Soudím podle tebe...
To víš, to já když kopíruju něco, tak vždycky kopíruju zcela originálně,
mně to stačí jen vobrátit
No já taky ne. Tak nevím kam jinam na to chodíš.
Změněné stavy vědomí
Za změněné stavy vědomí se obecně považuje jakýkoliv stav, který se nějak vymyká běžnému stavu vědomí, tedy takovému stavu, který běžně prožíváme. Často jsou změněné stavy vědomí spojeny s mystikou, ezoterikou, ale není to jejich podstata a jen v části z nich se mohou odehrávat jevy, které mají s mystikou či ezoterikou spojitost. Kolem změněných stavů vědomí panuje mnoho mýtů, protože některé z nich jsou stále obtížně dostupné. Nejednotná je i laická terminologie. Napravujeme zde tyto nepřesnosti nebo omyly.
Změněné stavy vědomí lze nejjednodušším způsobem vysvětlit podle EEG – tedy vzorce mozkových vln. Mozek produkuje mozkové vlny v rozsahu 0,5 – 40 Hz, resp. více, až nad 100 Hz. Za běžný stav vědomí se přitom považuje tzv. hladina beta, tj. 12 Hz až cca 30-40 Hz. To je stav vědomí, který běžně zažíváme, pokud máme otevřené oči – pozornost je soustředěná ven, můžeme komunikovat, zapojovat pohybový aparát.
Mezi základní změněné stavy vědomí patří
Hluboká relaxace: mozkové vlny odpovídají pásmu theta a alfa, zhruba 4 až 12 Hz.
Případně se ještě vymezuje subtilnější stav vědomí, který se nazývá jako hypnotický spánek, trans, přístup k povědomí: mozkové vlny 4-7 Hz. Je navozován při hypnóze.
Spánek: 0,5 až 4 Hz
Poněkud nově se zařazuje stav převzatý ze sportu: Stav zóny – 12-15 Hz. Nicméně ten se shoduje s tzv. pásmem SMR, od něj se liší fyziologicky jen málo (podrobnosti ještě nejsou zcela prozkoumány), nicméně subjektivně, ve vrcholovém výkonu, má svůj význam. Stav zóny je pravděpodobně ještě mixován částí spektra mozkových vln, které se objevuje u vyššího stavu vědomí flow.
Někdy se uvádí i stav změněného vědomí Vrcholný výkon, ale ten bude spadat
Vyšší stavy vědomí
Flow – splynutí. Zcela sjednoceny jsou obě hemisféry, jde o harmonii splynutí emocí a intelektu. Pociťován je jako stav harmonické prázdnoty, je to pasivní stav. Udává se, že je sám o sobě základní hodnotou bytí. Tento stav je pociťován jako dokonalé štěstí, pochopení života a vyrovnanost se životem.
Awakened mind – probuzené vědomí, případně Awakened high-performance mind – probuzené výkonné vědomí. Tento stav je aktivní, vede a slouží k dosažení cíle. Můžeme si ho také představit jako nadstavbu flow-splynutí: teprve ze stavu dokonalé rovnováhy je možné podat maximální výkon. Vyznačuje se proto rovnováhou + mimořádně tvůrčím intelektem + schopností soustředit se v tomto stavu po neomezenou dobu – navíc se schopností ovládat a užívat soutředění vnější i vnitřní. Jde o nejvyšší vytrénovanost mysli: lidé v tomto stavu vědomí vůbec nemohou zakusit, co je stres a únava a pociťují jej tak, že plně ovládají svou mysl. Také bývá podmínkou nebo základem pro paranormální projevy ducha a mysli. Frekvence mozkových vln může dosahovat i více než 100 Hz.
