Alaja píše:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... .seznam.cz
Ukrajinský velvyslanec výroky o Banderovi vytočil Poláky
Stepan Bandera nebyl žádným masovým vrahem Židů a Poláků, prohlásil v rozhovoru s německým novinářem ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk. Diplomat zlehčoval Banderovy zločiny a tvrdil, že pro to nejsou žádné důkazy, píše server Tagesschau. Výroky rozhořčily polské představitele a vzápětí se od nich distancovalo také ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Melnyk v rozhovoru s novinářem Tilo Jungem pro jeho server Jung und Naiv (Mladý a naivní) popřel, že by existovaly důkazy o masovém vraždění Židů příznivci ukrajinského nacionalistického vůdce Stepana Bandery. „Bandera nebyl masový vrah Židů a Poláků,“ řekl.
Osobní účast Bandery na genocidě nebyla prokázána, pokračoval Melnyk. Bandera podle jeho slov také nebyl součástí holokaustu. Antisemitismus Bandery a jím vedené Organizace ukrajinských nacionalistů jsou součástí ruského podání dějin, uvedl Melnyk. Současně popřel, že by Bandera spolupracoval s německými národními socialisty.
Na novinářovu otázku týkající se masových vražd polských civilistů Melnyk řekl, že „takové masakry prováděli také Poláci“. Byla to podle Melnyka válka a „Poláci by teď chtěli tento příběh“ zpolitizovat. Novinář se snažil velvyslanci argumentovat historickými důkazy a mimo jiné citoval leták, který Bandera distribuoval a bylo na něm napsáno: „Moskvané, Poláci, Maďaři a Židé jsou vaši nepřátelé, zničte je!“ Melnyk to ale ignoroval.
Bandera byl ideologickým vůdcem radikálního křídla Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). Nacionalističtí partyzáni ze západní Ukrajiny byli zodpovědní za etnicky motivované vyhánění roce 1943, při nichž byly zavražděny desítky tisíc polských civilistů. Vraždili také Židy a volyňské Čechy.
Melnykovy výroky nadzvedly polskou politickou reprezentaci a rozzuřily historiky. Náměstek šéfa polské diplomacie Marcin Przydacz řekl, že „takové výroky jsou nepřijatelné“. Ministr zahraničí Zbigniew Rau na Twitteru napsal, že kvůli Melnykovým výrokům falšujícím historii mluvil se svým ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou. Vzápětí Kyjev oznámil, že „názory Andrije Melnyka, které dal najevo v rozhovoru s německým novinářem, jsou jeho osobní a nemají nic společného se stanoviskem Kyjeva“.
Server Tagesschau připomněl, že Melnyk hned po nástupu do funkce ukrajinského velvyslance v roce 2015 položil květiny na Banderův hrob v Mnichově. Melnyk není na Ukrajině jediný, kdo Banderu obdivuje. Mnohými je oslavován jako národní hrdina za svůj boj za nezávislost na Sovětském svazu.
Stepan Bandera za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu. Po válce prchl do Německa, kde ho v roce 1959 zavraždil agent sovětské tajné služby KGB.
Fiala drží Rakušana ve funkci za každou cenu. Co to znamená? Znalec napovídá. ODS, pozor!
„Možná, kdyby Vít Rakušan zavčasu rezignoval na ministerské křeslo, mohl si ještě zajistit politickou budoucnost, ale o co déle zůstane ve funkci, tím více můžeme mluvit o začátku jeho politického konce,“ tvrdí politolog Lukáš Jelínek. Za ukázku síly a rozhodnosti pak nepovažuje jednání premiéra, který se za ministra postavil.
Ustojí podle Jelínka ministr vnitra tlak, kterému čelí kvůli kauze Dozimetr i kvůli jmenování Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)?
„Podle toho, co vyšlo ze středečního jednání vlády, má Rakušan důvěru koaličních partnerů a premiéra Fialy, kteří za ním stojí. Sám se k rezignaci nechystá a zdá se, že situaci ustojí. Možná, kdyby zavčasu rezignoval na ministerské křeslo, mohl si ještě zajistit politickou budoucnost, ale o co déle zůstane ve funkci, tím více můžeme mluvit o začátku jeho politického konce. Když se nedokáže se situací, v jaké se ocitl, férově vypořádat, je pravděpodobné, že voliči to dříve či později spočítají jemu, STANu i zbylým koaličním stranám, které se za něj postavily,“ řekl Jelínek.
Vysvětlil také, že pravdu mají politici, když říkají, že pokud je politik zatížen problémem a podezřením, je nejlépe se stáhnout, odpracovat si to a pak se vrátit.
„To, že Rakušan zůstává ministrem nejen po předchozích aférách Starostů a nezávislých, ale i po současné aféře, prostě jen vypovídá o tom, že je mu bližší košile než kabát a na politickou budoucnost svoji a svého hnutí nemyslí. Jinak mám dojem, že situace je neudržitelná,“ míní politolog. S tím, že není možné, aby ministr vnitra za STAN, jehož někteří politici museli skončit kvůli kontaktům s Redlem (zlínský podnikatel vazebně stíhaný jako hlava korupční kauzy Dozimetr), jmenoval do čela rozvědky dalšího člověka, který byl s Redlem rovněž v kontaktu.
„To si měl vzít Rakušan k srdci a vyhodnotit, že je to třeskuté a měl sáhnout po jiném člověku z bezpečnostní komunity. Pokud by tedy nechtěl tvrdit, že mezi bezpečnostní komunitou nezbyl nikdo, kdo si netykal s Redlem. Doufám, že tomu tak není,“ podotkl s nadsázkou Lukáš Jelínek. „A za tento chybný krok by Rakušan měl nést odpovědnost.“
Nebyl připraven převzít vládní odpovědnost
Ministr vnitra je tedy hlavou policie, která vyšetřuje jeho hnutí kvůli korupci. Zároveň jmenoval do čela ÚZSI člověka, který měl s hlavou této korupce kontakty, o nichž Rakušan věděl, a navíc se ukázalo, že bez dostatečné prověrky. Dokud byly současné vládní strany v opozici, jejich kritika mířila k bývalému premiérovi Andreji Babišovi kvůli střetu zájmů, ovlivňování nezávislých orgánů a podobně. Připadá politikovi na jiné straně plotu situace jinak, nebo se bojí o koaliční vládnutí?
„Je to obojí. Nedostatek sebereflexe i hlídání dobytých pozic, a tak se chovají všechny politické strany, které se dostanou k moci. Problém je, že v tuto chvíli politici dělají to samé, co vyčítali Andrej Babišovi. Tedy laťku politické kultury nezvedli, jak slibovali, a místo toho se protloukáme od jedné aféry ke druhé, z nichž většinu nám servírují Starostové a nezávislí, kteří původně kdysi vypadali jako ten nejčistší a nejférovější tým. A viděli jsme to i na Rakušanovi, který působil jako nadějný politik, poctivý, který se chová naprosto racionálně, a tato pověst ho provázela i z Kolína, odkud přišel, ale i z pozice opozičního předáka. Ale pak se ukázalo, že i on, jako celá řada politiků, není připraven na převzetí vládní odpovědnosti,“ vyjádřil svůj názor dlouholetý politický analytik Lukáš Jelínek.
Současné vystupování dle Jelínka svědčí o sestupující popularitě: „Když hned na začátku nasednete do špatného vlaku, špatně se z něj vystupuje... Dnes vidíme, že Rakušan nehledá chybu v sobě a ve svých spolupracovnících, ale v soupeřích a v protivnících, jak svědčí i jeho poslední status na jeho facebooku. A myslím, že jde o ukázku jakéhosi sešupu politika. Rakušan není první ani poslední, zkrátka na nejvyšších místech ztrácí soudnost a přestává věci vyhodnocovat s chladnou hlavou, když se dostane do klíčových situací,“ míní Lukáš Jelínek.
To, že premiér Petr Fiala (ODS) za svým ministrem ze STANu stojí, prý svědčí o tom, že Fiala je jedním ze slabých premiérů, kteří neumějí praštit do stolu, a neumí si zjednat pořádek ve vládě. „Necítí se pevný v kramflecích, aby dokázal Rakušanovi vysvětlit jeho počínání, a tím pádem přebírá spoluodpovědnost. I před svými voliči a před členy ODS, kteří mohou být časem nespokojeni se způsobem fungování vlády.“
Politolog rovněž upozornil, že klíčové je nyní dotáhnout předsednictví Evropské unie, zvládnout boj s inflací i s energetickou krizí – ale to ještě neznamená, že by měl premiér krýt problémy svých koaličních partnerů. Zvláště když jejich průšvihy se podílejí na tom, že popularita vlády klesá.
Spolu chyceni, spolu pověšeni
Jelínek se domnívá, že změna na postu ministra vnitra nebo výměna resortů by byla pro celou koalici ozdravná.
„Nikdo nemluví o tom, že by museli Starostové opustit vládu, dokonce se z počátku mluvilo o tom, že by z vlády neodcházel ani Rakušan – jen kdyby se chopil méně konfliktního resortu. Ale to se nestalo, tím pádem Petr Fiala převzal za Víta Rakušana odpovědnost – a voliči se často chovají podle zásady ‚spolu chyceni, spolu pověšeni‘. S tím musí ODS počítat,“ upozornil Jelínek.
„Při rozhodování voličů bude hrát hlavní roli to, jak si vláda počíná v ekonomické krizi, a tam by STAN ještě měli nějakou šanci zachránit svoji pozici. Ovšem ani na tomto poli se STAN a vládě nedaří, proto se více hovoří i o aférách a skandálech,“ poznamenal. Nápady jako zrušení stavebního spoření podporovaného státem ukazují na změnu vládní strategie.
„Vláda se původně tvářila, že bude předkládat dohodnutá řešení a nebude o nich vést veřejnou debatu předem. Slyšeli jsme Fialu o kompenzaci nákladů na bydlení, které musejí být korigovány; debatu o rušení stavebního spoření, která teprve ve vládní koalici začíná, a přinejmenším lidovci jsou proti; do toho přišel ministr financí Stanjura s informací, že daň z nečekaného zisku by se nemusela týkat jen bank, ale i jiných ekonomických sektorů, které nejmenoval. V minulosti se však vláda tvářila, že řekne pouze to, co je definitivně jasné. Dnes v přímém přenosu sledujeme odhady, úvahy ministrů a často nepřesné informace ministrů,“ vyjmenoval Lukáš Jelínek.
Přízeň voličů se nezískává proklamací prázdných hesel
To označil za ještě horší strategii než tu předchozí a jasně ukazuje na rozdíly od okolních zemí, kde měly vlády jasno už na jaře.
„Ale Fialův kabinet nemá jasno na začátku podzimu, a to nás ještě čeká velmi kritické období. Takže tam jsem čekal, že vláda využije prázdnin, aby připravila strategická sdělení pro občany, podnikatele, ale místo toho sledujeme úvahy a takové hodně plané konejšení. To je hodně málo a od vlády jde o dost sebevražedné počínání, když nás čekají volby komunální, senátní a za půl roku i volba prezidenta,“ zdůraznil Jelínek.
Věří tedy Češi stále dokola politikům s hesly, jak porazí korupci a zlepší fungování státu, aby se pak ukázalo zase to samé – korupce a manipulace?
„Čeští politici jen klopýtají za událostmi a vytvořili si představu, že když si vytvoří nějaký mediální obraz, zajistí jim to politickou nesmrtelnost. Ale zapomínají na to, že přízeň voličů se neodvíjí od proklamací prázdných hesel a hlášením se k hodnotám, tradicím či osobnostem, ale od schopnosti prakticky reagovat na situace, které potkávají stát a občany. A tam politici často narážejí. Mají pocit, že si vystačí s politickou ideologií a vše ostatní jim padne k nohám. Když mají ale zvládat krizové situace a přicházet s novými nápady, ukazuje se jejich obrovská bezmoc, a to souvisí s tím, že jsme v České republice 30 let od listopadu 1989 ještě nepřivykli politice a politici nedoceňují význam své profese. Lidé nemají důvěru v politické strany, jsou zacyklení, stojí proti sobě dva politické tábory, z nichž ani jeden při řešení krize neobstál. A z toho se velmi těžko vybírá,“ dodal Lukáš Jelínek.
Zničme konečně Ukrajincům všechnu infrastrukturu, hřímala v televizi ruská propagandistka
K totálnímu zničení civilní ukrajinské infrastruktury vyzvala v televizní debatě šéfka ruské stanice RT.com Margarita Simonjanová. Žena, která je Západem označována za jednu z hlavních tváří Putinovy propagandy, uvedla, že nechápe, proč to Rusko konečně neudělá. Bylo by to podle ní rychlé a jednoduché.
„Copak už tam nezbyla žádná civilní infrastruktura? V těch neosvobozených (Ruskem neobsazených – pozn. red.) oblastech? Není tam žádné elektrické vedení, rozvodny, jaderné elektrárny, logistické uzly? Je tam spoustu objektů, jejichž zničení by tenhle nepřátelský stát paralyzovalo,“ rozohnila se hlavní manažerka stanice RT.
Simonjanová se spolu s dalšími postavami ruské propagandy účastnila nedělní debaty televizní kanálu Rossija 1 moderované další těžkou váhou – Vladimirem Solovjovem. Řeč byla o tom, jak by měla Moskva reagovat na očividné úspěchy ukrajinského protiútoku na východě Ukrajiny, který ruské jednotky v uplynulých dnech přinutil k úprku.
„Mohlo by to být provedeno rychle a jednoduše. Postihlo by je to na dlouhou dobu a narušilo jakékoliv jejich další akce. Proto si já i další neustále pokládáme otázku, proč to neuděláme. A odpověď nenacházíme. Možná nastal čas to udělat, nebo vysvětlit lidem, proč to neuděláme. Alespoň já tomu tedy nerozumím,“ apelovala Simonjanová.
Myslete na následky
Další diskutující Alexej Leonkov, titulovaný jako vojenský expert, jí nabídl vysvětlení: „Můžeme hystericky volat po totálním blackoutu po celé Ukrajině. Přemýšlíte ale o tom, co by to znamenalo? Když by došlo na zimu, hlad a žádnou tekoucí vodu, nadělalo by nám to tam víc přátel?“
„Nejdřív své krajany osvobodíme od nacismu, pak je nakrmíme a zahřejeme,“ poznamenal moderátor Solvojov, než předal slovo dalšímu řečníkovi.
„Pokud jde o Ukrajinu, věřím tomu, že většina obyvatel je na straně Spojených států a v tomhle smyslu nejsou součástí ukrajinského lidu, který pokládáme za součást našeho lidu. To bychom měli mít na paměti. Ti, kdo slouží Spojeným státům pro peníze, z chamtivosti nebo z jakéhokoliv jiného důvodu, pomáhají Američanům ve snaze nás zničit, nepatří k našemu lidu, nemůžeme být jeden lid,“ uvedl zase v debatě politolog Dmitrij Kulikov.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .nexttoart
Tělo s oprátkou i odříznutým šourkem. Izjum vydává děsivá svědectví. Jen ať se nás bojí, zní v ruské TV
Ukrajinský gubernátor Charkovské oblasti, do které Izjum patří, Oleh Syněhubov uvedl, že známky mučení jsou vidět téměř na všech nalezených tělech. „Několik těl jsme našli se svázanýma rukama za zády. Další tělo s provazem kolem krku. Tito lidé byli zřejmě mučeni a popraveni. Nalezli jsme také těla dětí,“ napsal na Telegramu.
Tohle je cesta k vítězství, zní v Rusku
Zatímco Západ zprávu o nálezu hromadných hrobů odsoudil, ruský válečný korespondent Vladlan Tatarskij během vysílání televize RT hovořil o tom, že je třeba ještě víc přilévat oleje do ohně. „Ano, takoví jsme. Bojte se nás! Ukážeme vám ještě víc, jen ať se nás bojí,“ říkal moderátorce.
Tatarskij ještě před týdnem vyzýval k tomu, aby Rusko zaútočilo raketami na elektrárny a ničilo infrastrukturu včetně nemocnic, aby „umíralo více Ukrajinců“.
Ve svém názoru Tatarskij není osamocen. „Za své činy bychom se neměli stydět. Zničme celou kritickou infrastrukturu. Elektrárny, přehrady, železnice, dálnice. To jsou legitimní vojenské cíle. Ano, budeme obžalováni ze smrtelných hříchů, ale tohle je cesta k vítězství,“ uvedl ve vysílání Prvního kanálu politický komentátor Alexej Anpilogov s tím, že není třeba se starat o dobrou pověst Rusů, protože Západ už je stejně považuje za barbary.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
armin píše:To jsou první vlaštovky toho "nového věku" podle Alfonse a Trini.
Alfons píše:armin píše:To jsou první vlaštovky toho "nového věku" podle Alfonse a Trini.
No, my sedíme vzadu na posledním místě. Ten autobus řídí arminové. A řvou "podívejte na začínající Alfonze a Trini krajinu".
A jestliže se domníváte, že krajina obývaná Ukrajinci bude lepší, tak to se mýlíte.
armin píše:To jsou první vlaštovky toho "nového věku" podle Alfonse a Trini.
armin píše:Alfons píše:armin píše:To jsou první vlaštovky toho "nového věku" podle Alfonse a Trini.
No, my sedíme vzadu na posledním místě. Ten autobus řídí arminové. A řvou "podívejte na začínající Alfonze a Trini krajinu".
A jestliže se domníváte, že krajina obývaná Ukrajinci bude lepší, tak to se mýlíte.
Já neřvu. Jen si třídím na tobě myšlenky. Jaká to asi bude nová doba pod taktovkou Putina a jeho bandy.
Trini píše:armin píše:To jsou první vlaštovky toho "nového věku" podle Alfonse a Trini.
Mne ty ukrajinské lži nezajimají.
Senátor Fischer naříká, Maďarsko opět zvedlo ruku jinak, než chtěl
Senátor Pavel Fischer se pozastavuje nad rozhodnutím Maďarska, které jako jediné vetovalo návrh EU požádat Radu OSN pro lidská práva o jmenování zvláštního zpravodaje pro porušování lidských práv v Rusku. Podle Fischera je to nepochopitelné zvláště poté, co Ukrajinci objevili v osvobozeném Izjumu masové hroby s více než 400 těly civilistů.
Trini píše:
Vypadá to, že Madaři jim to taky nevěří.
Alfons píše:
Na koho to svést?
armin píše:Trini píše:
Vypadá to, že Madaři jim to taky nevěří.
Nejde o věření nebo o nevěření. Zásadní jsou fakta, která doufám zjistí nezávislý tým OSN.
armin píše:Trini píše:
Vypadá to, že Madaři jim to taky nevěří.
Nejde o věření nebo o nevěření. Zásadní jsou fakta, která doufám zjistí nezávislý tým OSN.
armin píše:Alfons píše:
Na koho to svést?
Co máš furt s tím sváděním na někoho nebo stěžováním si někomu?
Já si například nestěžuji ani na nikoho nic nesvádím.
Pokud vím, tak Lavrov si stěžoval, že je Rusko ohrožováno, že někdo vylákal ruskou armádu na Ukrajinu. Putin na to, že Švédsko a Finsko chce vstoupit do NATO, na to, že sympatizující země Ukrajině posílají zbraně aby se mohla bránit atd. To jsou notoričtí stěžovatelé.
Trini píše:armin píše:Trini píše:
Vypadá to, že Madaři jim to taky nevěří.
Nejde o věření nebo o nevěření. Zásadní jsou fakta, která doufám zjistí nezávislý tým OSN.
Jde o věření a nevěření. Když nějaký opravdu nezávislý tým zjistí, že není pravda to, co tvrdí Ukrajinci, tak Zelenskyj prohlásí, že je to ruská propaganda. A ty tomu budeš věřit.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 225 návštevníků