Bhoga

naše první fórum... :-)

Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » ned 07. kvě 2023 17:10:58

Konečně něco, co není vyložená pitomost :

Jediný způsob, jak se uvolnit ze svých podmíněných vzorců, je jejich plným a vědomým zakoušením. Můžete to nazývat „zráním karmy". Indický učitel Swami Prajnanpad[2] to nazývá bhoga, ve významu „záměrné a vědomé zkušenosti". Říká: „Karmu můžete rozpustit jenom bhogou této karmy." Uvolnit se ze svých zajetí můžeme jenom, když je přímo zakoušíme. Bhoga vaší karmy vám dovolí strávit nevyřešené a nestrávené emoce z minulosti, které vás stále ovlivňují: jak jste byli zraněni anebo přemoženi, jak jste se tomu bránili tím, že jste se uzavřeli, a vybudovali si proti lidem zdi okolo sebe.

Jiný způsob jak přímo pracovat s karmou je „vědomé utrpení." Znamená to přitakat naší bolesti a otevřít se jí tak jak je. Neznamená to říkat: „Mám to rád, jsem rád, že je to tak." Znamená to jen: „Ano, tohle se děje." Přijímat ochotně všechno co se objeví a přímo to zakoušet. Když jste například nelítostní, máte s tím plnou zkušenost. Vidíte pak, jak vás toto přiznání skutečnosti ovlivňuje a co z takového jednání pochází.

Bhoga také znamená naučit se surfovat na vlnách svých pocitů a nenechat se jimi potopit. Vyžaduje to uvědomovat si, kde se na vlně své emoční zkušenosti nacházíte. Šikovný surfař si přesně uvědomuje kde na vlně je, zatímco nešikovný skončí na kaši. Vlny polovinu času rostou a polovinu klesají. Místo abychom se snažili utlumit kolísání svých emocí, musíme se naučit udržet se v sedle a zcela vědomě prožívat i ten pokles. Zvláště v kultuře, která je posedlá tím „nahoru," potřebujeme přitakávat i poklesu - být ochotní se rozpadnout, odstoupit, zpomalit, být trpěliví a nechat to být. Na dně vlny, kde všechno vypadá totálně bídně a neradostně, se často objeví záblesk vhledu do našich skrytých kontur nějakého obrovského lpění ega, ve kterém trčíme po celý život. Právě to plné a vědomé prožívání poklesu vlny, tak jak se objevuje, místo abychom s ním bojovali, nebo se ho snažili překročit, dovolí, aby se nám „rozsvítilo".

http://poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=60&t=1620



Ale mezi námi,

není to žádná extra novinka co by se nedala vyčíst i jinde,

když už to člověk nevykoumá sám o sobě svým životem či nějakou duchovní praxí :

Bhagavadgíta/Tři kvality hmotné přírody

Titulek: Bhagavadgíta
Podtitulek: Tři kvality hmotné přírody
Autor: Véda Vjása

Krátký popis: Kršna vysvětluje: „Sattva, radžas a tamas jsou tři guny zrozené z prakrti, které poutají v těle to, co tam pobývá a je nezhubitelné“.
Původní titulek: Gunatrajavibhágajógó

14.1 – 14.4 Nejvyšší vědění
Kršna vysvětluje: Vyjevím ti teď vědění, které je nejvyšší ze všech a jejímž poznáním mnozí světci dosáhli na tomto světě nejvyšší dokonalosti. Tím, že dosáhli tohoto vědění a splynuli se mnou nebudou zrozeni v době stvoření ani zničeni v době úpadku. Ve mně sídlí velké brahma; zárodek přinášející zrod všech živých bytostí, ó Bhárato. Jsem zárodek všech zárodků a otec všech druhů. Jsem velké brahma přinášející zrod všem, ó synu Kaunté.

14.5 – 14.20 Tři guny[red 1]
Sattva,[red 2] radžas[red 3] a tamas[red 4] jsou tři guny zrozené z prakrti,[red 5] které poutají v těle to, co tam pobývá a je nezhubitelné, ó silnoruký. Sattva, tím, že je čistá, podporuje zdraví a osvícení a váže lidské bytosti ke štěstí a vědění, ó bezúhonný. Radžas, tím, že je činorodá, vzbuzuje vášeň a poutá to, co sídlí v těle k činnosti, ó synu Kaunté. Ale tamas, tím, že je zrozena z nevědomosti a klamu, udržuje to, co sídlí v těle v netečnosti, lhostejnosti a spánku, ó Bhárato. Sattva nás váže ke štěstí, radžas nás nutí k činnosti ale tamas zatemňuje poznání a udržuje nás v nevědomosti, ó Bhárato. Když radžas a tamas převažují sattva povstává, když sattva a tamas převažují, radžas povstává, když sattva a radžas převažují, tamas povstává, ó Bhárato. Tam, kde světlo poznání proniká každou branou těla věz, že sattva převládá. Chamtivost, vzrušení, přepracování, neklid a tužby vznikají tam, kde převládá radžas, ó nejlepší z Bháratů. Temnota, netečnost, lhostejnost a sebeklam vznikají tam, kde začala převládat tamas ó blahoslavený Kurů. Převládá-li sattva v době úmrtí, vystupuje to, co sídlí v těle do nejvyšších, neposkvrněných světů těch, kteří poznali nejvyššího. Převládá-li radžas v době úmrtí, tak se zrodí mezi ty, kteří jsou vázáni k činnosti a převládá-li tamas v době úmrtí zrodí se se zárodkem nevědomosti. Říká se, že dobré skutky jsou plody sattvy plodem radžas je bolest a plodem tamas je nevědomost. Ze sattvy povstává moudrost a z radžas chamtivost. Lhostejnost, sebeklam a nevědomost povstávají z tamas. Ti, kdo jsou pevni v sattvě jdou vzhůru, uprostřed zůstávají ti, u kterých převažuje radžas, ale ti, u kterých převažuje ta nejnizší guna, klesají dolů do temnot. Ten, kdo poznal, že nikdo jiný než guny nás ovládají a poznal, že mocnější než guny je neprojevený mudbhávan, dospěl ke mně. Kdo se povznesl nad tyto tři guny, které ovládají tělo, je osvobozen od zrození, smrti, stárnutí a bolesti a stává se nesmrtelným.

14.21 – 14.27 Přemožení tří gun
Ardžuna říká: podle čeho se pozná ten, kdo se povznesl nad tyto tři guny? Jak jedná ten, kdo přemohl tyto tři guny, ó vznešený pane. Kršna vysvětluje: ten, kdo neodmítá osvícení, činnost ani sebeklam když povstanou, ani po nich netouží, když zaniknou, ó Pándavo. Ten, kdo je upevněn v sama sobě, gun si nevšímá, neruší ho a je jimi nedotčen. Ví, že jsou to guny, které jednají. Ten, kdo pohlíží stejně na radost a bolest, stejně na kámen a zlato, stejně na chválu a hanu a ten, kdo je stejný ve štěstí a neštěstí. Ten, kdo je stejný ve cti a potupě, stejný k příteli a nepříteli a jedná bez závislosti na výsledku. Věz, že ten se vyprostil z vlivu gun. Ten, kdo je mi neochvějně oddán se vyprostil z vlivu těchto gun a je hoden toho, aby splynul s brahma. Neboť já jsem příbytek brahma, nesmrtelná, neměnná a věčná dharma, nesrovnatelná blaženost.
Zde končí čtrnáctý zpěv nazvaný: Tři kvality hmotné přírody



:hra:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » ned 07. kvě 2023 17:22:41

Akoráte nevím kdo to napsal, Trungpa ???

Na toho mně to přijde podobný...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod armin » ned 07. kvě 2023 18:40:31

vostalpetr píše:Akoráte nevím kdo to napsal, Trungpa ???

Na toho mně to přijde podobný...


To napsala Trungpova žačka.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3160
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » ned 07. kvě 2023 23:51:12

No jo, kdybych si to přetl tak bych to taky zjistil,

ale já jsem to blabla vo partnerských vztazích přeskákal,

páč mně to neoslovuje, takže jsem to nezjistil...

Takový věci oslovují tebe, já na to kašlu, já jsem pro otevřenost

nebot vím, že všichni jsou blbci,

takže všichni dělaj pitomosti,

takže se dá spolehnout leda na to, že se na nic nedá spolehnout,

a to ani u sebe či u druhých...

A v tom je ta důvěra, ne v nějaký pitomý jistotě ale v tom, že člověk nikdá neví...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod salmo1cz » pon 08. kvě 2023 8:25:36

Jo radžas, tamas a sattva.
Jeden můj známý to hezky glosoval.
Co se člověk nablbne než chcípne, ach jo. :hahaha:
A že se nablbnul do sytosti, když musíš tak musíš. :bumpc:
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Bhoga

Příspěvekod armin » pon 08. kvě 2023 8:40:45

salmo1cz píše:Jo radžas, tamas a sattva.
Jeden můj známý to hezky glosoval.
Co se člověk nablbne než chcípne, ach jo. :hahaha:
A že se nablbnul do sytosti, když musíš tak musíš. :bumpc:


Ty děláš něco rozumnýho nebo taky jenom blbneš?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 3160
Registrován: sob 01. čer 2019 8:11:46

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » pon 08. kvě 2023 15:27:37

Nejrozumnější je přece blbnout,

to bys měl vědět, když se ti líbí Trungpa...


Kdo neblbne není duchovnák ale pako !!!
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » pon 08. kvě 2023 15:44:38

Tedy aby bylo jasno, lidé blbnou různě :

Někdo blbne smrtelně a vážně jako by šlo o život,

a jinej blbne nesmrtelně a nevážně jako by šlo o hovno,

nejlépe je asi obojí spojit

a blbnout nesmrtelně vážně jako by šlo o hovno a smrtelně nevážně jako by šlo o život...


Jen nevím co to ale znamená, asi přímo to, co jsem napsal, že vlastně nevíš co to znamená...


:bumpc:
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » pon 08. kvě 2023 15:55:07

Když dojdeš do jádra pudla, kde není absolutně jediná myšlenka a je tady jen čisté uvědomění vědomé existence, tak nic jiného, než láska neexistuje.



No to je ale tvůj problém,

ti kdo nejsou ztotožněni s pocity to pak mají zcela jinak,

takže se jedná pouze o tvou voblbenost ale ne druhých...

To je jen ta tvoje připitomnělá posedlost štěstím co tady roky sereš kudy jdeš...

A myslíš si že ti ty tvoje pitominy bude každej baštit,

no leda nasrat...

To tvý uvědomění prostě není čisté ale ztotožněné,

papapa broučku

a hezký sny vo lásce...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » pon 08. kvě 2023 16:00:58

PS.

Blbý na tom je to,

že když někdo začne dělat hovadiny dle hovadských doporučení mistrů,

tak se mu to pak tak zažije,

jako kuřákovi cigareta,

takže se toho už nemá šanci zbavit,

obzvláště když mu to "chutná" jako tomu kuřákovi ta cigareta...

A VYSVĚTLOVAT ZBLBLÍKOVI ŽE ZTOTOŽNOVÁNÍ S POCITY ZABRANUJE OSVÍCENÍ JE ASI TAK ÚSPĚŠNÝ, JAKO TVRZENÍ ŽE KOUŘENÍ ŠKODÍ ZDRAVÍ,

FETÁCI NA TODLE Z VEJŠKY SEROU...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » pon 08. kvě 2023 16:06:56

Pro mě je to nádherné poznávat to ze všech možných úhlů pohledu a pokaždé nalézat to samé.


A co jinýho asi tak najdeš ze všech možných úhlů,

leda připoutanost kterou pak díky své pitomosti vydáváš ze Já,

protože ta tvá připoutanost je věčná a neměnná,

a neustále živená tvou pozorností a ztotožnováním...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45

Re: Bhoga

Příspěvekod salmo1cz » pon 08. kvě 2023 17:24:41

armin píše:
salmo1cz píše:Jo radžas, tamas a sattva.
Jeden můj známý to hezky glosoval.
Co se člověk nablbne než chcípne, ach jo. :hahaha:
A že se nablbnul do sytosti, když musíš tak musíš. :bumpc:


Ty děláš něco rozumnýho nebo taky jenom blbneš?

My rozumně blbneme od rána do večera, výhoda je v tom, že to víme.
PS: Na pilu se fakt netlačí, pokud musíš tlačit aby řezala tak máš tupý řetěz.
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Bhoga

Příspěvekod salmo1cz » pon 08. kvě 2023 17:36:13

vostalpetr píše:Tedy aby bylo jasno, lidé blbnou různě :

Někdo blbne smrtelně a vážně jako by šlo o život,

a jinej blbne nesmrtelně a nevážně jako by šlo o hovno,

nejlépe je asi obojí spojit

a blbnout nesmrtelně vážně jako by šlo o hovno a smrtelně nevážně jako by šlo o život...


Jen nevím co to ale znamená, asi přímo to, co jsem napsal, že vlastně nevíš co to znamená...


:bumpc:

Ty seš démon :cool:
Viveka khyati...Para Vairagya
salmo1cz
 
Příspěvky: 930
Registrován: sob 16. led 2021 14:09:30

Re: Bhoga

Příspěvekod vostalpetr » úte 09. kvě 2023 15:46:25

Ty seš démon :cool:


Ale ne,

když na to ted koukám, tak je to vlastně jako vtip,

na jednu stranu je to smrtelně vážný ale nakonec je z toho legrace,

že to bylo tak smrtelně vážný...

I když Schopenhauer to píše naopak,

v jednotlivostech je život veselohra ale v celku je to tragédie,

ale von byl prostě pesimista, a proto to mám asi naopak než on...
Uživatelský avatar
vostalpetr
 
Příspěvky: 4850
Registrován: úte 08. pro 2015 23:39:45


Zpět na Všechno možný

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron