočníkovi kus svého území a celou svou důstojnost, neboť vytouženého míru se samozřejmě nejlépe dosáhne urychlenou kapitulací a uznáním porážky.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pora ... -internetu
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » čtv 19. led 2023 12:42:34

Krym je ukrajinský, řekl srbský prezident Vučić. S Putinem už prý měsíce nemluvil
Obrázek

Krym a Donbas jsou části Ukrajiny, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbský lídr, který se v nedávných letech se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem často osobně setkával, také uvedl, že s Putinem už po měsíce nemluvil.
Srbsko je tradičně jedním z nejbližších spojenců Ruska v Evropě. V poslední době se ale snaží udržet si od Moskvy určitý odstup a válka na Ukrajině vnáší do rusko-srbských vztahů napětí, poznamenala agentura Bloomberg.

„Pro nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to také zůstane,“ uvedl Vučić. „Od samého začátku jsme říkali, že nejsme schopni a nemůžeme podpořit ruskou invazi na Ukrajinu,“ dodal prezident, který podle agentury v minulosti bral hodiny ruštiny, aby mohl s ruským lídrem jednat napřímo.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod Trini » čtv 19. led 2023 13:15:56

armin píše:Krym je ukrajinský, řekl srbský prezident Vučić.


To je celkem jasné, protože jinak by musel připustit možnost, že Kosovo už nepatří Srbsku. :-)
Uživatelský avatar
Trini
 
Příspěvky: 2896
Registrován: čtv 29. říj 2020 16:01:12

Re: Názory

Příspěvekod armin » pát 20. led 2023 22:16:32

Obrázek

Lavrov: Západ tlačí Ukrajinu do pozice, v níž bude přímým ohrožením pro Rusko
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lavro ... .sznhp.box

A to, že Rusko je teď přímým ohrožením Ukrajiny, to Lavrovovi evidentně nevadí.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » pon 23. led 2023 16:07:33

Putin způsobí smrt statisíců Rusů, zkritizoval šéfa Kremlu jeho vlastní člověk. Řekl, že prezident je už starý

Obrázek

Kritika Vladimira Putina se v Rusku jen tak neodpouští, jeden z tamních politiků se ale toho stejně nezalekl. Boris Naděždin, někdejší poslanec Státní dumy, nejenže sepsul ve veřejném vysílání šéfa Kremlu, ale také odsoudil válku na Ukrajině. Kromě toho v ruské propagandistické televizi NTV řekl, že sankce fungují a Rusku brzy dojdou peníze. Naděždinova kritika okamžitě vyvolala hysterickou reakci moderátorů.

Je dobře známo, že kritika Kremlu, respektive samotného Vladimira Putina, se v Rusku nenosí. Kdo se opovážil pronést něco, co nebylo po chuti prezidentovi, obvykle v lepším případě zmizel, v tom horším se mu stala nehoda typu "dvakrát vypadl v nemocnici z okna". Přesto se stále najdou tací, kteří se nebojí říci, co si o ruském vedení myslí. Jedním z odvážlivců je i bývalý poslanec Státní dumy Boris Naděždin. Ten se nedávno opřel jak do Putina, tak i do jím vedené války na Ukrajině.
"Chcete-li skutečně dobýt Kyjev, porazit milionovou ukrajinskou armádu, kterou Západ zasypává zbraněmi, musíte, milí Z-patrioti, udělat následující. Nejprve vyhlásit v zemi skutečnou mobilizaci, postavit do zbraně několik milionů ruských mužů. Dále, milí soudruzi, musíte uzavřít výjezd ze země, skutečně zavést v celé ekonomice stanné právo. Postaráte se o to, aby se obrovská města na Ukrajině, včetně Kyjeva a Charkova, proměnila v ruiny jako například Mariupol. Přivodíte tím smrt statisíců lidí. Chceš to!? O tom silně pochybuji..." začal zostra svůj projev v diskuzním pořadu odvysílaném v prokremelské televizi NTV.

