vostalpetr píše:Dušek jako vždycky dobrej a jako vždycky o tématu mluví poměrně zeširoka...
https://www.youtube.com/watch?v=djcre6yIQO4Indiánský kmen nenásleduje náčelníka jen tak. Náčelník prokázal moudrost, proto ho poslouchají. To u nás si to náčelníci zařídili šikovněji, aby nebylo možné jen tak ze dne na den říct "ten říká kraviny, my jdeme za někým jiným". Rozhovor se spoustou zajímavých a mnohdy vtipných vhledů a pohledů na současnou situaci a společnost i radami, jak se ve shonu zastavit a s klidem zvládnout záplavu neustále se měnících nařízení a pokynů.
A mezi indiány se to běžně děje, že si ze dne na den mění náčelníka? O tom silně pochybuju. Podle mne si to Dušek strašně idealizuje. Kolik lidí je v takovém kmeni? Určitě ne miliony.
To bych chtěla vidět, jak si indiánský náčelník porádí např. s deseti miliony lidí.
Mně se moc líbila kniha od Velmy Valisové Dvě staré ženy z indiánského prostředí na Aljašce. Náčelník v tom příběhu bude zřejmě poměrně moudrý, přesto musí jednat proti svému přesvědčení, aby ho muži - dobří lovci, ale právě velmi vyhladovělí - dál poslouchali, nevzbouřili se a nezačali šílet.
https://www.databazeknih.cz/knihy/dve-stare-zeny-110932Dve staré ženy
kniha od: Velma Wallis
Aljašskú legendu o zrade, odvahe a prežití si Athabaskí Indiáni, žijúci na hornom toku rieky Yukon odovzdávajú z generácie na generáciu. Je to šokujúci a tragický príbeh s prekvapivým koncom – o dvoch starých ženách, ktoré opustil ich kmeň. Ženy musia čeliť hladu, nedostatku rýb a zveri, čo prináša neobyčajne krutá arktická zima.
Duška bych určitě jako náčelníka nechtěla. Není moudrý. Spíš taková kecna, která říká lidem, co by chtěli slyšet. A co si to udělal na hlavě?
Mimochodem: Jak se to řeší, když půlce kmenu náčelník vyhovuje a druhé ne? To se ten kmen rozdělí?