https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ ... ade-726589Ti, co „stvořili“ Petra Pavla. Na papíru z archivu. Pohromadě
Jaké názory na svět má kandidát na prezidenta Petr Pavel? Tuto jednoduchou otázku si na sociálních sítích klade stále větší množství lidí. Lze zaznamenat jejich rostoucí nespokojenost s tím, že bývalý náčelník generálního štábu a exšéf vojenského výboru NATO spíše opakuje různá hesla, chybí však přehled jeho hlubších názorů na celou řadu témat. ParlamentníListy.cz se proto podívaly blíže na to, s jakými lidmi Pavel v minulosti blízce spolupracoval, což by mohlo trochu napovědět, jaký světonázor tento finalista boje o Hrad zastává. Našli jsme zajímavé věci.
Prezidentská kampaň běží naplno a tábory Andreje Babiše a Petra Pavla zápasí o každý hlas. Zatímco Andrej Babiš působí v české politice od roku 2012 a občané za těchto deset let jeho postoje a chování důkladně znají, Petr Pavel svou kariéru zasvětil armádě a v závěru kariéry Severoatlantické alianci. Proto se mohou objevovat vcelku pochopitelné otázky, jaké má vlastně názory na běžná politická témata. Vyhrocená předvolební kampaň k jejich rozebírání příliš prostoru nedává.
Něco však může prozradit činnost, které se Petr Pavel věnoval po svém odchodu z vojenského velení NATO, kdy definitivně skončil v armádě. Pavlovi vypršel mandát předsedy vojenského výboru NATO v červnu 2018. Rok a půl poté, v prosinci 2019 byl zaregistrován zapsaný spolek Pro bezpečnou budoucnost, v jehož rámci začal Pavel působit, objíždět republiku a veřejně se vyjadřovat. Projekt byl označen jako Spolu silnější a právní subjektivitu mu dával právě zmíněný zapsaný spolek.
Již tehdy se začalo mluvit o tom, že spolek je jakýmsi předstupněm k oficiálnímu oznámení kandidatury, přestože tehdy to ještě Pavel odmítal přiznat. Spolek i jeho projekt Spolu silnější stále existuje a na svých webových stránkách nabízí základní informace. Nikoli však o jeho zakladatelích.
Není přitom nikterak složité při hledání ve spolkovém rejstříku všechna jména dohledat. Daný spolek před více než třemi lety spolu s Petrem Pavlem založili následující tři muži: Petr Kolář, Radko Hokovský a František Vrabel. Všechna jména jsou velmi dobře známá.
Bývalý diplomat Petr Kolář se kolem Pavla pohybuje léta, což ParlamentníListy.cz popsaly v jednom ze svých textů před několika málo měsíci. „Má na něj silný vliv a Kolářovy rady a pohledy hrají důležitou roli v tom, co si Pavel myslí a říká. Bude zajímavé sledovat, zda se toho někteří jeho protikandidáti a tvůrci kampaní ujmou a budou se snažit toto spojení detailněji odkrývat a klást otázky. Pokud by se ukázalo, že je pan generál Pavel na své rádce napojený příliš, rozhodně mu to ublíží. Uvědomte si, že lidé chtějí silnou osobnost, která dokáže sama suverénně rozhodovat. Ukáže-li se, že někteří kandidáti jsou spíše v závěsu některých zákulisních hráčů a jejich rozhodnutí lze snadno ovlivnit nebo manipulovat, vsadil by si na to, že to voliči dovedou potrestat. Lidi nechtějí loutku, která bez svých rádců není schopna veřejně říci, jestli venku prší nebo svítí slunce,“ sdělil nám tehdy dobře obeznámený zdroj z prostředí politického marketingu.
Kolář v současné době již několik let pracuje pro americkou lobbistickou společnost Squire Patton Bogs v pozici senior advisor. Možná právě to je důvodem, proč jak ve výše uvedené neziskovce, tak v generálově volebním štábu nikde oficiálně nefiguruje. Squire Patton Bogs má vliv po celém světě a ve Spojených státech amerických je řazena mezi top tři lobbistické firmy s tím, že dokáže zařídit prakticky cokoli.
Další ze zakladatelů generálova spolku je Radko Hokovský. Ten se dostal do širšího povědomí coby ředitel politické neziskovky Evropské hodnoty. Funkci po něm převzal Jakub Janda. Tuto organizaci netřeba široce představovat, nejvíce se „proslavila“, když před lety začala sestavovat tzv. seznamy dezinformátorů a jejich představitele bez hmatatelných důkazů některá média označovala jako šířící dezinformace a propagandu. Hokovský řídil Evropské hodnoty v době, kdy ParlamentníListy.cz odhalily podivný systém jejich financování přes několik dalších neziskovek s tím, že touto formou k nim dotekly peníze i od známého miliardáře ovlivňujícího světové dění George Sorose (více ZDE).
Posledním ze čtyř zakladatelů Pavlova spolku byl František Vrabel, médii označován jako datový analytik a zakladatel společnosti Semantic Visions. Vrabel se prezentuje jako tzv. odborník na dezinformace a patří mezi nejtvrdší zastánce vypínání webů, které prý šíří propagandu. Opakovaně prohlašuje, že „vypínání webů je správná cesta“, protože „otravují naši demokratickou společnost“. Dle některých mediálních expertů je tento přístup totalitní a jedná se o faktickou cenzuru, kterou vylučuje česká ústava.