Šokovaní moderátoři v tu chvíli nebyli schopni slova, a tak Naděždin pokračoval. "Samozřejmě je možné vyhrát. Pak ale dojde k plnohodnotné válce, strašlivým ztrátám, strašlivé destrukci. Potřebujeme ji? Zároveň získáme desítky milionů lidí, kteří nenávidí nejen Putina osobně, ale i mě, vás, všechny," řekl ruský politik, jehož cituje portál Dialog.

Kromě toho, že de facto řekl, že Rusko nevyhrává, zároveň naznačil, že sance vůči agresorské zemi zabírají. "Podívejte se na zprávu ministerstva financí! Letos nám dojdou peníze z Národního státního fondu, protože nikdo nekupuje ropu," pokračoval ve svém rozboru, který byl zároveň tvrdou obžalobou Kremlu.

Je to válka starců
Následně svou řeč stočil opět k válce. To, že si myslí, že je zbytečná, bylo z Naděždinova projevu více než patrné. Dokonce se odvážil rozporovat opakovaná Putinova tvrzení, že Ukrajina je plná nacistů. "Ten Putinův příběh, že jsme ve válce s nacisty, fašisty, a tak dále, se snadno dostane do hlavy lidem ve věku 60 až 70 let, zatímco lidem ve věku 20 až 40 let se do hlavy nedostane vůbec. Tohle je válka sedmdesátníků!" dodal v plamenné řeči politik.

https://www.extra.cz/zpravy-putin-zpuso ... hp.context
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » ned 29. led 2023 15:31:00

Putin se mění z velkého stratéga v pouhého druhořadého diktátora, říká bývalý poradce ruského prezidenta

Abbás Galiamov, bývalý poradce a autor projevů Vladimira Putina, se domnívá, že zatímco Moskva slepě prosazuje své krvavé dobývání na Ukrajině, situace v Rusku tiše směřuje k vojenskému převratu.

,,Čím déle válka trvá, tím jasnější je její marnost," napsal Abbás Galiamov pro opoziční web "Možem objasnit" .
Ruská veřejnost si do značné míry začala uvědomovat, že kremelský sen o svržení kyjevského režimu je nesplnitelný, poznamenává Galiamov, a cena útěchy, tedy zisk nových „ruských“ území, nikoho nepřesvědčuje.

Zhroutila se také image mazaného „macho“ Putina. "Jak se v zemi a armádě hromadí problémy, které úřady nejsou schopny vyřešit, Putin se v očích lidí stále více mění z velkého stratéga v pouhého druhořadého diktátora, " napsal Galiamov.

Po měsících zpráv o ruských vojácích, kteří se vzbouřili proti svým velitelům, veřejně si stěžovali na nejvyšší vojenské představitele nebo úplně opustili frontu, je Galiamov přesvědčen, že k rozpoutání plného vojenského převratu stačí trochu více organizace. ,,Mělo by být jasné, že drtivá většina velitelů v armádě autoritářského státu nejsou zarytí zastánci moci, ale prostí oportunisté," řekl Putinův bývalý důvěrník.
Kromě nesčetných zpráv o tom, že se jednotky bouřily a v některých případech dokonce útočily na vlastní velitele, se další tisíce ruských vojáků dobrovolně vzdaly ukrajinským úřadům, aby se vyhnuly účasti ve válce. Zástupce ukrajinské horké linky s názvem „Chci žít“ řekl Guardianu, že se celkem ozvalo 6 543 ruských vojáků, kteří se chtěli vzdát ukrajinské vládě zhruba za čtyři měsíce.
https://www.securitymagazin.cz/security ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod vostalpetr » pon 30. led 2023 16:20:34

V Afganistánu si pobyli rusové deset let,

a nic moc se nestalo,

tak uvidíme jak bude dál,

i když tam byli o něco úspěšnější

Na samém počátku Operace Bouře 333 dobyly sovětské speciální jednotky prezidentský palác, zastřelily prezidenta Amína a na jeho místo byl rozhodnutím sovětského politbyra dosazen dosavadní velvyslanec v Československu Babrak Karmal.[22] Operace ale prošla mnoha chybami a několik agentů KGB i Specnaz zemřelo, včetně Grigorije Bojarinova, jednoho z velitelů operace, jehož kvůli omylu zabili jeho vlastní lidé.



