Funguje ta vakcína? Pollert otevřel statistiky z Asie a přišel šok
Vysoký počet očkovaných nás ochrání všechny a výrazně zpomalí koronavirovou epidemii, to nám dnes a denně vštěpuje do hlavy ministr zdravotnictví spolu s dalšími politiky a s části odborné společnosti. Nátlak na neočkované sílí a ukazuje se na ně jako na hlavní strůjce našich covidových strastí. Je ale očkování skutečně naší spásou? Známý lékař a olympionik Lukáš Pollert se podíval např. na Singapur, kde proočkovanost je velmi vysoká, ale i tam koronavir nadále řádí.
Singapur nám byl dosud předkládán jako země, která výborně zvládla koronavirovou pandemii. I když je tam vysoká proočkovanost, s příchodem chladných dnů ale tamní vláda opět zpřísňuje svá protiepidemická opatření – lidé mají raději pracovat z domova a nosit roušky.
Ale proč? Šéf českého resortu zdravotnictví Adam Vojtěch nám opakovaně slibuje, že pokud by i v Česku bylo tak vysoké procento proočkovanosti, všechna dosavadní opatření by bylo možné okamžitě rozvolnit a bylo by po epidemii.
Ale – na příkladu Singapuru a jeho koronavirových dat je možno vidět, že očkování není na covid všemocný lék. Upozorňuje na to i lékař pražské Fakultní nemocnice Motol a bývalý olympionik Lukáš Pollert, který sdílel statistiky ukazující, jak si aktuálně Singapur stojí.
„Singapore 85 % naočkováno, ale říjen rekord v nakažení a úmrtí,“ vyjadřuje Pollert značné pochybnosti o účinnosti vakcíny. A táže se: „Funguje to?“
Pollert je jedním z těch, kteří během covidové pandemie hlasitě vyjadřovali své názory, za které byli nejen svými kolegy často kritizováni. Kritizoval řadu vládních protiepidemických opatření, obhajoval svobodu lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat a vystupoval proti tomu, aby česká společnost byla zastrašována a propadala panice.
Zastává navíc názor, že mnoho úmrtí nezpůsobil covid, ale selhání primární péče. „To jsem si nevymyslel, tuhle svou zkušenost mi vyprávějí sami lidé. Bohužel se tím může zpozdit vyšetření i o několik dní, což pak u starších a jinak nemocných lidí může vést k fatálním komplikacím,“ varoval letos na jaře.
Jako jeden z mála lékařů klade důraz na to, co s vaším tělem dokáže udělat stres, stres z toho, že jste chytli „smrtící nemoc“. „Všimněte si, že mnohým lékařům, těm kritičtějším, se dnes vytýká bagatelizace, zlehčování celé situace. Ale k úkolům lékaře patří pacienta zklidnit, situaci zmírnit. Protože stresová reakce způsobená strachem o život, například při kašli nebo jiné příčině dušnosti, vyvolá nebezpečný stav, kdy se organismus domnělým bojem o život rychle vyčerpá a může to skončit špatně,“ vysvětluje.
I to vše přinesla koronavirová krize a mnozí doufají, že vysoká proočkovanost populace, která je součástí kolektivní imunity, přinese kýžené výsledky a vyvede nás z tohoto začarovaného kruhu ven. V tomto směru však Pollert není příliš optimistický: „Covid je jen taková předehra,“ obává se.
Naopak poukazuje na očkované, kteří se netestovali – a paradoxně právě tato skupina roznesla do společnosti nové mutace a podobně. Podle něj mnoho „obětí covidu“ zemřelo na něco jiného.
„Myslím, že v pozadí úmrtí mladších lidí tzv. ‚jen na covid‘, není jen SARS-CoV-2, ale nepoznaná jiná nemoc. Možná porucha imunity. Nechci covid bagatelizovat, ale co jsem viděl, si rozhodně nevyžadovalo takové manévry s plošným lockdownem škol a podobně,“ řekl doktor Pollert již v září pro ParlamentníListy.cz
A důrazně vzkazuje vládní garnituře: „Nechte lidi na pokoji; ať se očkuje, kdo chce, a kdo nechce, ten ne.“