Disociativní stav. Jde o paranormální jev, ke kterému zatím nemá věda vysvětlení. V tomto stavu se odlučuje mentální složka od tělesné. Jde sice o křehký proces, ale pro dotyčného zjevný. Odehrává se v úzkém pásmu vědomí hladiny theta (4-7 Hz) se slabě dávkovanou radiací alfa (8-12 Hz) a beta (12-20 Hz). EEG obraz tohoto stavu se příliš neliší od hypnotického stavu. Předpokladem k jeho dosažení je vytrénovanost mentální, ale i určité psychofyziologické předpoklady – dosud není známé jaké. Může trvat i desítky minut a je následován velmi intenzivním pocitem duševního i tělesného osvěžení. Mysl jej buď vůbec nezaznamená a pokud ano, tak jako zlomek sekundy, i když fyziologicky trvá desítky minut
OOBE. Je to podobný stav, ale od disociativního stavu se liší tím, že kromě odloučenosti mentálu a somatiky odpoutaný duch spontánně cestuje v prostoru a čase na různá konkrétní místa. Nazývá se to astrální cestování. Je ještě vzácnější než disociativní stav, poprvé o něm publikoval Robert A. Monroe. Psychotechnicky je OOBE stejný jako schopnost jasnovidectví.
Nic není tak jednoduché
Uvedený popis je velmi přesný, přesto nedokáže zachytit skutečný stav věci. Jednotlivé stavy vědomí se totiž z hlediska EEG obrazu dají zařadit do některého pásma vědomí, ale vždy jde o naměřenou většinu mozkových vln – například 10-13 Hz. Přitom zůstává skryto, i těm nejlepším vyšetřením, jaký podíl na daném stavu mají například minimální radiace dalších frekvencí, jak přesně a v jakém pořadí jsou a mají být složeny apod. Co když OOBE sestává s velmi jasných deseti různých radiací různých frekvencí? Navíc popisujeme tyto věci dvourozměrně, ale lidské vědomí, resp. stavy vědomí jsou ve skutečnosti trojrozměrné.
Je tedy nemožné popsat jednotlivé stavy vědomí detailně psychofyziologicky i z hlediska subjektivního vnímání. Proto je také normální, že někdo může zažít hluboké mystické stavy, aniž by se stav jeho mozku dal přesně zařadit do některého z uvedených stavů vědomí. Nicméně neznalosti nebrání tomu změněné stavy zažívat, pokoušet se je vědomě navodit a ovládat a využívat ke svému prospěchu.
...
https://www.psychowalkman.cz/ucinky/dal ... vy-vedomi/
Spontánní vhledy do rozšířeného vědomí
Zkušenosti mnoha lidí ukazují, že čas od času je možno zažít spontánní vhledy do rozšířeného vědomí a že je to naprosto přirozená schopnost každého z nás. Akorát že tyto vhledy přicházejí “když samy chtějí”, tj. musí k nim nastat vhodné okolnosti…
Nejvíce takových vhledů se přihodí při pobytu v přírodě. Delší pobyt v přírodě člověka zcela automaticky naladí na vše okolo, takže se úplně samozřejmě dostáváme do mnohem rozšířenějšího vědomí, než jaké zažíváme při každodenním životě ve městě. Vůbec mám dojem, že naše vyhraněné rozumově-analytické a maskulinně orientované vědomí ke svému udržení se nutně potřebuje odcizené a nepřirozené prostředí našich moderních měst. To možná bude také jeden z důvodů, proč naše civilizace založená na tomto velice zúženém typu vědomí tolik likviduje přírodu – nejspíš ji totiž vnímá jako sobě cizí…
Určitě jsme každý někdy zažili pocit ohromení a otevření se “do široka” na nějakém kopci, na vyhlídce nad krajinou. Pokud se vydáme do vysokých hor je účinek ještě silnější – ve vyšších nadmořských výškách navíc umocněný nižším tlakem vzduchu, který nás automaticky přinutí “holotropně dýchat”. Ale podobný pocit “rozplývání se v dálce” je možno zažít i na břehu moře. Lidé obvykle hovoří o tom, že pobyt u moře jim velice “vyčistí hlavu” případně hovoří o “očistě v duši”. Tedy o podobných zkušenostech jako po meditaci či holotropním dýchání.
V minulosti lidé tyto stavy zřejmě zažívali běžně při náboženských obřadech – ty ostatně měly vždy za cíl navozovat stavy změněného vědomí. V našem moderním světě už mnohdy tyto ceremonie nemají takovou sílu. Ale podle dochovaných informací byly zřejmě v dávnější minulosti náboženské obřady mnohem více “extatické”, umocněné hudbou a měly velký vliv na vědomí jejich účastníků.
Rovněž těhotenství je celkově jiný stav vědomí – však je to také na maminkách často jasně vidět. Citlivé maminky hovoří o tom, že “duši dítěte” vnímají již od samého začátku těhotenství a v posledních měsících před porodem je pak jejich prožitek společného vědomí s dítětem obzvláště silný. Maminky říkají, že sebe sama vnímají jako “dvojbytost” s dítětem dohromady a tento stav přetrvává prý ještě i řadu měsíců po porodu. A zkušené porodní asistentky k tomu dodávají, že to platí i z druhé strany, tedy že dítě se vnímá jako součást vědomí a bytosti maminky a tak odloučení od ní nese v tomto stavu vnímání obzvláště špatně. Netřeba jistě říkat, že materialistická věda všechny tyto prožitky v současnosti většinou odmítá, protože přece nic takového “z podstaty věci” není možné…
Velice silný stav rozšířeného vědomí také zažívají maminky při porodu – pokud mohou rodit přirozeně a nejsou zbytečně medikovány. Ženy, které měly to štěstí, že zažili přirozený porod do nějž nikdo nezasahoval, popisují velice hluboké vnory do rozšířeného vědomí, případně zážitky setkání se zářivým bílým světlem. Mám někdy dojem, že dnešní moderně vědecky vedené a leckdy silně medikované porody většinou pod dohledem mužů-porodníků, můžeme přidat na seznam činností, kterými si bohužel naše západní kultura blokuje možnosti přirozených vhledů do rozšířeného vědomí.
http://www.tulakpovecnosti.cz/2020/05/2 ... ho-vedomi/
Pozornost
Jedná se o mentální proces, jehož funkcí je vpouštět do vědomí omezený počet informací, a tak ho chránit před zahlcením příliš velkým množstvím podnětů.
•základní vlastnost je tedy selektivita – výběrovost (záleží na povaze stimulace, minulé zkušenosti a motivace)
•je to výběrové zaměření a soustředění vědomí na určité objekty a aktivity
•selektivní vnímání
•rozsah pozornosti: 6 – 7 prvků
•funkce pozornosti – adaptivní (regulativní), umožňuje rychlou orientaci v nějaké situaci
2 fáze pozornosti:
1.zaměření (upoutání) pozornosti (selektivní pozornost)
2.vlastní soustředění vědomí na určitý psychický obsah či mentální aktivitu
Pozornost ovlivňuje retikulární formace = RAS - retikulární aktivační systém – má tlumivý a povzbudivý vliv na mozkové funkce
Typy pozornosti
Bezděčná pozornost
•jejím základem je podle ruských psychologů orientační pátrací reflex (viz reflexy).
•podněty, které upoutávají bezděčnou pozornost: ◦nové podněty
◦podněty asociované s nebezpečím
◦intenzivní, pohybující se a měnící se podněty
◦změny dobře známých podnětů (zvláště náhlé či výrazné změny, pozvolná změna nepoutá pozornost)
◦nezvyklé podněty
◦podněty kontrastující s okolím
◦podněty s osobním nebo sociálním významem (např. když na párty zaslechnete vlastní jméno)
•zaměření pozornosti je tedy výrazně ovlivňováno emocemi a motivy
Záměrná (úmyslná, volní) pozornost
•na její udržení je potřeba vyvinout volní úsilí (závislé na vůli)
•2 mentální aktivity, na nichž se podílí záměrná pozornost, jsou ostražitost a pátrání ◦ostražitost = snaha jedince po delší dobu soustředění sledovat (celé) percepční pole, zcitlivění na určité podněty
◦pátrání = aktivní činnost
Vlastnosti pozornosti
•selektivita (výběrovost) - schopnost zaměřit pozornost na významné vnější a vnitřní podněty, důležitá je i schopnost ignorovat bezvýznamné stimuly
•koncentrace (soustředěnost) - vyčlenění omezeného počtu psychických obsahů, kterými se vědomě zabýváme
•distribuce (rozdělování) - pozornosti mezi několik podnětů či činností (ale je to možné jen v omezené míře)
•kapacita (rozsah) pozornosti - množství objektů, které člověk dokáže postřehnout současně nebo ve velmi krátkém časovém úseku (přibližně 4-5objektů), G. Miller 7±2podněty
•stabilita (stálost) - bodová fixace má jen velmi krátké trvání (do 5 sekund) ◦fluktuace a oscilace (těkání) pozornosti – pokud je pozornost narušena jiným podnětem
Selektivní pozornost
Zaměření pozornosti pouze na jednu úzkou oblast percepčního pole.
•fenomén koktejlového večírku (cocktail party phenomenom) - nudného společníka přestaneme poslouchat a zaposloucháme se do hovoru u vedlejšího stolu, naši pozornost upoutá, pokud slyšíme své vlastní jméno a slova s jasným sexuálním významem
Teorie selektivní pozornosti
•časná selekce (můžeme ignorovat informaci dříve, než víme, co znamená X pozdní selekce (můžeme informaci ignorovat až poté, co její význam rozpoznáme)
•teorie filtru - D. Broadbent - podle něj filtr působí již v receptoru, omezenost kapacity senzorického kanálu (= časná selekce)
•nová verze teorie filtru - A. Treismanová - selekce není úplná, tok informací je pouze zeslaben
•teorie jednoho zdroje pozornosti - D. Kahneman - systém zpracování informací má limitovanou schopnost zvládnout přísun vstupních podnětů (zvládáme to lépe, pokud máme některou z činností zautomatizovanou), lidé mají k dispozici určité stálé množství pozornosti, které člověk rozděluje, pozornost = zásobník pohonných hmot
Stroopovy úlohy (slovo má jinou barvu než název, který vyjadřuje) – záměrné zpracování pomalé, bezděčné rychlé (proto zautomatizované činnosti jsou rychlejší, ovšem rigidnější)
Poruchy pozornosti
(viz Poruchy pozornosti)
https://wikisofia.cz/wiki/Pozornost
Určitě jsme každý někdy zažili pocit ohromení a otevření se “do široka” na nějakém kopci, na vyhlídce nad krajinou. Pokud se vydáme do vysokých hor je účinek ještě silnější – ve vyšších nadmořských výškách navíc umocněný nižším tlakem vzduchu, který nás automaticky přinutí “holotropně dýchat”. Ale podobný pocit “rozplývání se v dálce” je možno zažít i na břehu moře. Lidé obvykle hovoří o tom, že pobyt u moře jim velice “vyčistí hlavu” případně hovoří o “očistě v duši”. Tedy o podobných zkušenostech jako po meditaci či holotropním dýchání.
vostalpetr píše:Určitě jsme každý někdy zažili pocit ohromení a otevření se “do široka” na nějakém kopci, na vyhlídce nad krajinou. Pokud se vydáme do vysokých hor je účinek ještě silnější – ve vyšších nadmořských výškách navíc umocněný nižším tlakem vzduchu, který nás automaticky přinutí “holotropně dýchat”. Ale podobný pocit “rozplývání se v dálce” je možno zažít i na břehu moře. Lidé obvykle hovoří o tom, že pobyt u moře jim velice “vyčistí hlavu” případně hovoří o “očistě v duši”. Tedy o podobných zkušenostech jako po meditaci či holotropním dýchání.
Tedy s těhotenstvím moc zkušeností nemám,
ale s tímhle souhlas,
naprosto perfektně mně to přišlo že to funguje v těch vysokých horách,
ale je potřeba mít široký výhled do dálky, podobně jako kdybychom stáli na kopci,
když jsem byl v Himalájích tak jsem bydlel na hřebenu takže tam byl opravdu dlouhý výhled do dáli přes široké údolí až k zasněženým vrcholům velehor,
a tam se stačilo podívat do dáli a člověk si uvědomoval že v tom prostoru něco je, tedy ne přímo třpyt prázdna, spíše něco jako mlha či opar,
tedy nebylo to prázdno...
Názvy kapitol:
1. VYCIŤUJ TICHO 2. ŽIJ NAD ČASEM 3. ŽIJ S MÍREM V SRDCI 4. ŽIJ V PRAVDĚ UŽ TEĎ 5. ŽIJ ČISTĚ A BDI 6. NECH TAJNÉ SÍLY NA POKOJI 7. PŘIJÍMEJ VIBRACE DŽÍVANMUKTŮ 8. ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ INTUICÍ 9. UPRAVUJTE CESTY PÁNĚ 10. JAK USNOUT, NEBO NEUSNOUT, KDYŽ TO PRÁVĚ POTŘEBUJEME. NEODKLÁDEJ KRÁTKOU CESTU! 11. PŘESTAŇ BÝT EGOCENTRICKÝ 12. ZÁVISLOST NA PRAVDĚ, NA BOHU, NA JÁ JE NEZBYTNÁ 13. BDĚLOST A SUPERBDĚLOST 14. DÁVEJ VÍC, NEŽ PŘIJÍMÁŠ - KARMAJÓGA 15. NEULPÍVEJ NA BLAŽENOSTI 16. NEMLUV O SAMÁDHI 17. ROZPUŠTĚNÍ EGA ODDANOSTÍ A ODEVZDANOSTÍ 18. PÁN JE STÁLE ZDE 19. NEROZVÍJEJ MYSL 20. CELIBÁT V JÓZE: ANO, NEBO NE? 21. O GURUOVI 22. DEJ PRVNÍ VĚCI NA PRVNÍ MÍSTO 23. POKUS O VRÁCENÍ KLAMNÉ OSOBNOSTI DO JEDNOTY 24. PŘEBÝVEJ BEZE SLOV V PRAVÉM JÁ 25. MNOHOST NENÍ SKUTEČNÁ - JÓGA OSVOBOZUJÍCÍHO ÚSMĚVU 26. PRÁNÁJÁMA 27. PROČIŠŤOVÁNÍ VELKÝCH NÁDÍ SILOU ZVUKŮ 28. KDYŽ JSI BEZ TVARU, JAKO JÁ NEBO BYTÍ, JSI ÁTMAN, JSI-LI V JAKÉMKOLIV TVARU, JSI EGO 29. WU-WEJ 30. HLEDÁŠ-LI PRAVDU, NEZATĚŽUJ SE MNOHA MYŠLENKAMI, NAUČ SE STÁT MIMO MYŠLENKY 31. PRÁCE PRO DRUHÉ 32. ŽÍT V PRAVDĚ I ZA ÚČASTI EGA 33. STŘEDISKA SOUSTŘEDĚNÍ 34. NEZAPOMÍNEJ NA BOHA 35. ZAŽIJEŠ-LI SAMÁDHI, MLČ 36. HVĚZDA DAVIDOVA 37. DOVOL SVÉ MYSLI PRODLÉVAT V KLIDU 38. ŽIJ V TEĎ 39. ZÁZRAK POZORNOSTI 40. MEDITAČNÍ CVIČENÍ VE SNU A V POSMRTNÉM BARDU 41. PROSTE O POMOC A PODĚKUJTE ZA NI 42. KOMUNIKACE A ČINNOST 43. KDYŽ SE TI NEDAŘÍ ŽÁDNÉ DUCHOVNÍ CVIČENÍ, MEDITACE NEBO KONTEMPLACE, DĚLEJ KARMAJÓGU 44. VYCIŤUJ BOŽSKÉ JÁSTVÍ 45. MANTRICKÉ CVIČENÍ HAM-SA NEBO HONG-SOU ČILI JÓGA ZVUKEM 46. MEDITACE O PRAVÉ MEDITACI 47. PODSTATA 48. ZMĚŇ SVŮJ OSUD, CHCEŠ-LI 49. MILUJ SVÉ NEJVNITŘNĚJŠÍ JÁSTVÍ 50. SCHODY DO NEBE 51. ZLOM PEČEŤ ŽÁDOSTÍ 52. ŽIJ V TEĎ: SANJAMA NA ZLOMEK ČASU 53. LÉČENÍ HAROU 54. DOTEKY ABSOLUTNA (ÁTMANA) 55. HLEDÁŠ-LI PRAVDU, ŽIJ PRAVDU 56. VZPOMÍNEJ NA ÁTMANA 57. JÓGA SULABHÁ 58. ŠTĚSTÍ DALEKÉHO VÝHLEDU 59. BUĎ! 60. ODKLÁDÁNÍ OMYLU TĚLESNOSTI 61. ANI NA OKAMŽIK NEZAPOMÍNEJ NA JÁ 62. SANKALPA 63. MLČENÍ VĚDOMÍM POMOCÍ JÓGOVÉHO DECHU 64. SARAHOVO CVIČENÍ O DVOU STROMECH (NEROZVÍJENÍ MYSLI) 65. MEDITACE NA SLUNCE 66. DUCH V TĚLE A TĚLO V DUCHU 67. NEZAPOMEŇ SE VŽDY SOUSTŘEDIT S LÁSKOU 68. HLEDEJ ŠTĚSTÍ JEDINĚ V BRAHMA 69. DOVOL, AŤ ZÁŘÍ DUCHOVNÍ SRDCE 70. HLEDEJ POSLEDNÍHO POZOROVATELE A STAŇ SE JÍM 71. NECH SE UNÁŠET VESMÍRNÝM PROUDEM 72. CVIČENÍ TADA, ODKLONY A VYRUŠOVÁNÍ 73. VŠE, CO EXISTUJE, JE BOŽSKÉ 74. NEPLEŤ SI JÁ S BLAŽENOSTÍ 75. OPRAVDOVOST 76. VZDEJ SE VŠEHO 77. SPALUJ VÁSANY, ZÁVISLOSTI 78. VYCIŤOVÁNÍM SI UVĚDOM TICHÉ PŮSOBENÍ JÁSTVÍ A SVĚŘ SE JEHO PÉČI 79. VIDLIČNATÉ ROZDĚLENÍ POZORNOSTI 80. VE SKUTEČNOSTI NENÍ ŽÁDNÉ NE-JÁ 81. PRAVDA SE NEDOSAHUJE 82. CHCEŠ-LI ŽÍT V ZEVNÍM MÍRU, PRACUJ NA VNITŘNÍM 83. DUCHOVNÍ UČITEL A JEHO VLIV 84. MILUJ BOHA V ÁTMANU 85. NELPI NA NIČEM A ODLOŽ STRACH 86. POUŽÍVÁNÍ INTUICE 87. STÁLE V SOBĚ VYCIŤUJ OŽIVUJÍCÍ JISKŘENÍ ÁTMANA 88. CVIČENÍ ÁTMAVIČÁRY 89. MÁŠ TO TRVALE, A NEVÍŠ O TOM 90. UTKVI NA STÁLOSTI A NEPOHNUTELNOSTI 91. VELMI STRUČNĚ O ASPARŠAJÓZE 92. ASPARŠAJÓGOVÉ SUBJEKTIVNÍ CVIČENÍ NA BEZČASÉ JÁ 93. BYTÍ VE SPÁNKU SE SNY 94. BYTÍ VE SPÁNKU BEZE SNŮ 95. ANALYZUJTE POCIT EGA A UPNĚTE SE NA JEHO SKUTEČNOU SLOŽKU 96. ÁTMAN JE STÁLE PŘÍTOMEN 97. EGO SNÍ I ZA BDĚNÍ 98. EXISTUJE PRAVDA JEDINÉ SKUTEČNOSTI 99. KLID JE TVOJE PODSTATA 100. NEZOUFEJ NAD NEZDARY, JSOU PŘÍLEŽITOSTÍ K NÁPRAVĚ CHARAKTERU - POZOR NA PŘEMÍRU NAUK 101. NESKUTEČNOST SVĚTA 102. OCHRANNÉ CVIČENÍ - TZV. VAJÍČKO 103. VODA A VLNY, NE VODA A RYBY 104. DVA PROUDY CIVILIZACE 105. DISKRIMINACE - VNITŘNÍ ROZLIŠOVÁNÍ 106. STÍNY JÓGY A MYSTIKY 107. ŽIJ TAK, JAKO BYS JIŽ USKUTEČNIL PRAVDU - ODDANĚ A ODEVZDANĚ 108. MAHARŠIHO POSTUPNÉ POZNÁVÁNÍ NEJVYŠŠÍHO
Von Petr nemá rád otázky
Když někdo vymyslí z vyčtenin zdánlivě správnou teorii a ulpí na ní, tak otázky, které jaksi ukazují zásadní trhliny v té teorii nesnáší. Bere to jako útok na sebe - jako útok na to s čím se ztotožnil a na čem staví sebevědomí a sebepotvrzení ega.
A tak jako obvykle otázka:
Kdo realizuje nebo nerealizuje Átmana,
kdo realizuje Brahmana,
Kdo relaxuje nebo usiluje.
Kdo si je toho všeho vědom?
Připadá mi to jako když malé děti si hrají na stavitele s Legem nebo na maminku a na tatínka.
Ke skutečnému stavitelství nebo rodičovství to má ještě hodně daleko.
usiluje.
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 188 návštevníků