Ale dnešní situace opět není nic nového :

V 80. letech získali afghánští mudžáhidi podporu USA, Pákistánu, Saúdské Arábie, Spojeného království a Číny. Kromě potravin a dopravních prostředků poskytovali spojenci mudžáhidům i zbraně. Pro pokrytí pomoci nakupovali zbraně ve třetích zemích, mezi jiným i v Československu.[zdroj?!] CIA se také podílela na školení mudžahedínů v partyzánském způsobu boje. V pozdější fázi války dodala CIA partyzánům i výkonné protiletadlové raketové komplety země-vzduch FIM-92 Stinger, které do značné míry snížily sovětskou výhodu v letecké převaze a přispěly k vysokým ztrátám vrtulníků a dopravních letadel.



A k čemu to celé vedlo ???

Vzhledem k vysokým lidským i materiálním nákladům, které nakonec nevedly k úspěšnému konci z hlediska Sovětského svazu, je také označována jako sovětský Vietnam. Tento vojenský neúspěch je někdy zmiňován jako jeden z podstatných faktorů v rozpadu sovětské moci a následného kolapsu SSSR v roce 1991. Občanská válka v Afghánistánu pokračovala i po stažení sovětských vojsk, v roce 1992 vedla ke svržení komunistické vlády a nastolení islámského státu, který byl roku 1996 vystřídán vládou hnutí Tálibán.
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4829
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Názory

Příspěvekod armin » ned 05. bře 2023 9:40:31

Zažíváme poslední ruskou selskou válku venkova proti městům, říká politolog Pastuchov
Obrázek

Ruský politolog Vladimir Pastuchov tvrdí, že to, co nyní sledujeme, není žádná nová „Velká vlastenecká válka“. Kromě toho, že je to válka proti Ukrajině, je to také boj ruského venkova proti městu a je na něm vidět rozdělení společnosti.

https://www.forum24.cz/zazivame-posledn ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » ned 05. bře 2023 9:47:40

Oligarcha Děripaska chce přesunout ruské hlavní město na Sibiř

Obrázek

Známý ruský oligarcha Oleg Děripaska, který má blízko k prezidentu Vladimiru Putinovi, věří, že dříve nebo později se hlavní město Ruska přesune na Sibiř. Podle agentury TASS to řekl v rozhovoru ve vysílání televizního kanálu Rusko 24 v rámci Krasnojarského ekonomického fóra, které se konalo tento týden. Děripaska také prohlásil, že brzy bude v Rusku nedostatek financí na investice a vyslovil se proti státnímu kapitalismu.
"Neříkám, že by se hlavní město Ruska mělo zítra přesunout na Sibiř. Nicméně dříve nebo později to bude muset být provedeno. Hlavní město bude zde," řekl.

https://echo24.cz/a/HUdQX/zpravy-svet-r ... .sznhp.box
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Názory

Příspěvekod armin » pon 06. bře 2023 14:02:50

Putin svou strašnou válkou resuscitoval Západ, NATO, vzkřísil hodnotu svobody

Přesně před rokem, 24. února 2022, ruský prezident Putin rozpoutal strašlivou válku na Ukrajině. Změnila naši část světa. Do značné míry změnila i nás, obyvatele Česka. Změnila postoj Německa a Francie k Rusku. Změnila postoj Evropské unie. Devastuje Rusko a jeho budoucnost. Se svým arzenálem jaderných zbraní se stalo obrovskou hrozbou pro Evropu, pro všechny svoje sousedy, pro mír.

Putinova válka nás vytrhla z letargie, z omylu, ve kterém jsme žili. Měli jsme pocit, že žádná velká válka už nepřijde, začalo se zdát absurdní vydávat velké peníze na armádu, na bezpečnost, na NATO. Žili jsme ukolébáni slastným konzumem, v klidu jsme spotřebovávali, nadávali na místní chyby, vlády, ale žádný zvrat, žádné skutečné ohrožení jsme nečekali, i když varovných signálů přibývalo.

Měli jsme dojem, že mír a demokracie, na kterou tak rádi a pilně nadáváme, se staly samozřejmostí, něčím, pro co se nemusí nic dělat, stačí to kritizovat a ono to samo a samozřejmě pojede dál. Nezajímaly nás konflikty, které Putin vyvolával dřív, nebrali jsme moc vážně okupaci Krymu, ale ani jiné konflikty jinde ve světě.

Tohle je pryč, sen lhostejných skončil. Utekly k nám statisíce uprchlíků, na jejichž tvářích vidíme, před jakou hrůzou prchají. Denně můžeme sledovat kruté boje na Ukrajině, denně slyšíme, jaké další nálety Rusové uskutečnili, kolik dalších nešťastníků nasadili do bojů, denně čteme, kolik lidí zahynulo. Putin rozpoutal peklo a nepomůže si zakrýt tvář.

Je zpátky bipolarita, narazily na sebe dva zásadně odlišné světy. Oba disponují možností vše zničit, jadernými zbraněmi. To jediné, co Rusko drží na uzdě, ani tamním generálům se nechce umřít, nechat zničit vlastní rodiny a majetky. Stojí proti sobě režimy nedemokratické, ruský a čínský, který Moskvu podporuje, a demokratické, tedy zdrcující většina západních zemí v čele se Spojenými státy. Můžete mít tisíc výhrad k Západu, k USA, Británii, dalším zemím, k vlastní vládě, ale je jasné, že demokratické země hájí svobodu. A je jasné, že svou vlastní i naši svobodu hájí Ukrajina.

Najednou vyžaduje ohromnou zaslepenost nevidět ruskou lež. Až do loňského února bylo mnohem lehčí lidi oblbovat. Putin se odkopal, vidíme Rusko obnažené, masy zmanipulovaných, propagandou zpracovaných lidí, kteří nejsou schopni se vzepřít, povstat a šílence v Kremlu smést. Většina mu věří! Válku na Ukrajině přitom od začátku provází série lží. Putin ve svém projevu před Státní dumou 21. února neustále převracel realitu, stavěl ji na hlavu. Dá se to shrnout do věty "ne Ukrajina, ale Rusko bylo napadeno". Lež v Rusku nepřestává fungovat, jinde se ale stává lží.

Putin se hybridní válkou roky snažil nabourat jednotu Evropské unie. Dařilo se mu to, Česko v čele se Zemanem a Babišem toho bylo smutným důkazem. A když už měl ruský vůdce zřejmě za to, že EU oslabil dostatečně, zaútočil. Výsledek: plasticky vidíme, jak bezmocní, na pospas vydaní bychom byli mimo EU, mimo NATO, jako osamocený "suverénní národní stát". Idea téhle nezávislosti se ukázala jako nejen lichá, ale především strašně nebezpečná. Platí stoprocentně: kdyby byla Ukrajina členem NATO a EU, Putin by si na ni nedovolil zaútočit. A to se Česko nemůže s Ukrajinou srovnávat.

Západ od Putina dostává obrovskou lekci, tento masový vrah nechtěně vrací západní politiky, ale i většinu západních občanů, do reality. Ukazuje cenu svobody, ukazuje, že svobodu nikdy nemáme, nikdy není jistá, je to proces, neustálá snaha, práce, věčný nárok. Ale opakuji: do Ruska prakticky nikdo neemigruje, zatímco z Ruska lidé utíkají po tisících celé roky. Přitažlivá je svoboda, ne její opak.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/pu ... 47ab5f122/
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3148
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Další

Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků